State Board Class X Sınavında %50 Objektif Sorular | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
GUWAHATI: Yeni eğitim politikasına uygun olarak (NUMARA YAPMAK), Yaklaşan X Sınıfı Danıştay sınavında altı zorunlu konudan dördündeki soruların %50’si hedef türünde olacak ve her biri bir not taşıyacaktır.
Assam (Seba) Orta Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yeni politika, akademik çevrelerde bir istisna olarak görülüyor çünkü eyalet konseyi yıllardır uzun cevaplar gerektiren soruları tercih ediyor.
Seba başkanı RC Jain Perşembe günü İngilizce, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimlerde %50 tek puanlık soruların olacağını söyledi. “Tek puanlık sorular, öğrencileri ders içeriğini derinlemesine incelemeye ve yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlamaya zorlar. Dört konuda, soruların %50’sinin her biri bir puan alır. Jain TOI’ye, soruların geri kalanı tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi iki veya üç puan alacak. “Anketler tüm kursu kapsıyor. Öğrenciler, derinlemesine çalışma yoluyla konulara ilişkin temel bilgileri edinirler” diye ekledi.
Jain, yeni metodolojinin bu yılki okul içi sınavda başarıyla test edildiğini söyledi. Politikanın öğrencileri çeşitli üniversite sınavlarına hazırlayacağını da sözlerine ekledi. Seba kaynakları, yeni hamlenin tıp ve mühendislik giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilere de yardımcı olacağını söyledi.
Hareketi açıklayan Yönetim Kurulu Sekreteri Naranarayan Nath, kavramsal öğrenmeyi vurgulayan NEP ile uyumlu olarak tek noktadan daha fazla soru politikasının benimsendiğini söyledi. “Tek puanlık soruları yanıtlamak için öğrencilerin dersleri anlamaları gerekir. Kavramlar açık olmalıdır. Tek başına ezberlemek yardımcı olmaz” diye ekledi.
Her yıl Seba yönetimindeki X sınıfı eyalet kurullarında 4 binden fazla öğrenci yer alıyor. 3-20 Mart tarihleri arasında gelecek kurullarda teori testleri, 24 ve 25 Şubat tarihlerinde ise uygulamalı sınavlar yapılacak.
Seba yetkilileri, yaklaşık iki bin adayın Perşembe gününe kadar 2023 kurulları için isimlerini kaydettiğini söyledi. Nath, aday sayısının 4.31 lakh adayın kaydedildiği bu yılki kurul sınavına nihayet ulaşabileceğini söyledi. Kayıt prosedürü Aralık ortasında sona erer.