Yeni salon bir çift robot tarafından yapıldı, hızlı ve sessiz. On işçinin yerini alacak

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Robotik kol, tuğla paletlerine uzanıyor ve hassas bir şekilde kontrol edilen bir hareketle bunlardan birini kaldırıyor ve üzerine yeni tutkal uygulayan nozüllerin önüne doğru süpürüyor.


Bunu, bir elektrik motorunun duyulamayan sesi eşliğinde, birlikte Esko Krumlov bölgesindeki Pdol'deki yeni çok işlevli merkezin duvarının çevre çizgisini oluşturan diğer tuğlaların yanına hareket eden mekanik bir pae izliyor.


Topluluğumuz benzer bir sosyal alanı özleyecektir. Burada buluşacak ve etkinliklerini düzenleyecek hiçbir yeri olmayan itfaiyecilerimiz, avcılarımız ve futbolcularımız var. Yeni binalar sayesinde burada balolar, partiler ve karnavallar düzenleyebileceğiz. Köyün belediye başkanı Vtzslav Jlek, inşaatın önemini kesinlikle belirterek, yaşam kalitesini artıracağını ve yeni sakinleri de çekeceğini söyledi.


Yeni binanın iki ahırdan oluşan bir kat planı olacak ve vizyon, çevredeki binaların kırsal tarzına uygun olmalıdır. İnşaatının toplam maliyeti 27 milyon kron olup, belediye projeye yalnızca 5 milyon kron yatırım yapmıştır. Köy, kalan emekli maaşını Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın destek programından alabildi.


İnşaat programı iki yıl olarak planlanıyor ancak belediye başkanı, en modern teknolojinin kullanılması sayesinde binanın iki yılda tamamlanacağına inanıyor. Beşinci yılın ortasında burayı halka açmak istiyor.


Bu inşaat robotlarının en önemli faydası hızları, verimlilikleri ve insan gücü miktarını önemli ölçüde azaltabilmeleridir. Normalde bu ölçekte bir inşaat için en az on kişiye ihtiyacımız olurdu. Robotlarla uyumlu tuğlaların tek üreticisi olan Wienerberger firmasından Jaromr Sadlo, 120 robotu ve bir operatör ve bir garsondan oluşan personelini sıraladı.


İlk robotu yaptımBu tuğlaların patentli bir sapı var ve robotlar saatte 14 metrekarelik bir alanı kaldırabiliyor. Bu sırada kolları maksimum çeyrek metre yüksekliğe ulaşır. Ancak KM Robotics'in formu olan üretici, robotun beşinci yıldan itibaren beş metre yüksekliğindeki duvarları aşabileceğinin sözünü veriyor.


2011 yılında aklıma bir robot yapma fikri geldi. İlk tasarımları çizmeye başladık, Kodoka'dan eski bir robot aldık, ona şasi kaynak yaptım ve öğretmeye başladım. Ancak çok iyi programcılar değildik, bu yüzden işi sonuna kadar götürmeyi başardığımız Jakub Marek'i bana davet ettim, KM Robotics'in kurucusu tpn Ko projenin başlangıcını anlattı.


Birkaç yıl önce Wienerberger şirketi onlarla temasa geçti ve onun yardımıyla prototiplerini canlı üretime taşıdılar. Robotlar bir yerden bir buçuk metre uzakta olup, tamamen otomatik olarak duvar boyunca hareket edebiliyor. Aile evleri gibi küçük binalar da inşa edebilseler de öncelikli hedefleri, potansiyellerinin tam olarak değerlendirilebileceği büyük ve endüstriyel binaların inşasıdır.


Robot bir tablet tarafından kontrol ediliyor ve oldukça sezgisel. Her ne kadar opertoilerimiz özel eğitimli olsa da, oldukça iyi ve tecrübeli bir popo olmaları çok önemlidir. Ayrıca makinelerin çok iyi çalıştığını, bu da onların iki ve iki fazlı çalışma imkanı sağladığını, çevreyi bile rahatsız etmeyeceğimizi ekledi Sadlo.