Seba neden sınava verimli giremiyor: LoP | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: X Sınıfı genel bilim konseyi sınav sorularının sızdırıldığı bildirildi, Pazartesi günü eyalet meclisini salladı ve konuşmacıyı Meclisi 10 dakika ertelemeye zorladı.
Meclis, Konuşmacı Biswajit’in ardından kabadayı sahnelere tanık oldu Günlük muhalefet lideri Debabrata’nın erteleme önergesini reddetti saikia, konuyu tartışmak için. “5 Mart’ta X Sınıfı İngilizce sınav kağıdının sızdırıldığına dair iddialar da vardı.
Ancak eğitim bakanı haberlerden medyayı sorumlu tuttu. O zaman önlem alınsaydı bugün bir kağıt sızıntısı daha olmayacaktı” dedi. “CBSE, ICSE konseyleri X Sınıfı sınavlarını ülkenin her yerinde yapıyor. Seba neden tek eyalette sınavı verimli bir şekilde yönetemiyor? SEBA’yı itibarsızlaştırarak Assam orta okullarını kapatmak için bir komplo var mı? diye sordu.
Saikia, eyalette çok sayıda verimli öğretmen olmasına rağmen SEBA’ya neden emekli bir memurun başkanlık ettiğini de merak etti. Milli Eğitim Bakanı, LoP’nin açıklamalarına yanıt olarak Ranoj Pegu Assam’ın Orta Öğretim Kurulu’nun (SEBA) Pazar gece yarısı sınavı iptal ettiğini ve kendi soruşturmasını başlatmanın dışında bir polis davası açtığını söyledi.
“Önce soruşturma tamamlansın. Soruşturma öncesi tartışmak doğru değil” dedi. Bu, CPM ile daha gürültülü sahnelere yol açtı MLA Manoranjan Talukdar ve Bağımsız üye Akhil Gogoi, konuşmacıya, duyuruyu kabul etmeden önce bakanın neden cevap vermesine izin verildiğini sordu.
Gogoi ayrıca eğitim bakanının istifasını talep edecek kadar ileri gitti. Konuşmacı daha sonra konunun önemini inkar etmediğini söyleyerek muhalefeti yatıştırmaya çalıştı. Onları önümüzdeki birkaç gün boyunca sıfır saat tartışmaya çağırdı. Saikia buna yanıt verdi ve “Bugün konuyu kendi başınıza tartışmanız daha iyi. Bu yanan bir konu.”
Kongre, CPM ve bağımsız milletvekilleri daha sonra Meclis’in kuyusuna gelerek konunun ertelenerek görüşülmesini istedi. Meclis başkanı ve hazinenin şiddetle karşı çıktığı ‘BJP hükümeti Murdabad’ sloganları attılar.
İki taraf arasında hararetli bir tartışma çıktı ve Daimary, Meclis’e 10 dakika ara verdi. Pegu daha sonra Meclis dışındaki gazetecilere, ayrıntılı bir soruşturmanın anket sızıntısının kaynağını ve bunun arkasındaki failleri ortaya çıkaracağını söyledi. “Öğretmenlerin müdahalesi yok. Kağıtlar karakollarda tutuluyor ve sadece sınav günü sabahı sınav merkezlerine götürülüyor” dedi.