Geçmişte cesaretin yolları Klení'deki kiliseden geçiyordu. Şimdi dernek cephe için para topluyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Yeşil çayırların ve çiçekli ağaçların üzerinde yüksek kilise duruyor, ilk bakışta tamir edilmesi gerektiği anlaşılıyor. Özellikle cephesi. Aynı şey, Esko Krumlov bölgesindeki Klen u Beneova nad ernová'daki St. Vavin kilisesinin önemi için de geçerlidir.

1994 yılından bu yana Klen Kilisesini Koruma Derneği, anıtı Gotik depolarıyla birlikte koruyor. O zamana kadar etrafı aşırı bitki örtüsüyle karanlık bir harabeydi.

On yıl sonra gönüllüler kiliseyi yeniden düzenlediler, böylece konserler ve ben yeniden orada düzenleyeceğiz. Ama bu onları ilgilendirmiyor, tam tersine. Dernek üyelerinden biri olan Vclav Vako, kısa bir süre önce çatıdan oldukça büyük bir ambalaj parçasının düştüğünü ve bunun benim için oldukça tehlikeli olduğunu belirtiyor. Kilisenin yanındaki ise ot ekiyor, kayıyor, kalan mezarları arıyor falan.

Ben her konuda başvurulacak bir kızım, gülümsüyor. Mesela elimde 1435'ten kalma bir zil var, belki Almanlar bile kurtlardan korkmuşlar ve öldüklerinde onu buraya bırakmışlar, önce Vako çevresiyle birlikte güçlü bir deha lokusuna sahip olan bina hakkında.

Kasaba ve St. Vavinec, Klen'e yalnızca çocuk kampları için giden, elli yaşındaki Güney Bohemyalı yazar ve köşe yazarı Jan Tifter'in ilgisini çekti. Cesaret yollarının bizi kiliseye nasıl götürdüğünü hatırlıyorum. Tifter, odanın mumlarla aydınlatıldığını ve oradaki liderlerin bizi havaya uçurduğunu hatırladı.

1990'lı yılların başında yazar kilisenin durumunu görebilmişti. Tahtalar söküldü, insanlar onu götürdü. yazlıkçıların buradan evler inşa ettiği, mezar taşlarının depolarda vb. saklandığı söylendi. Çocukların geceleri gittiği, gülümsediği bir yerdi.

İş asla bitmez

Novohradsk dağlarının uzak kasabalarını anlattığı yeni kitabı Za tichem sayesinde şimdi Beneova nad ernová yakınlarındaki küçük yerleşim yerine taşındı. Jan Tifter kilisenin korunmasına yönelik derneğe bir şekilde yardım etmek istedi ve halka açık bir toplantıda birlikte içki içtiler.

Şirketin uzun vadeli bir projesi var ama biz bu kapsamda bir tane yapmak istedik ve ben de bunu Donio.cz'ye koymalarına yardım etmeyi teklif ettim. Bu konuda anlaştık çünkü koleksiyonumuz buraya gelenlere değil, diğer insanlara odaklanacak. Cumhuriyetin hücrelerindeki insanlara, titter'ı anlatıyor.

Vergi 250.000 krondur, bu da kilisenin kuzey tarafında yeni bir cepheye sahip olması içindir. Eğer vt miktarı seçilirse o zaman v'yi de düzeltmeye çalışabiliriz. Sanırım artık ilk şans mümkün olduğu kadar çok para toplamak ve böylece bunu bir kerede yapabilmek. Jan Tifter, dernekten kişilerin kilisedeki çalışmaların hiçbir zaman bitmediğini söylediğini belirtiyor.

St.Petersburg kilisesinin ilk yazılı kaydı. Klen'deki Vavince'nin tarihi 1334 yılına kadar uzanıyor. 1958'den beri kültürel anıt olarak korunuyor. 1960'lardan 1994'e kadar kimse bununla ilgilenmedi.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'in yazarı tarafından sağlanmaktadır. SHOCart şirketi, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. şeyler www.shocart.cz