Self-servis kiosklar dürüstlüğü test eder. Prachatice’de kamera tarafından izleniyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Geçtiğimiz Temmuz ayında Veronika Hynková, Českobudějovick’teki Trhové Sviny’deki evinin önünde olgun bir ıhlamur ağacının altına self-servis bir Osvěžovna inşa etti.

“Pencerelerimizin altında Olešnica yönünde bir bisiklet yolu var ve en yakın bar Rejty’de. Bisikletçilerin burada yiyecek hiçbir şeyi olmaması beni üzdü” diye anlatıyor yaz sezonunda standa taze pişmiş kaplamalı ekmekler, ev yapımı tatlılar ve içecekler sağlayan Hynková.

“İlk sezon bunu takip edip hesaplamaya çalıştım, artık işi insanların dürüstlüğüne bırakıyorum. Standda bir fiyat listesi var ve kasaya nakit olarak veya QR koduyla ödeme yapmak mümkün,” diye açıklıyor Hynková.

Parçalar halinde satılmayan ikramlar için yapılan ödemelerin tezgah sahibi tarafından takip edilmesi zordur. Yine de müşterilerin dürüstlüğünü takdir ediyor. “Sorumluluğu insanlara bırakırsanız para ödemeden evlenmeleri onlar için utanç verici olur diye düşünüyorum. Hiçbir şeyin yok edildiğine bile rastlamadım” diye düşünüyor.

Self servis çiçek satışının üçüncü yıldır devam ettiği Prachatice’de tezgah sahiplerinin saflığı insanlar tarafından istismar edildi. Zahrady Krásenka’lı çiçekçiler geçen yıl hırsızlık nedeniyle 20.000 kron kaybetti.

“Çiçek standını iptal etmeyi düşünüyordum. Bir günde altı buketi bile kaybetmek benim için çok fazla enerji harcadı. Ertesi gün bağlamak ve tekrar kaybolacağını bilmek zordu” diye itiraf ediyor çiçekçi Pavla Voráčková. Bu yıldan bu yana Aşağı Kapı yakınındaki çiftlik dükkânının yanındaki tezgahı koruyan kamera sistemi sayesinde durum önemli ölçüde iyileştirildi.

İnsanlar taze pugetlere çok ilgi duyuyor. Bir tanesine üç yüz kron verecek. “Her gün satılıyorlar, tüm sezon boyunca sadece bir çiçek kalıyordu. Eğer bir gün standı doldurmazsam insanlar beni buket için çağırıyor. Çok güzel çalışıyor,” diye övüyor Voráčková kendini. İlk donlara kadar taze buketler eklemeyi planlıyor. “O halde kışın da kurutulmuş çiçekler sunmaya devam etmek istiyorum” diye açıklıyor.

Tábor bölgesindeki Nadějkov’daki Turnovec aile çiftliği bu yıl bol miktarda balkabağı üretti. Böylece yerel halk, insanların sebzeleri kendilerinin seçip tartabileceği bir self-servis sistemi başlattı. Süslü, iri meyveli ve Hokkaido balkabakları her gün eklenmektedir.

“Bu yıl ilk kez komşu ülkelerdeki işleyiş modelini takip etmeye çalışıyoruz. İnsanlar arasında bu kadar başarılı olmasına şaşırdık” diyor Kateřina Turnovcová.

Nadějkov’da mobil ödeme seçeneği de standarttır. Turnovec, büyük meyveli su kabaklarının kilogramı için 12 kron alırken, Hokkaido sekiz kron daha pahalı. “Bazıları daha fazla taç atacak, bazıları ise belki daha az. Orada balkabağının kaybolup kaybolmadığını bilmiyoruz. Şu ana kadar bize işe yaradığını gösteriyor” diye değerlendiriyor çiftçi. Self-servis mağazasını en azından Ekim ayı sonuna kadar işletmeyi planlıyor ancak bu, hava durumuna ve ürün çeşitlerinin mevcudiyetine bağlı olacak.

Müşterilerle konuşuyor

Gelecekte, yerli sığır eti ve süt üretimi satışıyla ilgilenen çiftlik, self-servis satış olanaklarını genişletmek istiyor. “İnsanların sütlerini doğrudan ahıra dökebilecekleri bir süt sağma makinesi düşünüyoruz. Ancak şimdilik geleceğin müziği bu” diyor Turnovcová.

Trhové Svinů’den Veronika Hynková’nın belirttiği gibi, self-servis standının işleyişi, geri dönmek isteyen insanlardan oluşan bir topluluğu bir araya getiriyor.

“Kaç kez bahçedeyim ve birisinin burada olduğunu duyuyorum. Bazen insanlarla konuşuyorum. Bu konuda heyecanlılar. Ayrıca bir sürü güzel mesajın, çocuklardan boyama sayfalarının ve benzerlerinin olduğu bir mesaj kitabım da var.” Hynková memnun.

İnsanlar tüm yıl boyunca Osvěžovna pod lípu’yu ziyaret edebilse de, yemek yiyenlerin sayısı azaldıkça sunulan lezzetler de azalıyor. Her gün pişirmeye değmez. Kahve makinesi ve çaydanlık kış boyunca kalır ve ayrıca bir çorba tenceresi de eklenebilir.

“Sonbaharla birlikte insanlar gelmeyi bıraktığında genellikle buzdolabını kışa hazırlarım. Kar olmadığında ve kros kayağı için uygun olmadığında burada pek fazla insan olmuyor” diye bitiriyor Hynková.