Saikia: Onkolog En Yüksek Sivil Ödülünü Aldı | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

Guwahati: Ünlü onkolog Tapan Kumar saikia Cuma günü Assam’ın en yüksek sivil ödülü olan “Asom Baibhav”ı alırken, ikinci en yüksek sivil ödülü olan “Asom Sourav” 2022 Commonwealth Games altın madalyalı Nayanmoni Saikia ve ikinci en yüksek sivil ödülü “Asom Gourab” da dahil olmak üzere beş seçkin kişiye verildi. Çeşitli alanlardaki üstün katkılarından dolayı 15 kişi.
Assam Valisi Gulab Chand Kataria, Cuma günü burada Guwahati’de düzenlenen bir etkinlikte ödül sahiplerine ödüllerini takdim etti. Ödüller 4 Ocak’ta sahiplerini buldu.
Saikia, kırk yılı aşkın bir süredir Assam ve diğer kuzeydoğu eyaletlerinde sağlık hizmetlerine (kanser bakımı) ve kanserin farkındalığını ve erken teşhisini artırmaya yaptığı muazzam katkı nedeniyle en yüksek sivil ödülü aldı. Geçen yıl bu ödülü alan Tata Trusts Başkanı Ratan Tata’dan sonra eyaletin en yüksek sivil ödülünü alan ikinci kişi.
Tapan Saikia, 1981’den 2004’e kadar Mumbai’deki Tata Memorial Center’da çalıştı. Bir kanser bakım vakfı olan Deepsikha Vakfı’nın patronlarından biridir.
Saikia, eyalet hükümetine prestijli ödül için kendisini düşündüğü için teşekkür ederek, “Bunu beklemiyordum. Bana güvenen Assam halkına minnettarım. Ödül, birçok doktorun, hemşirenin, idarecinin ve diğer sağlık profesyonellerinin sayısız hastaya rehberlik etme konusundaki ortak çalışmalarını takdir ediyor.”
Futbolcu Gilbert Sangma ve bilim insanı Binoy Kumar Saikia, Asom Saurav Ödülü’nün kazananları arasında yer alıyor.