Sanatçı Tábor’da bir evin duvarını boyadı ve bu tabloya Karada Yaşamın Geçişi adını verdi.

KimeroS

Global Mod
Global Mod
“Resmin adı Yaşamın Karaya Geçişi. Bu, yaklaşık 450 milyon yıl önce toprakta bitki ve mantarların muhteşem kolonileşmesinin bir kaydıdır. Muhtemelen göründüğü gibi, sürecin kendisinin görselleştirilmesidir. Bütün fikir geçen yıl, müstakbel kayınbiraderim ve ben toprak kolonizasyonuyla uğraşırken ortaya çıktı. Süreç hakkında pek bir şey bilmiyordum ve amatör bir araştırmacı ve bilim insanı olduğum için konuya ilgi duymaya başladım.” dedi Bachorík.

“Ve mantarların bunda büyük rol oynadığını öğrendim! Ben de bunun taslağını çizmeye başladım ve olanların beş adımını gösteren ve örneğin hayvanların gelebileceği gerçeğine yol açan bir harita oluşturuldu. Resmin tamamına, örneğin ilk madenciler olan mantarların nasıl ortaya çıktığını anlatan bir çizgi roman eşlik edecek, çünkü mineralleri eritip verimli topraklara dönüştürebilmişlerdi” diye açıklıyor UMPRUM İllüstrasyon ve Grafik mezunu Jakub Bachorík. Trap grubu Opak Dissu’da Don Chaina olarak sahne alıyor.

Tábor’da, daha önce Mars ve diğerlerinin kolonileştirilmesini yapmış olan çalışmalarından bir diğeri daha var. “Yaklaşık on yıldır duvar resimleri yapıyorum ama geçen yıldan daha fazla oldu. Onları daha eğitici ve tematik hale getiriyorum – yetimhaneden ayrılan çocuklar, yani sosyal konular. Ve son zamanlarda pek çok ekolojik ve doğa bilimi konusu. Her şeyi basit bir tarzda yaratmaya çalışıyorum. Tábor’da bu, başlatmakta olduğum ve gelecekte kitap olarak yayınlamak istediğim bir projenin ilk çıktısıdır” dedi yirmi dokuz yaşındaki sanatçı.

Bu, bu duvardaki altıncı sanat eseri. Emekli ve Miroslava Šaška Vakfı yöneticisi Stanislav Dvořák, sanatçılara, özellikle de gençlere yer veriyor.

“Her şey Tabook Edebiyat Festivali’nde başladı. O zamanlar linolyumları kamusal bir alana koymak istiyordum, bu yüzden onları garajıma koymayı düşündüm. Bir başka neden de garajın sonsuza dek etiketlerle dolu olmasıydı. O zamandan beri buradaki sanat eserleri iki veya üç yılda bir değişiyor. Yurt dışından da dahil olmak üzere çeşitli sanatçılar vardı ama Jakub eserle ilk ilgilenen ve üzerinde uzun süre çalışan kişi oldu. Yaklaşık beş gün sürdü ama yoldan geçenleri kesinlikle mutlu edecek” diye ekledi memnun bir sakin.