Trocnov'daki Archeoskanzen 14 binanın tamamını tamamladı. Bu bir ortaçağ eşsiz

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Arkeoskansen'in hazırlanması ve uygulanması Güney Bohemya Bölgesi'nin önemli bir yatırım girişimidir. Hazırlanan son aşama ise ziyaretçi ve eğitim merkezinin alt yapısıyla birlikte inşa edilmesidir.

Ana amaç, geleneksel olarak Husçu savaşçı Jan Žižka'nın olası doğum yeri olarak algılanan, önemli bir eğitim potansiyeline sahip ve bölgenin kültürel-tarihsel bağlamına önemli bir katkı sağlayan, bölgesel başkente sürüş mesafesinde bir eğlence alanı inşa etmektir.

Yatırımcı, 2017 yılında halk mimarisi ve tarihi yapılar konusunda önde gelen Çek uzman Profesör Jiří Škabrada'ya başvurdu. Arkeoskanzen konseptini, ortaçağ feodal yerleşimleri konusunda uzman olan mimar Petr Chotěbor ile birlikte hazırladı.

Proje dokümantasyonu daha sonra tarihi binaların yeniden inşası ile ilgilenen mimar Petr Dostál tarafından Profesör Škabrada ile birlikte hazırlandı. İnşaat Mayıs 2020'de başladı ve şu anda on dört binanın tamamı ayakta.

Trocnov'lu Jan Žižka'nın doğum yerindeki yeni bölge, bir ortaçağ köyünü temsil ediyor ve 14. ve 15. yüzyılların başındaki binaların ve yaşamın görünümünü sunuyor. Büyük oranda manuel çalışma ve özellikle ahşap işleme ve çatı inşaatı gibi çağdaş teknolojilerin uygulanmasıyla övünebilir. İki gezi devresine ayrılmıştır.

Zemanský dvorec adı verilen ilki, bir konut, tahıl ambarı, ahır, ahır ve diğer küçük binalar aracılığıyla alt düzey bir yerlinin ve ailesinin günlük yaşamını temsil ediyor.

Kırsal yerleşim daha sonra topraksız bir kişinin, bir kulübenin ve bir çiftçinin avlusunun meskenini, yani diğer çiftlik binaları, barakalar, bahçeler, tarlalar ve çitlerle tamamlanan Hussite öncesi dönemdeki köy binalarının türlerinin görünümünü gösterir. çiftlik hayvanları ile. Böylece ortaçağ kırsalının ve sakinlerinin imajını tamamlıyor.

Başarılı rekonstrüksiyonlar gezici sergide görülebilir Memleketim değişimlerden geçiyor.