yüz tanıma sistemi nasıl çalışır

Hükümet grev gözcülerine karşı elinden geleni yapıyor ya da sonuna kadar gittiğini söylüyor. “Kesen parasını alamaz”Javier Milei’nin başkan olarak göreve başlama konuşmasında verdiği söz buydu. Geçen hafta Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich sokakların kapatılması ve gösterilere ilişkin yeni protokolü duyurdu. Bu Salı günü, protestocuları tespit etmek ve sosyal planlarını onlardan almak için yüz tanıma sistemi kullanacaklarını duyurdular.

Ülkemizde genel olarak farklı alanlarda ve farklı amaçlarla çalışan üç yüz tanıma sistemi bulunmaktadır. Bunlardan biri, Safe Tribune 2.0 programı kapsamında 2018 yılında Arjantin futbol sahalarında kullanılmaya başlanan sistem. Bullrich bunu Güvenlik Bakanı olarak ilk döneminde başlattı. Amaç, tutuklama emri olan veya şiddet geçmişi olan kişilerin spor etkinliklerine girişini önlemektir.

Diğeri ise 2019 yılında toplu taşıma terminallerinde uygulanmaya başlanan kaçak ve kayıp kişileri tespit etme sistemidir. Amacı adalet tarafından aranan kişileri tespit etmek olan ve Buenos Aires Belediyesi ile birlikte hayata geçirilen sistemdir.

Daha sonra Şehir Polisi bu ağı, kamuya açık yolların sinir merkezlerine, ana istasyonlara ve metro ağının düğüm noktalarına kurulan yaklaşık 7.000 kamerayı içerecek şekilde genişletti. Ancak Yargıç Roberto Gallardo’nun olası casusluk eylemlerini savunan kararı nedeniyle 2022’den beri askıya alındı. Daha sonra Yargıç Elena Amanda Liberatori bunun anayasaya aykırı olduğunu ilan etti.

Üçüncü seçenek ise güvenlik güçlerinin veya Rosario gibi diğer şehirlerin şüphelileri aramak için kullandığı yöntem. Örneğin Federal Polis topluyor. Bir soruşturma sırasında şüphelilerin görüntüleri ve ardından bu verilere Renaper üssüyle çapraz referans veriliyor kimlikler elde etmektir. İçinde tespih boncuklarıBu yıl, şehrin farklı yerlerinden biyometrik veriler toplayan ve bunları uyuşturucu davalarında kullanılmak üzere Haber Bakanlığı’nın kullanımına sunan bir program faaliyete geçti.

Her üç sistem de benzer şekilde çalışır. Öncelikle internete bağlı olan veya olmayan yüksek çözünürlüklü bir video kameraya ihtiyacınız vardır. Bağlandığı takdirde canlı olarak yüz tespiti yapılabilmektedir. Değilse, görüntüleri kaydedebilir ve karşılaştırmayı daha sonra gerçekleştirebilirsiniz.

Yüz tanıma işlemini yapabilmek için yazılıma ihtiyacınız var. Program, kişinin yüzüne hangi görüntünün karşılık geldiğini algılayacak ve o figür üzerinde yoğunlaşacak programdır. Buradan, adınızı ve soyadınızı verebilmek için bunları veri tabanındaki verilerle karşılaştırmanız gereken biyometrik veriler elde edersiniz. Bu veri tabanı, Buenos Aires Belediyesi’nin kaçakları aramak için kullandığı ve 2019 yılında listede 40 binden fazla kişinin yer aldığı Ulusal Kişiler Kayıt Defteri (Renaper) veya Ulusal İsyan ve Yakalama Danışma Sistemi (Conarc) sistemi olabilir.

Sonra birçok sorudan biri ortaya çıkıyor. Bir protestocunun sosyal plan alıp almadığını öğrenmek için Hükümet hangi sistemi kullanacak? Renaper tek başına bu bilgiyi sağlamaz. Bazı prosedürlerde fotoğraflar aracılığıyla kimlik doğrulamayı kullanan Anses, şu ana kadar herhangi bir yüz tanıma programına katılmadı. Bununla ilgili henüz bir detay yok.

‘ sorusuna yanıt olarak ZurnaMilli Güvenlik Bakanlığı da yüz algılama operasyonunu nasıl gerçekleştireceklerine ilişkin detay vermek istemedi. Önemli bir gerçek var: Şehir Polisinin görevi askıya alındı. Buenos Aires Hükümeti şüpheci: “Kaçakları bulmamıza izin vermezlerse, plandan yararlananları aramalarına izin vermeleri tuhaf” riskini alıyor. Kentte bunun anayasaya aykırı olduğunu ilan eden kararın bir de içtihatı var.

Dolayısıyla Buenos Aires Hükümeti’nin kameraları olmadan, operasyona katılabilecek federal güçlerin devriye arabalarına kamera monte edilmesi ihtimali ortaya çıkıyor. Veya federal polisin kullandığı mobil kameralar mı?

Arjantin’de yüz tanıma sistemleriyle ilgili kısa deneyimden başka bir şüphe ortaya çıkıyor: Pandemi sırasında ve Gallardo’nun kararından önce Belediye yüz tanıma sistemini askıya almak zorunda kaldı çünkü program maskelerle çıldırdı. Sürekli hatalar yapıyordu ve kimseyi teşhis edemiyordu. Yürüyüşlere yüzleri kapalı giden grevcilerden planı nasıl tespit edip çıkaracaklar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir