Yaklaşık 35 yıldır tutuklu olan Sierra Chica’nın “havarisi” Jaimito, kapıların kendisine “açılmasını” istiyor

Tutuklandığımda ülkede 33 milyon insan vardı“. Jaime Perez Sosa (54) Bunu, Río Negro’daki General Roca’nın 5 Nolu Ceza Birimindeki hücresinde cep telefonuyla kendini filme alırken söylüyor. Açık olmak gerekirse: Ocak 1989’daki yakalanması ile “rekor mahkum” olduğu gerçeği arasındaki sürede 13 milyon Arjantinli doğdu.

Toplam, “Jaimito”– herkesin ona söylediği gibi – neredeyse 35 yıldır kesintisiz olarak parmaklıklar ardındaydı. Üç ceza birleştirildiğinde (biri müebbet hapis) ve 2×1’den yararlandığı için yaptığı hesaplama 43 yıl iki ay gibi şaşırtıcı bir rakam veriyor. O da mahkumlar grubunun bir parçası Carlos Robledo Puchen uzun yıllardır kilit altında tutulan.

“Ölüm Meleği” gibi Pérez Sosa da serbest bırakılmak istiyor. Ancak Robledo Puch’un aksine “Jaimito” az önce başardı sizin lehinize bir artış Ağır Ceza Yargıtay 2. Dairesi adına.

7 Kasım’da oda hizmetçileri Eugenio Sarrabayrouse ve Horacio Díaz tarafından imzalanan ve kendisinin erişiminin olduğu bir karar Zurna– “Havariyi”, hedefe ulaşmak için rakipsiz bir konuma yerleştirdi. koşullu özgürlük. Bunun artık Haziran 2020’de reddeden 4 Nolu Ceza İnfaz Hakimi tarafından analiz edilmesi gerekiyor.

Kapıların bana açılmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.“diyor Perez Sosa, elinde olmaması gereken ama herhangi bir hapishanede yaygın olarak kullanılan bir cep telefonuyla kendini filme alırken.

Kendisine, mahkemenin uyguladığı bir yaptırıma mal olan video Federal Cezaevi Hizmeti– dokuz ay önce kaydedildi ve kaçırılmayacak YouTube kanalında izlenebilir. Ariel “El Gitano” Acuñaünlü banka ve zırhlı soyguncu.

Sierra Chica’daki isyana öncülük eden “12 Havari”.

Orada Pérez Sosa meslektaşına değer veriyor ve şu uyarıda bulunuyor: “partner ihanet etmez ve kendini satmaz” ve tamamlayın: “Anlamsız konuşan, sizi kirletmek isteyen ya da bizim için sahayı çamurlamak isteyen tüm pisliklere ve tüm kıllılara, onlarla hayatta tanışmak, bu kadar maço olup olmadıklarını görmek isterim.“.

Ve eğer hayatta onlarla karşılaşamıyorsam, ölümde de onları aşmak isterim, bir yerde onları aşmak isterim ve yüz yüze görüşelim bakalım öyle köpekler mi“, o kapatır.

“12 Havari”den biri olarak (isyan Kutsal Hafta sırasında meydana geldiği için bu şekilde anılıyorlardı), “Jaimito” – tıpkı “El Gitano” gibi – başrolde yer aldı. Sierra Chica’nın kanlı isyanı (1996), Sekiz gün süren ve aralarında Pérez Sosa’nın da bulunduğu grubun elinde sekiz mahkumun öldüğü olay.

Sierra Chica hapishanesi.  Juano Tesone'nin fotoğrafı.Sierra Chica hapishanesi. Juano Tesone’nin fotoğrafı.

Mahkumlar, davaya müdahale eden yargıç da dahil olmak üzere 17 kişiyi rehin aldı. 30 Mart ile 7 Nisan 1996 arasında yaşananların (gerçek ya da değil) hikayeleri arasında insan eti empanadaları, bir mahkumun (Agapito Lencina) kafasının top olduğu bir futbol maçı ve tecavüz yer alıyor.

Ayaklanma sırasında rehinelerin korunmasından sorumlu olanlardan biri Jaime Pérez Sosa’ydı ve bu yüzden 15 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Pérez Sosa, 22 Ocak 1989’da Belediye Başkanı Buratovich’te sevgilisinin kocasını kurşunla öldürdükten sonra Sierra Chica hapishanesine gelmişti. Bunun için “ihanetle ağırlaşan cinayet“, Bahía Blanca Temyiz Mahkemesi I. Dairesi, 15 Mart 1990’da verdiği bir kararla onu zaten ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı.

Sierra Chica'daki isyan.  Cehennemde sekiz gün geçirdik "Oniki Havari"Herkesi şok eden bir olay.Sierra Chica’daki isyan. Herkesi şok eden “On İki Havari” vakasında cehennemde sekiz gün yaşandı.

Sierra Chica katliamından sonra o ve diğer “havariler”, Buenos Aires’in Parque Patricios semtinde bulunan ve artık var olmayan Caseros’un 1. Birimine nakledildi. Orada bir buçuk ay sonra kaçmaya çalışacaklardı.

Bu son olay nedeniyle Aralık 1999’da 11. Ağır Ceza Mahkemesi kendisine 7 yıl hapis cezası verdi. Kendisi her zaman SPF’nin kendilerine tuzak kurduğunu söylüyordu.

Müebbet hapis ikilemi

Jaime Pérez Sosa davası müebbet hapis ve zamanaşımı konusunu bir kez daha gündeme getiriyor: Kaç yıl, şartlı özgürlük ne zaman sağlanıyor? Haber hangi gereksinimleri değerlendirmelidir?

2020 yılında 4 Nolu Ceza İnfaz Hakimi Jaime Pérez Sosa’nın şartlı özgürlüğünü reddetti. Ceza İnfaz Kurumu’nun (SPF) serbest bırakılması üzerine onay veren raporlarının disiplinler arası ekibin değerlendirmesiyle örtüşmediğini savundu. Hakime göre cezaevi raporlarında yer alan kişisel verilerde bile tutarsızlıklar vardı.

İşlediği suçtan dolayı müebbet hapis cezası haberi "Jaimito" Pérez Sosa, Bahía Blanca'dan La Nueva Provincia gazetesinde.Bahía Blanca’dan La Nueva Provincia gazetesinde “Jaimito” Pérez Sosa’nın işlediği suçtan dolayı ömür boyu hapis cezası haberi.

Reddedilmeyle karşı karşıya kalan resmi savunucular, birkaç hafta önce kendileriyle aynı fikirde olan Yargıtay’a başvurdu.

YouTube videosunda “Jaimito”, 35 yıl hapis cezasına çarptırılacağını ve bu nedenle şartlı tahliye ile serbest bırakılması gerektiğini anlatıyor. Gerçek şu ki Durumu düşündüğünden çok daha iyidir.en azından Yargıtay hakimlerine göre.

Pérez Sosa’nın üç cezası Mayıs 1996’da, diğer şeylerin yanı sıra ömür boyu hapis koşullarını ağırlaştıran Özgürlükten Yoksun Bırakma Cezasının İnfazına İlişkin yasanın (24.660, aynı yılın Temmuz ayında yürürlüğe girmesiyle) kabul edilmesinden birkaç ay önce birleştirildi.

Yargıç María de las Mercedes Malere sekiz gün boyunca esir tutuldu.  Bir çile yaşadı.Yargıç María de las Mercedes Malere sekiz gün boyunca esir tutuldu. Bir çile yaşadı.

Oda üyeleri kararlarında, “Jaimito”nun müebbet hapis cezasına 20 yıl hapis cezası veren şartlı tahliyeyi öngören eski yasayla değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Ayrıca hükümlü kişinin yalnızca cezaevi rejimine uyduğunu kanıtlaması gerekmektedir. “Sosyal yeniden entegrasyona olumlu prognoz” 2004’te dayatılan bir şey.

Elbette “Jaimito” en uzun süre tutuklu kalan “havari” olsa da hâlâ tutuklu olan tek kişi o değil. Marcelo “Popó” Brandán Juárez (56)Ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı isyanın en görünür yüzü, Buenos Aires Cezaevi Servisi’nin (SPB) Florencio Varela’nın 23. Biriminde bulunuyor.

Marcelo Alejandro Brandán Juárez, takma adı "Kaka"duruşma sırasında.Duruşma sırasında Marcelo Alejandro Brandán Juárez, takma adı “Popó”.

2010 yılında 2×1 aracılığıyla serbest bırakılmayı başarmıştı. Ancak sokakta yalnızca üç kez dayanabildi: Saldırı ve kaçırılma nedeniyle düştü.

“Jaimito” Pérez Sosa ayrılmaya hazır olduğunu garanti ediyor. Şimdilik Yargıtay hakimleri kararlarıyla, ceza infaz hakimleri ise derecelendirmeyle “Örnek Davranış 9. Çok İyi Konsept 8“, bazı güvercin yuvaları onu özgürlüğe doğru ilerletti. Gerçek ağırların sorunu, onların böyle olmayı bırakıp bırakmayacakları konusundaki şüphedir.

Kurbanların cesetlerinin yakıldığı fırınlar.Kurbanların cesetlerinin yakıldığı fırınlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir