Yüzüncü rallinin direktörü, yeni bir rota ararken bazen kendimi ormanda buluyorum diyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Pistte el sallayan yüzlerce seyirci, Güney Bohemya yollarında düzinelerce otomotiv gazisini karşılıyor – bu, geleneksel olarak Cuma günü saat 16.30’da Přemysl’den başlayacak olan 100. Güney Bohemya Klasik (SBC) rallisi. České Budějovice’deki Otakar II Meydanı.

Yarışma direktörü Pavel Kacerovský, “Cumartesi günü Kaplice’deki Grand Prix ve Le Mans Parade’i bir kez daha vurgulayabilirim, seyirci sıkıntısı olmamalıdır” diyor.

Her yıl başlangıç sahasının kapasitesi tamamen dolduğunda, ilgilenen taraflar size çok önceden başvuruyor. SBC’nin ülkede türünün en büyük etkinliği olduğunu söyleyebilir miyiz?
Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük gazilerin yüzüncü yıl mitingini düzenlediğimizi söylüyoruz. Evet, çeşitli gaziler toplantıları, pistlerde etkinlikler var ama bu daha çok spor ve sosyal kısmın birleşimi.

Ayrıca yarışma yoluyla Güney Bohemya’yı bu şekilde tanıtmaya çalışıyorsunuz. Tanınmış ve az bilinen yerleri ziyaret ediyorsunuz. Bir yıl kendim Škoda 100 kullandığımda ne kadar hızlı olduğuna şaşırdım. Mesela Güney Bohemya anıtlarını tanımak için çok fazla alan yok.
Her ne kadar gaziler için kırsal kesimde bir gezi gibi görünse de kesinlikle bir Güney Bohemya Klasik gezisi değil. Bu, mürettebatın bir programa bağlı kalması, doğruluk testlerini tamamlaması ve her yere zamanında ulaşması gereken klasik bir yarışmadır. Ama biz her zaman bu iki günü mümkün olduğu kadar doldurmaya çalışıyoruz, her yıl rota değiştiriyoruz. Birçok insanı Güney Bohemya Bölgesine dönmeye motive ediyor. Mürettebat bana şunu söyledi: “Geçen yılın güzergahını aldık ve burada tatile gittik.”

Peki SBC turizm sektörüne de müdahale ediyor mu?
Evet, biz de bunu böyle ilan ediyoruz. Bir bakıma dört ila beş yüz kilometrelik rotada iki gün boyunca tüm katılımcılara ilgi çekici yerleri gösteren bir seyahat acentasıyız. Birçok yarışmacı daha sonra buraya geri dönüyor ve bize Bohemya’nın güneyine gelip buraların tadını bir kez daha çıkaracaklarını söyleyen geri bildirimler var. Bu aynı zamanda konaklama sağlayıcıları ve belediyeler tarafından da memnuniyetle karşılanmaktadır.

ČK motorsport’unuzun da düzenlediği klasik ralliyle karşılaştırıldığında sonuçta pek çok kısıtlama, yol kapatma ve benzeri sorunlarla uğraşmanıza gerek yok.
Yüzüncü ralli normal yollarda tam trafikle gerçekleştiriliyor. Her yıl başladığımız České Budějovice meydanı veya test yaptığımız belediyelerdeki bazı yerel yollar gibi yalnızca birkaç yeri kapatıyoruz. Ancak bunların hepsi önceden kararlaştırıldı. Biz kendimiz köylerde bizi tanımalarını ve orada insanların güzel bir atmosfer yaratmasını istiyoruz. Elbette bölgedeki mevcut trafik durumuyla çalışmamız gerekiyor. Mesela bu sene D3 otoyolunun inşaatı, pistin hazırlanmasında bize konuştu.

Belediye başkanları veya ilginç yerlerin ve yörelerin sahipleri ve yöneticileri kendilerini size sunuyor ve kendi belediyeleri aracılığıyla yarışı yönetip yönetemeyeceğinizi soruyorlar.
Böyle. Pistin bir kısmı istekler veya belediyelerle uzun vadeli işbirlikleri doğrultusunda inşa ediliyor. Örneğin partnerimize bir test sunmamızda rol oynuyor. Bu yıl gazilerin istediği yerde yapacağımız birkaç etkinlik olacak. Örneğin Doudleby köyünü, 2023’ün taze Güney Bohemya Köyü’nü veya Křemži ve Chvalšiny’yi sayabilirim. Bu, uğruna savaşmanız, savunmanız ve oldukça karmaşık bir izin almanız gereken büyük bir mitingle karşılaştırıldığında tamamen farklıdır. 100. mitingde insanların yaklaşımı çok olumlu ve etkinliği gerçekleştirmek çok keyifli.

Tüm otomotiv dünyası hızla değişiyor. Elektrikli arabalar öne çıkıyor, çevreciler arabaların geleneksel sürüşle sınırlı kalmasını talep ediyor. Bu durum birkaç yıl içinde gazileri de etkileyebilir. Bu, gazileri bu tür etkinliklere katılmaktan, hatta bu günlerde eski bir araba veya motosiklet kullanmaktan caydırmıyor mu?
Aksine. Otomobil yeşilleştikçe eski model arabalara olan ilginin de artacağını düşünüyorum. Ve insanlar tecrübeli bir ailenin parçası olmak isteyecekler çünkü bu onlar için çocukluğa ve eski günlere dönüş anlamına geliyor. Bizim özel durumumuzda, eski model arabasını sürmek, onu başkalarına göstermek isteyen insanlar var. Bu sayede katılımcı sayısını yarışın mümkün olan maksimum kapasitesinde tutmayı başarıyoruz.

Pisti, direksiyon başındayken de hoşuma gidecek şekilde yapıyorum. Güney Bohemya’da gerçekten çok sayıda bulunan kaliteli yolları seçmeye çalışıyorum.

Siz zaten birkaç asırlık mitinge liderlik ettiniz. Bir dahaki sefere başvurup SBC’yi denemek isteyenlere neler tavsiye edersiniz?
Prensip ne pahasına olursa olsun varış noktasına mümkün olan en kısa sürede ve çabuk varmamaktır. Bize ilk kez gelen herkese bunun, çevredeki manzarayı tanımanın bir arada olduğu, çok becerikli bir yolculuk olduğunu söylüyorum. Testleri saniyenin yüzde biri kadar hızlarda gerçekleştiriyoruz, bu nedenle ekibin hedef fotoseli tam olarak verilen zamanda vurması gerekiyor. Aynı zamanda bazı testlerde gezinmek de zordur. Mesela motorsuz çalıştırılması gereken, bir yere yedeklenmesi gereken testler hazırladık. Bu nedenle mürettebatın arabalarını mükemmel bir şekilde tanıması gerekiyor.

Nereye gideceğinizi kendiniz planlarsınız, seyahat planını yazarsınız ve doğruluk testleri formunu hazırlarsınız. Bu birkaç aylık bir çalışma. Kendi başına yarışmayı tercih edeceğini hiç düşünmedin mi?
100. ralliyi de kendim sürdüğüm için kendimi bir yarış katılımcısının yerine koyabilirim. Pisti, direksiyon başındayken de hoşuma gidecek şekilde yapıyorum. Güney Bohemya’da gerçekten çok sayıda bulunan kaliteli yolları seçmeye çalışıyorum. Çek Cumhuriyeti’nde en azından biraz deneyimi olan herkesin benimle aynı fikirde olması gerekir. Programın sadece spor kısmından sonrasını değil, etrafını da güzelleştirmeye çalışıyoruz. Kısacası herkesin bizimle eğlenmesini istiyoruz.

Merak ediyorum, Güney Bohemya’da henüz bilmediğiniz veya kullanmadığınız bir yol var mı?
Kesinlikle öyle. Ancak Güney Bohemya çevresinde kaç on binlerce kilometre tur attığımı ve kaç tane “gereksiz” yolculuk yaptığımı tahmin edemiyorum. Yarışmanın rotası ve güzergahın oluşturulması, bir harita alıp arabaya binip oraya buraya gitmem gibi görünüyor. Bazen bir tarlaya ya da ormana düşsem bile bilmediğim yollara da sapıyorum. Güneyde sahip olduğumuz yollar ve patikalar gerçekten muhteşem ve bu yıl bunun kanıtı olacak. Eğer ekipler kötü bir yüzeyde beş kilometre yol kat ediyorsa belki de abartıyorumdur.