Zapala askerinin öldürüldüğünü doğrulayan deliller

“Tanrıya şükür, bilim bizi haklı çıkardı. Oğlum intihar etmedi. Şimdi Bay Greca, soruşturmada dürüst olun ve oğlumu öldüren kişiyi bulun“. Natalia Uribe hararetle ve otoriteyle anlatıyor: Zurna Neuquén’in Zapala Alayı’nda 1 Haziran sabahı kafasında iki FAL (Hafif Otomatik Tüfek) mermisiyle bulunan asker Pablo Córdoba’nın (20) ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten yargıçla aralarında geçen sözler .

1994’te aynı alayda yaşananlardan neredeyse dört ay sonra asker Omar CarrascoNeuquén Adli Tıp Kurumu son birkaç saat içinde Córdoba’nın cesedi üzerinde gerçekleştirilen genişletilmiş otopsi raporunu yayınladı. “Kurbanın ellerinde barut izi yok” ve yaralanan tarafın ilk atıştan sonra bilinçli ve aktif hareketler yapması imkansızdır” diyor metinden bir pasaj.

Córdoba ailesinin avukatı Maximiliano Orpianessi ve Uribe, şu güvenceyi vermekten çekinmiyor: “Ne zaman İntihar ettiğini öne süren ordu teorisiPavlus’un ölümünde üçüncü şahısların varlığı kanıtlanmıştır, bu nedenle cinayetten bahsediyoruz. Yargıç Greca’nın, kapağı değiştirerek ve “şüpheli ölüm” kapağını iptal ederek başlaması gerekecekti. Şüphesiz olayın yaşandığı günden bu yana en önemli haberle karşı karşıyayız” dedi.

Avukat ayrıca başka ikna edici delillerin de olduğunu söylüyor: ” tüfek şarjörü silahın geri kalanından ayrıldı Pablo’yu bulduklarında bu basit bir şokla gerçekleşmez; onu çıkarmak için özel bir manevra yapılması gerekir. Öte yandan aynı uzmanlık şunu gösteriyor: Silah atış-atış modundaydı.Bu, atışın konumundan dolayı kaza olasılığını ortadan kaldırır. “Şimdi katil olduğu iddia edilen kişinin şarj cihazını neden çıkardığını araştırmamız gerekiyor.”

Avukat, Yargıç Greca’nın “intihar teorisini desteklemek için Pablo’nun telefonunun ve bilgisayarının uzmanlığında bazı gerekçeler aradığından şüphe duymuyor. Ordunun baskısıylaama neyse ki Natalia’nın (Uribe) dediği gibi, başından beri sürdürdüğümüzü doğrulayacak bilim var. Bu baştan sona cinayettir.“.

Orpianessi ile diyalog halinde Zurnabu haberden sonra “her renkten delil istemeye başladı. Hakim huzurunda ifade veren tüm kişilerin uzatılmasını istedim, ayrıca yeni çatışmalar için de delil tedbiri talep ettim, çünkü bunlar gerçekleştiğinde oradaydı.” Çarpıcı çelişkiler, ayrıca balistik incelemelerin genişletilmesini, kamera testlerinin yapılmasını ve neler olabileceğine dair yeniden yapılanma yapılmasını da talep ettim. FAL’ın parmak izi yok Ya onu tutan Pablo’nun eldivenleri olmasaydı?”

Pablo Córdoba, annesi Natalia Uribe ve kız kardeşiyle birlikte. Urbie, “Ordu tarafından örtbas ediliyor” diyor.

Natalia derin bir iç çekiyor ve yaşadığı tüm acılara rağmen şunu anlıyor: “Bu bir rahatlama ve artık suçluyu aramaya odaklanmamız gerekiyor. Yargıç Greca soruşturmayı yoğunlaştırmalı ve savcının üzerindeki baskıyı kaldırmalı.” Ordu… Aksi takdirde onun kör olduğunu düşüneceğim çünkü apaçık olanı göremiyor. Geçen Cuma ifade vermek için beni aradı. ve bana oğlumun ruh halini sordu. Nasıl olabilir? Bana eğer Pablo üzgünse, depresyondaysa, bir konuda üzgünse… Hayır efendim, oğlum normal, mutlu bir çocuktu, herkes gibi inişleri ve çıkışları olan bir çocuktu.”

Asker Pablo Córdoba üzerinde gerçekleştirilen ve intihar ihtimalinin bulunmadığı genişletilmiş otopsiden alıntı.

Uribe yorulmak bilmeden “Orduda çalışan insanlar aracılığıyla ağustos ayında Kıdemli patronlardaki transferler ve yer değişiklikleri. Geçiş izni Zapala Garnizonunun başı Yarbay Lamas’a verildi ve onun neden transfer edildiğine dair hiçbir yanıtımız yok. Topçu Grubunun başkanı Yarbay Green ve ayrıca oğlumun başına gelenler sırasında görevli subay olan Teğmen González’in geçmesinden sonra. Her şey çok tuhaf ama Ordu istediği gibi hareket ediyor“.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir