Talimgah ne demek sözlük anlamı ?

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Talim-gah Sozluk Anlam

Talim-gah, Arapca ve Farsca'da egitim ve ogretim olarak cevrilen bir kelimedir. Bu terimin Islam alimlerinin kurduklar egitim ve ogretim kurumlarnn ad olarak kullanldgn gormekteyiz. Islam ulkelerinde, ozellikle ogrencilere ozgu olarak, ogretim merkezlerinde, ogrencilerin cesitli konularn ogrenmesi veya derslerin alnmas icin kullanlan terimdir. Bu gibi egitim kurumlar, ogrencilerin ilgi alanlarna gore dersler sunmak icin kurulmustur.

Talim-gahn tarihcesi

Talim-gahn tarihcesi, Islam ulkelerinde kurulmus olan egitim ve ogretim merkezlerinin tarihcesini kapsamaktadr. Islam ulkelerinde, ozellikle ogrencilere ozgu olarak, ogretim merkezleri, ozellikle ogrencilerin ilgi alanlarna gore dersler sunmak ve ogrencilerin konularn ogrenmesi icin kurulmustur. Ornegin, Mekkede, 850 ylnda Muslumanlar tarafndan kurulan ilk medrese, ogrencilerin ilmi, fikri ve sosyal konular ogrenmeleri icin tasarlanmstr. Diger Islam ulkelerinde de, medreselerin ayn sekilde kurulmasna ragmen, kurallar ve icerikleri farkllasmstr.

Talim-gahn Fonksiyonu

Talim-gah, ogrencilerin Islam kulturu ve kurallarn ogrenmeleri icin kurulmustur. Kurumlar, Islam hukukunu ogretmeyi amaclamaktadr. Ayrca, bu kurumlar, ogrencilere dini ve ahlaki konular ogretmeyi amaclamaktadr. Kurumlarda, ogrencilerin dini konularn yan sra tarih, edebiyat, matematik, fizik ve diger dersleri de ogrenmeleri icin ozel olarak tasarlanmstr.

Sonuc

Talim-gah, Islam ulkelerinde kurulmus olan egitim ve ogretim merkezlerinin ad olarak kullanlmaktadr. Bu kurumlarn amac, ogrencilerin Islam dinini, kulturunu ve hukukunu ogrenmelerini saglamaktr. Ayrca, bu kurumlar, ogrencilere tarih, edebiyat, matematik, fizik ve diger dersleri de ogretmeyi amaclamaktadr.