Üretim arttıkça fabrika kazalarında %54’lük bir artış görülüyor: rapor | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURUGRAM: Otomobil üreticilerinin işyerlerinde ve onların işyerlerinde işçilerde ciddi yaralanmalara neden olan kazaları inceleyen Safe In India Vakfı tarafından hazırlanan bir rapora göre, Gurugram ve Faridabad’daki fabrika kazaları 2021-2022’de bir önceki yıla göre %54 arttı. tedarik zincirleri.
Serideki son raporda, işçilerin ciddi şekilde yaralandığı (amputasyon) fabrika kazalarının toplam sayısı 2020-21’de 521’den 2021-22’de 803’e yükseldi.
2020 ve 2021’deki pandeminin zirve yaptığı yıllardan sonra üretim faaliyetinin nasıl arttığına paralel olarak kaza sayısı da arttı. Rakamlar hala pandemi öncesi döneme (2020 öncesi) göre daha düşük.
“Son raporumuzdaki fabrika kaza sayıları, esasen pandemi sırasında toplam kazalarda suni bir düşüş olduğu için geçen yıldan bu yana arttı. 2020’de ve 2021’in ilk yarısında, kilitlenme ve ardından üretimdeki düşüş, fabrika işletim kısıtlamalarına yol açtı. SII’nin kurucu ortağı ve CEO’su Sandeep Sachdeva Pazartesi günü yaptığı açıklamada, fabrika operasyonlarının pandemi öncesi seviyelere dönmesiyle birlikte kazaların da hızla arttığını söyledi.
Yine de veriler, otomotiv fabrikalarının güvenlik önlemlerini iyileştirme ihtiyacının altını çizdi. Rapora göre elektrikli presler, toplam kazaların %50’sinden fazlasını oluşturuyordu. Eğilim önceki yıllarda da benzerdi.
Son anket, imalat sektöründeki işgücünün büyük bölümünü oluşturan göçmen işçilerin kaza kurbanları olduğunu ortaya koydu. Amputasyona uğrayanların yaklaşık %91’i, çok az eğitimli ve düşük maaşlı, çoğunlukla Bihar, Odisha ve UP’den gelen göçmenlerdi. Bunların %68’i kadrolu olmayan çalışanlardı. yasal çoğu için erişilemeyen koruma.
Araştırmaya göre kazaların ana sebepleri tedarik zincirlerinde yetersiz denetim ve eğitim oldu. Yorgunluk da önemli bir rol oynadı. 2021-2022 döneminde Haryana’da ankete katılan yaralı işçilerin yaklaşık yarısı SII’ye günlük vardiyalarının 12 saati aştığını ve fazla mesai için kendilerine ödeme yapılmadığını söyledi.
Sebepleri gidermek için SII, otomobil üreticilerine ve OEM’lere bazı önlemler önerdi.
“Yakın zamanda Haryana’nın OEM’leri ve işçi departmanı ile ortak bir platform oluşturuldu. Sonuç olarak, yaklaşık 30 denetim şeffaf bir şekilde gerçekleştirildi. Ayrıca Maruti gibi üreticiler güvenlik standartlarını iyileştirmek için adımlar atıyor. Ancak daha yapılması gereken çok şey var,” dedi Sachdeva.
Otomobil sanayi kaynaklar Pazartesi günü SII’nin bulgularının yıllar içinde daha iyiye doğru değişikliklere yol açtığını söyledi. “Birçok OEM ve tedarik zinciri, kazasız gün sayısını artırdı. Hindistan Otomotiv Parçası Üreticileri Derneği (ACMA) Genel Müdürü Vinnie Mehta, ileriye dönük olarak tüm paydaşların ortak çabalarına ihtiyacımız olduğunu söyledi.
Sektördeki bazı kişiler ayrıca, OEM’lerin üretimi kazasız hale getirme yükünü tek başlarına taşıyamayacaklarını söylediler. “Hükümet tarafından daha fazlasının yapılması gerekiyor. Ortak bir forum, arabaların çarpışma güvenliği için sahip olduğumuz gibi sertifikasyon gibi önlemler alabilir” dedi bir kaynak.
Haryana’nın çalışma departmanından üst düzey bir yetkili sorulduğunda, hükümetin teftişleri hızlandırdığını ve bilinçlendirme programları düzenlediğini söyledi.
“Faridabad bölgesi Gurugram’da binlerce fabrikamız var. İş gücümüze bağlı olarak ayda 10 denetim gerçekleştirebiliyoruz. Önceliğimiz, tüm tehlikeli tesislerin bir yıl içinde, büyük tehlikesiz tesislerin üç yıl içinde ve küçük ve mikro tesislerin beş yıl içinde tam olarak denetlenmesidir” dedi. bölümün dedi.
Manesar’daki en büyük fabrikasına sahip Hindistan’ın en büyük otomobil üreticisi Maruti Suzuki, güvenlik sistemlerini de denetleyen üst düzey yetkililer tarafından denetlenen bir komitesi olduğunu söyledi.
“Yıllar boyunca şirket, iş yeri güvenliklerini iyileştirmek için 500 Kademe 1 tedarikçimizle çalıştı… İş yeri kazalarının %70’inin Kademe 2 ve Kademe 3 tedarikçilerde meydana geldiğini ve bunların %61’inin basında ve dökümhaneler. Maruti Suzuki İcra Kurulu Başkanı (kurumsal ilişkiler) Rahul Bharti, “Özel bir sürüş gerçekleştirildi ve sonuç olarak 4.360’tan fazla pres makinesi ve 1.980’den fazla kalıp makinesi güvenlik özellikleriyle yükseltildi” dedi.