Uyuşturucu gruplarına malzeme sağlayan Arjantinli iş adamına baskın

Kasım ayından beri onu arıyorlardı. Asunción’dan kayboldu. Yaklaşık üç ay sonra, ilde bulunup gözaltına alındı. Kordova. Olarak bilinir O “Silahların Efendisi”, Diego Hernán Dirisio Latin Amerika’nın en büyük silah kaçakçısıydı ve Brezilya Birinci Başkent Komutanlığı (PCC) ve Kızıl Komuta gibi güçlü narkosuç gruplarının tedarikçisi.

O Arjantinli işadamı -Biri Brezilya ve Paraguay’da en çok aranan kaçaklar arasında operasyonlarda rol aldı. 250 milyon dolar– ortak operasyona girdi Federal Polis ve Interpol eşiyle birlikte bir Eski modelHaber tarafından da aranıyor.

Her ikisi de bu Cuma günü mahalledeki Hugo Wast Bulvarı’nda tutuklandı. Gül TepesiCórdoba Başkentinin sekiz kilometre kuzeyinde. Birisinin onları satıp satmadığını araştırıyorlar. Tutuklamalar, Federal Suç Raporlama Bölümü’ne yapılan isimsiz bir şikayetin ardından günler önce meydana geldi.

Tutuklama haberi Brezilya’ya, daha doğrusu soruşturmadan sorumlu olan ve suikast planını ortaya çıkaran Bahia Emniyet Müdürü Flávio Albergaria’nın kulağına hızla ulaştı. uluslararası silah kaçakçılığı bu suç gruplarını besliyordu. Interpol ayrıca Paraguay Yüksek Mahkemesi ile de temasa geçti. iade talebi ceza davasıyla karşı karşıya kalacak.

“Silahların Efendisi” mağazası

Dirisio ve ortağı Julieta Vanessa Nardi Aranda Cephaneliğin sahipleri olarak listelendiler Uluslararası Otomobil Temini (IAS), Asunción merkezli. Paraguaylı şirketi gibi ülkelerdeki üreticilerden temin ettiği tabanca, tüfek, makineli tüfek ve mühimmatları nirengi yapmakla suçlanıyor. Hırvatistan, Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya.

Ağ tarafından yayınlanan açıklamalarda Albergaria, “Şirketin tüm eylemlerini koordine etti, silahların hurdaya çıkarılması ve organize suça yönlendirilmesi gerektiğini bilerek silahların satışı ve yeniden satışı için doğrudan düzenlemeler yaptı.” dedi. GloboHaberler.

Soruşturmaya göre, “Silahların Efendisi” – ona böyle diyorlardı – 43 bine kadar silah ithal etti Malzemeyi suç çetelerine satmak için Avrupa’dan Güney Amerika’ya.

Birinci, numarayı kaydettirdi silah tespiti. Daha sonra bunları Paraguay ve Brezilya sınırında faaliyet gösteren gruplara yeniden sattı ve bunlar da onları PCC ve Kızıl Komuta gibi Brezilya’nın önde gelen suç gruplarına teklif etti. Böylece şirketi aracılığıyla üç yıl boyunca yaklaşık 1,2 milyar real değerinde mal taşıdı. 245,9 milyon dolar.

Dirisio onu aradıklarını öğrendi. Ve ortağıyla birlikte zamanında kaçmayı başardı. Aralık ayından önce, Paraguay’da silah kaçakçılığına karşı düzenlenen bir operasyonda aralarında eski bir Hava Kuvvetleri komutanının da bulunduğu on iki kişi tutuklandı. Savaş Malzemesi Müdürlüğü ülkeden. Çünkü? Arjantinli işadamı Milyon dolarlık rüşvetlerle askerlere rüşvet verdi Silah alımlarına izin vermek için Dimabel’i kontrol eden kişi.

Dimabel’in eski başkanı General Jorge Antonio Orué Roa, sonunda adalete teslim oldu ve nüfuz ticaretinin faili olduğu iddiasıyla yargılanırken, Dimabel Ulusal Silah Sicili’nin eski müdürü Albay Bienvenido Fretes, ağırlaştırılmış pasif rüşvet iddiasıyla suçlandı. ve suç örgütü.

Operasyon çağrıldı “Dakovo”, A türk şehri Silahların bir kısmı burada elde edildi ve Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yayıldı. Bu saldırı, Dirisio şirketinin ve suç örgütünün liderlerinden olan ortağının desteğiyle 2020’den bu yana araştırılan uluslararası bir silah kaçakçılığı planına yönelikti. O dönemde dönemin başkanı Lula da Silva “Brezilya tarihinde silah kaçakçılığına karşı düzenlenen en büyük operasyondan” bahsetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir