Uma suçunun son şüphelisini de tutukladılar

Tutukladılar Uma Aguilera suçundan dolayı son kaçak9 yaşındaki kız çocuğu, Patricia Bullrich’in vasisi olan babasına düzenlenen saldırıda öldürüldü. Beşinci tutuklunun yakalandığı bu Cuma gecesi bizzat Güvenlik Bakanı tarafından duyuruldu.

Bullrich sosyal ağlarında “Bir mahkumun öldürülmesinden son kaçak” diye yazdı. “Çocuk katili Ariel Acuña Vega hapsedildi. Federal Polis tarafından harika iş!” diye ekledi yetkili.

Ve yönetiminde kullandığı şu sloganla tamamladı: “Yapan, bedelini öder.”

Dava için zaten dört tutuklu vardı. Bunlardan ilki, Pazartesi günü evine düzenlenen baskında yakalanan Patricio Valentín García (22) idi.

Perşembe günü, ilk olarak “Pelusa” lakaplı Nicolás Axel Emiliano Rojas (20) düştü. Yetkililer, Uma’yı öldüren atıştan onun sorumlu olduğunu belirtiyor. Adresi Villa Fiorito’da olmasına rağmen onu San Pedro’da bulmuşlar.

Aynı günün ilerleyen saatlerinde iki şüphelinin daha tutuklandığı duyuruldu: Miguel Papaz Romero Molinas (20), takma adı “Pototo”; ve reşit olmadığı için sadece baş harfleri bilinen “GRM” baş harfleri.

Ariel Acuña Vega, Uma suçundan tutuklanan beşinci kişi. Fotoğraf Twitter Patricia Bullrich

Güvenlik Bakanı bizzat beşinci bir şüpheliye ilişkin hipotezi ileri sürmüştü. “Federal Polisin soruşturması sırasında Umma cinayetinde yeni bir suç ortağının izine rastlandı (aynen). Hadi onun için gidelim. Perşembe günü Twitter hesabında “Tüm sorumlular yaptıklarının bedelini ödeyecek” dedi.

Her halükarda, soruşturmadaki diğer kaynaklar yalnızca dört şüphelinin olduğu konusunda ısrar etti; bu da beşinci kaçağın suçta dolaylı bir aktör olup olmadığı veya ilk dört tutukludan birinin davaya fiilen dahil olup olmadığı konusunda şüpheleri artırıyordu.

Bu Cuma, Rojas ve Romero Molinas, davanın savcısı, Lomas de Zamora Talimatı başkanı Pablo Rossi önünde ifade vermeyi reddettiler. Mahkum kalacaklar. Bu arada Cumartesi günü sıra GRM’ye gelecek ve onu aynı adli dairenin Çocuk Cezai Sorumluluğu Dairesi önünde ifadeye götürecekler.

Uma’nın suçu, ülkeyi şok eden cinayet

Kızın öldürülmesi Pazartesi günü saat 8:48’de Pío Baroja, 700, Villa Centenario’da (Lomas de Zamora) meydana geldi. Güvenlik Bakanı’nın velisi olan babasının sivil kıyafetlerle evinden çıktığı sıradaydı. Annesi kapıyı kapatırken Uma ailenin Ford Ka’sına binmeyi başardı.

Video

Ailesi onu doktora götürürken Villa Centenario’daki evlerinin kapısında saldırıya uğradılar.

Dört suçlunun çalıntı siyah Toyota Corolla ile geldiğini görünce polis hızlandı ve hırsızlar ateş açtı.

Kız başının arkasından vuruldu ve Gandulfo’da stabil hale getirildikten sonra helikopterle nakledildiği Churruca Hastanesinde saatler sonra öldü.

Olayın soruşturması, 18 No’lu İşlevsel Talimat Birimi’nden savcı Pablo Rossi ve 4 No’lu Garanti Mahkemesi’nden hakim Sebastián Monelos’un sorumluluğunda. Sanığın suçlaması “ateşli silah kullanımıyla ağırlaştırılmış soygun (iki olay) ve cinayet suçudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir