‘Yıllık sınav sonucuna Gunotsav’ın %10 ağırlığı eklenir’ | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: Öğrenci performansı Gunotsav Devlet okullarında eğitimin kalitesini ölçmek için düzenlenen yıllık mega tatbikat olan 2023, artık öğrencilerin yıllık sınav sonuçlarına dahil ediliyor.
Gunotsav’ın ilk aşaması 18 Ocak’ta başlayacak, son ve son aşaması ise 18 Şubat’ta sona erecek. Gunotsav, I ila IX sınıfları için yapılır. Milli Eğitim Bakanı, “Toplamda yıllık sınav sonuçlarına yüzde 10 oranında Gunotsav ağırlığı eklenecek” dedi. Ranoj Pegu Çarşamba günü burada düzenlediği basın toplantısında söyledi.
Pegu, devamsız öğrencilerin de dikkate alınacağını söyledi. Bakan, “Hiç var olmayan hayalet öğrencilerin izini sürmeyi umuyoruz, ancak bazı okullar onları kayıt sırasında gösteriyor” diye ekledi.
Bu yılki eğitim şenliğinin öncelikli hedefleri, her çocuğun öğrenme güçlüğünü tespit etmek ve sınıfa özgü öğrenme çıktıları ile kaliteli eğitim sağlamaktır. Skolastisizm, ko-skolastisizm, altyapının mevcudiyeti ve kullanımı, topluluk katılımı ve katkıları gibi alanlarda okulların performansını değerlendirecektir.
18.000’den fazla dış değerlendirici, Başbakan’ın bulunduğu Gunotsav’a gönderilecek. Himanta Biswa Sarma bakanları, milletvekilleri, MLA’ları, CEM’leri, EM’leri, Genel Sekreteri, DGP, IAS, IPSIFS ve üst düzey hükümet yetkilileri okulları ziyaret edecek.
Tüm paydaşların (öğretmenler, öğrenciler, yöneticiler, topluluklar) daha fazla katılımını sağlamaya yönelik koordineli çabalara ek olarak, kaliteli eğitim için aralarındaki sorumluluğu da artıracaktır. Eğitim departmanı, Gunotsav 2023’ün amacının, eğitim kalitesini artırmak ve okulların daha iyi çalışmasını sağlamak için okul ve eğitim sistemini desteklemek olduğunu söyledi.