Rte Yasası Kapsamında Kabul İçin Zamanında Ödeyin: Pvt Okulları Devlete | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURGAON: Akademik oturum sona ererken, şehirdeki özel okullar, RTE Yasası kapsamında ekonomik olarak zayıf kesimlerden (EWS) öğrencilere ücretsiz eğitim sağlamaları için henüz geri ödenmediğinden şikayet ettiler.
Bazı dernekler Pazar günü, hükümetin ücretleri yakında onaylamaması durumunda okulların RTE kapsamında EWS öğrencilerini bir sonraki akademik oturum için kabul etmekte tereddüt edebileceklerini söyledi.

records_haryana

Ancak devlet yetkilileri, okul kurullarının ücretleri almak için gereken evrakları tamamlamadığını söyleyerek herhangi bir gecikme olduğunu yalanladı.
“Hükümet henüz okullara herhangi bir tazminat sağlamadı. Aynısı daha önce, Kural 134A yürürlükteyken de olmuştu. Okullar ücretleri almak için mücadele etmeye devam etmek zorunda kaldı, ancak çoğu yalnızca kısmi miktarlar aldı. İlerici Özel Okullar Derneği başkanı Anil Kaushik, “Aynı yaklaşım burada kullanılırsa, okullar yeni kabullere direnebilir” dedi.
Merkezi Eğitim Hakkı Yasası (RTW) uyarınca, okulların koltuk ayırması ve EWS kategorilerindeki öğrencileri Anaokulu ve 1. Sınıf gibi giriş sınıflarına ücretsiz olarak kabul etmesi gerekir.
RTE uzun zaman önce tanıtılmasına rağmen Haryana’da ancak geçen yıl benimsendi. Merkezi yasadan önce, eyaletteki okullar Haryana Eğitim Kurallarının 134A Kuralı tarafından zorunlu kılınan %10’luk çekince kapsamında hak eden EWS öğrencilerini kabul ediyordu. Ayrıca, bu programın uygulanması için, okul yönetim kurullarına bir akademik oturumda iki kez geri ödeme yapılacaktır.
Bazı dernekler, ücretlerin zamanında ödenmemesi durumunda protesto etmeyi düşüneceklerini söylediler.
“Geçen yıl hükümet RTE’yi uygulamaya koydu ve Kural 134A’yı kaldırdı. Hükümet, Kural 134A kapsamında önceki aidatlarını ödemediği için birçok okul EWS kabullerini almadı. Bayramdan sonra ülke çapında bir toplantı yapıyoruz ve sorunu diyalog yoluyla çözmeye çalışıyoruz. Özel Okullar Refah Derneği başkanı Ram Awtar, aksi takdirde eyalet çapında bir protesto olarak kabul edilecektir.
Okullar ayrıca, RTE kapsamında kabul edilen her çocuk için hükümetin belirlediği 1.730 Rs/ay ücret miktarına da itiraz etti. Ayrıca 2022-23 akademik dönemi için geri ödemenin bu ayın sonuna kadar yapılmasını talep ettiler.
“Hükümet, çocuk başına tazminatı belirlemede esas aldığı formülü yayınlamadı. RTE’yi uygulamak için devlet okullarına ne kadar verildiğini açıklamalı ve bu miktar özel okullar için de belirlenmelidir. Buna ek olarak, yıllık ihtilafları önlemek için ücretler için uygun bir zaman çizelgesi ve zaman çizelgesi oluşturmalıdır,” dedi Ulusal Özel Okul Birliği başkanı Kulbhushan Sharma.
Eğitim departmanı Pazar günü yaptığı açıklamada, okulların RTE kapsamında kabul edilen öğrenciler hakkında henüz veri sunmadığını söyledi. Bir departman yetkilisi, “2022-23 akademik oturumunda EWS öğrencilerine kabul sağlayan tüm özel okullara geri ödeme yapmaya kararlıyız” dedi.