Yağmur Ambala’daki buğday mahsulünü öldürürse çiftçiler kayıptan korkuyor | Gurgaon haberlerini düzleştiriyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod

AMBALA: Çiftçiler, bu Cumartesi günü Ambala bölgesinin bazı kısımlarını düzleştiren şiddetli rüzgarlar ve yağmurlar nedeniyle buğday hasadının kaybedilmesinden korkuyor.
Buğday neredeyse hazır ve bir ay sonra hasadı başlayacak ve şu anda yağan yağmurlar bölgedeki çiftçileri zor durumda bıraktı.
Ambala ilçesine bağlı Qurbanpur köyünden Karam Singh, “Köyümüzdeki buğday mahsulünün çoğu dün gece rüzgar ve yağmur nedeniyle dümdüz oldu. Tarlada bekletilen hasat edilen hardal da su ile ıslatıldı. Yaklaşık 20 dönümde buğday yetiştirdim, 15 dönümde kaybetmekten korkuyorum çünkü dün geceki yağmurdan sadece 5 dönüm etkilenmemiş görünüyor.
Ambala ilçesine bağlı Khaspur köyünden çiftçiler Bahadar Singh, Manjit Singh, Kamaljit Singh, Satwinder Singh ve Naseeb Singh, köylerinin tarlalarında yetiştirdikleri buğdayın yaklaşık 60 hektarlık bir alanda düzleştiğini söyledi.
Bharog köyünden Sukhchain Singh, “Köylerinin tarlalarında yetişen yaklaşık 100 dönümlük buğday dümdüz oldu” dedi.
BKU Charuni Ambala bölge başkanı Malkiat Singh, “Yağmur, Ambala bölgesinin bazı bölgelerinde buğdayı düzleştirirken, geri kalanında sorun yok. Devletten çiftçilere yardım ve destek beklemiyoruz ama konuyu araştırıp yardım etmeleri lazım” dedi.
Ambala tarım müdür yardımcısı (DDA) Jaswinder Singh Saini, “Dün (Cuma günü) çok yağmur yağmadı. Sabah 8’den akşam 8’e kadar yağmur raporları alıyoruz. Belki ertesi gün bildirilecek olan bugün (Cumartesi) çok yağmur yağdı. Genel olarak bu yağmur ekinler için faydalıdır ve ayçiçeklerinin ekimini geciktirir. Patates pişerken hardal hasadı da etkilenecektir. Artık havalar ısındığına göre bu yağmur buğdaya fayda sağlarken, mahsulün düz olduğu yerde kayıp olabilir.”
“Fasal Bima Yojana kapsamında ürünlerini sigorta ettiren çiftçilerin 72 saat içinde başvurularını yapmaları gerekiyor. Hasatı sigortalamayan herkes vergi makamlarına başvuruda bulunmalıdır” diyor DDA Ambala.