Yurtlara ilgi yoğun, Güney Bohemya Üniversitesi 200 başvuruyu reddetti

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Bu akademik yıl için Güney Bohemya Üniversitesi yönetimi birçok yenilik hazırladı. Yeni program, örneğin, Balıkçılık alanında biraz değiştirilmiş bir lisans programına sahip olan Balıkçılık ve Su Koruma Fakültesi tarafından, Balıkçılık ve Su Koruma alanında takip yüksek lisans derecesi ile sunulmaktadır; bu sayede üniversite, mezunlarını bu programa hazırlayacaktır. balıkçılık yöneticisi mesleği.

Eğitim Fakültesi’nde büyük talep gören Psikoloji alanında devam yüksek lisans programı açtılar. “Ayrıca ilgilenenlerin Beden Eğitimi ve Spor alanında lisans programına ve ardından devam programına kayıt olma imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca STEM konu didaktiği alanında yeni bir doktora programı açtık” diye açıkladı üniversitenin pazarlama sorumlusu Vendula Mikolášková.

Jarloch’un ödülünü ilk kez verecek

Bu yıl, Fen Fakültesi ilk kez Biyofizik veya Biyoloji ve ilgili organizmaların korunması lisans uzmanlıklarını hazırladı. Takip yüksek lisans programları Biyofizik, Uygulamalı Ekoloji ve Doğa Koruma veya Botanik veya Zooloji gibi yenilikleri içerir. Sanat Fakültesi ile birlikte yeni çalışma kombinasyonları açtı.

İlahiyat Fakültesi öğrencileri, sanal gerçeklik de dahil olmak üzere modern sınıflarla hibrit öğretimi sabırsızlıkla bekleyebilirler. “Ziraat ve Teknoloji Fakültesi’nin bile birçok yeniliği var. Hepsi için Agroekoloji ve uygulamalı ekoloji alanında doktora programının açılışını söyleyebiliriz” diye hatırlatan Mikolášková, fakülte öğrencilerine Ekim ayından itibaren yenilenen kimya pavyonunun hizmet vereceğini ekledi.

Üniversite bu yıl ayrıca olağanüstü pedagojik sonuçlar için Jarloch Ödülü’nü veya bilimin ilk kez popülerleştirilmesi için Jana Anna Kateřina Zátková Ödülü’nü vermeyi planlıyor. Her ikisi de ödüllerini 3 Ekim’de akademik yılın açılış töreninde alacak. Bu yıl öğrenciler ayrıca bahar yarıyılı sonunda Bilim Adamları Günü veya Zavírák festivali gibi temsili bir balo düzenliyorlar.

Üniversite, yatak kapasitesi 2 binin altında olan binaların tamamının dolması nedeniyle yaklaşık 200 yurt başvurusunu reddetmek zorunda kaldı. Mikolášková, “Konaklama fiyatı da yaklaşık yüzde altı oranında arttı, bu da oda tipine bağlı olarak gecelik yaklaşık 10 ila 20 kron daha fazladır” diye ekledi.

Laboratuvarların maliyeti 130 milyon

Budějovice’deki Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi’nin (VŠTE) yaklaşık üç buçuk bin öğrencisi için akademik yıl iki hafta önce başladı. Çalışma teklifi bu sefer hiçbir şekilde değişmedi, ancak okulun sonbaharda açacağı 130 milyon krona mal olan yeni laboratuvarlarla öğretimin kalitesi artırılacak. Ekipmanları okula on milyonlara daha mal oldu.

“Çağa ayak uydurmak istiyoruz. Zaten 2016 yılında ilk merkezi laboratuvarları açarken böyle bir yatırımın öğretimin kalitesini önemli ölçüde artıracağını doğruladık. Şimdi bunlara 537’ye kadar kişinin çalışabileceği 16 oda daha ekleyeceğiz”, diye açıkladı okul rektörü Vojtěch Stehel.

Akademik yıl, Budejovice Avrupa ve Bölgesel Araştırmalar Üniversitesi’nin 360 öğrencisi için Eylül ortasında başladı ve en büyük haberi okula başlamadan önce fark etmek zorunda kaldı. “20 yıl sonra genel merkezimizi değiştirdik ama hâlâ Žižková Caddesi’nde binalarımız var. Böylece öğrenciler onun yanından biraz yürüyecekler” diye açıkladı Rektör Jiří Dušek.

Bu yıl okul aynı zamanda entegre kurtarma sistemi, kamu yönetimi ve organizasyon birimlerindeki çalışanların eğitim ve öğretimine odaklanan kalıcı bir Güvenlik ve Yasal Faaliyetler alanı da sunmaktadır.

Dušek, “Bu yıl yaklaşık 160 yeni öğrenci bize katıldı, ancak hâlâ tam zamanlı ve birleşik eğitim biçimleriyle ilgilenen kişilerden haber alıyoruz” diye ekledi. Okul, dersler başladıktan sonra bile başvuru yapma olanağı sunmaktadır.

İlginç bir yenilik, öğretmenlerin ilkokul ve ortaokulların 2. sınıflarına hazırlanmasına odaklanan Hayat Boyu Eğitim Merkezi’nin bir parçası olarak pedagojik konular alanında çalışmalar yapan eğitim programıdır. Yönetim, önümüzdeki akademik yıl için akreditasyon aşamasında olan Kamu Yönetimi programının açılış hazırlıklarını yapıyor.