Uzmanlar: öğrenme açıklarını kapatmak için öğretmen eğitimine ve okuma kültürüne odaklanın | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURUGRAM: Akademisyenler ve eğitim paydaşları, Çarşamba günü Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından açıklanan 2023 eğitim bütçesinde öğretmenlerin becerilerinin geliştirilmesine ve yeni dönem yenilikçi pedagojinin benimsenmesine verilen ivmeyi memnuniyetle karşılıyor.
Eğitimciler, kararın Covid-19 salgını sırasında endişe verici bir şekilde düşen öğrenme düzeylerinin toparlanmasını hızlandıracağını söyledi.
“Bence bu bütçenin en güzel özelliği öğretmenler. Eğitim yenilikçi pedagoji, müfredat işlemi, sürekli mesleki gelişim için seviye çubuğu araştırması ve BİT uygulaması yoluyla yeniden ele alınacaktır. KIIT Dünya Okulu Direktörü Neelima Kamrah, salgın sonrası dünyada öğretmenlerin önemi ve onları yetiştirme ihtiyacı olağanüstü hale geldiğinden, bu saatin ihtiyacıdır.
Eğitim bütçesi, mevcut bütçeye göre yüzde 8 gibi marjinal bir artışa sahip. Tahsis yetersiz olsa ve paydaş beklentilerini karşılasa da, öğretmen eğitimi ve yeniden canlanması gibi sorunlu noktalara odaklanma DİYETLER, eğitimciler ve alan uzmanları arasında umut uyandırdı. Öne çıkan kilit noktalardan biri, İlçe Eğitim ve Öğretim Enstitülerinin (DİET’ler) yeniden canlandırılarak mükemmeliyet merkezleri haline getirilmesi duyurusu oldu.
Maliye bakanı, öğretmen eğitimini vurgularken, DIET’lerin bu amaç için canlı mükemmellik kurumları olarak geliştirileceğini söyledi. Uzmanlar, öğrenme düzeylerinin 2022’ye kadar tersine döneceğine dair artan endişeler arasında bunun doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söylüyor – bazı durumlarda on yıl önceki düzeylerden bile daha düşük. ASER-2022’ye göre, ankete katılan Haryana 3. sınıf öğrencilerinin yaklaşık üçte biri, normalde 2. sınıfta öğretilen Hintçe pasajları okuyamadı.
“Yalnızca iyi niteliklere sahip, profesyonel olarak eğitilmiş ve yetenekli eğitimcilerden oluşan güçlü bir ordu, kayıpların onarılmasına yardımcı olabilir. GEMS Education India İcra Direktörü Francis Joseph, “Ve bence bu bütçe, öğretmen eğitimini vurgulayarak ve yeni çağ pedagojisini vurgulayarak okul eğitim sisteminin tüm gereksinimlerini karşılıyor” dedi.
Eyalet Eğitim Bakanlığı ve SCERT de eyalet hükümetinin DIET’leri canlandırmak için adımlar attığını ve öğretmenlere verilen eğitimin kalitesini artırmaya odaklandığını iddia ederek duyuruları memnuniyetle karşıladı.
“Okullar yeniden açıldığında ve öğrenme kayıplarının nedenini keşfettiğimizde, öğretmenlerin önemini ve onları geliştirmemiz gerektiğini anladık. Nipun Haryana Misyonu kapsamında 38.000’den fazla öğretmen eğitildi. Ayrıca DİYETLERİMİZİ canlandırmak ve öğretmenlerimizi eğiten daha canlı yerler haline getirmek için çalışıyoruz. SCERT Direktörü Mahabir Prasad, DIET’lerle ilgili son duyuru yalnızca çabalarımızı güçlendirecek” dedi.
Eğitimciler, National Book Trust, Children’s Book Trust aracılığıyla bir okuma kültürü inşa etme ve pandemi sırasında öğrenme kaybını telafi etme hareketini de memnuniyetle karşıladılar ve okuryazarlık üzerine çalışan STK’larla işbirliği de bu girişimin bir parçası olacak.