Chimichurri Sosu Nedir? Chimichurri Nasıl Yapılır?

OrumA

Member
Chimichurri Sosu Nedir? Chimichurri Nasıl Yapılır?

Chimichurri Sosu Nedir? Chimichurri Nasıl Yapılır? Tadı Nasıldır? Chimichurri, ince kıyılmış maydanoz, kekik, yeşil biber, sarımsak, sirke ve bitkisel yağ ile karıştırılarak yapılan çok özel bir Arjantin asıllı sostur.

Chimichurri Sosu Nedir? Chimichurri Nasıl Yapılır?

Chimichurri Sosu
Chimichurri, hem pişirmede bir bileşen olarak hem de ızgara et için sofra çeşnisi olarak kullanılan Arjantin menşeli pişmemiş bir sostur.
Son günlerde, chimichurri sevgisi Arjantin sınırlarının ötesine geçti. New York’taki Buenos Aires ve Londra’daki Gaucho gibi dünya çapında Arjantin restoranları kuruldu ve sos yemek kitaplarında, çevrimiçi makalelerde ve yemek tariflerinde ve YouTube’daki nasıl yapılır videolarında popüler hale geldi. Chimichurri gerektiğinden daha erken hazırlanabilir ve gerekirse 24 saat buzdolabında saklanabilir.

Chimichurri Sosu Malzemeleri Nelerdir?

Peki bu müthiş Arjantin sosunun içerisinde neler var. Gelin Chimichurri sosu malzemelerine bir bakalım.

yarım demet demet maydanoz
2 çorba kaşığı taze kekik
4 diş sarımsak
2 sap taze soğan
1 yemek kaşığı limon suyu
1 kırmızı chili biber (acı istenmiyorsa yarım kapya biber)
2 yemek kaşığı üzüm sirkesi
yarım çay bardağı zeytinyağı (Ayçiçek yağıda olabilir)
Tuz ve karabiber
İsteğe bağlı diğer otlar: Fesleğen, kişniş, acı pul biber

Chimichurri Nasıl Yapılır?
Chimichurri sosu nasıl yapılmaktadır? .. Taze soğanı, sarımsak, sirke ve diğer bütün malzemeleri (Kişniş ve kekik harici) birleştirin ve çok ince şekilde sert bir zemin üzerinde kıyın. Kişniş ve kekiği sonradan ilave edin. Derin bir kabın içerisinde bir çatal kullanarak 15 dakika kadar daha çırpın ve sosunuz hazır.
Sarımsağın keskin aromasını seviyorsanız 4 diş, daha hafif sarımsak seviyorsanız 2 diş kullanın.. Sosta Balzamik veya beyaz sirke kesinlikle kullanmayın.
Chimichurri sosu özellikle pişmiş kırmızı etin üstüne kullanılsa da son dönemde balık, tavuk ve sandviçlerin arasından da harikalar yapmaktadır..