Rapora göre, Haryana’daki öğrenciler arasında öğrenme seviyeleri en kötü Nuh’ta | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURUGRAM: nuh Yıllık Eğitim Durumu Raporu’nun (ASER) 2022 analizine göre, pandemi yıllarında öğrencilerin öğrenme seviyelerinin iyileştirilmesinde elde edilen kazanımlar Haryana’nın çoğu kırsal kesiminde tersine çevrildiğinden, eyaletin en sert etkilenen bölgeleri arasında yer aldı.
2020’de pandemik aksaklıklar nedeniyle dört yıllık bir aradan sonra ülke çapında yürütülen ASER 2022’ye göre Haryana, 2018’den bu yana öğrenci öğrenme düzeylerinin en çok düştüğü eyaletlerden biri oldu.

haryana_learning_levels

Haryana’da Nuh, okula gitmeyen çocuk sayısı bakımından en kötü performans gösteren bölgeydi – ankete katılanların %5,1’i (2018 rakamlarına göre eyalet çapında toplam kayıt artmasına rağmen). Bunu %1,8 ile Faridabad’da ve %1,7 ile Palwal’da çocuklar izledi.
Okula kayıtlı olanlar arasında, 3. ve 5. sınıflarda ankete katılan öğrencilerin %85’i Hintçe 2. sınıf düzeyinde metin okuyamadı. Matematik başka bir endişe kaynağıydı – 3 ila 5. sınıflardaki çocukların %74’ü temel çıkarma problemlerinde başarısız oldu.
Nuh’u takip eden diğer ilçeler Kaithal (3. ve 5. sınıflarda ankete katılan öğrencilerin %68’i 2. sınıftan Hintçe metin okuyamadı) ve Fatehabad’dır (%67). Matematikte, ankete katılan öğrencilerin yalnızca %39’u Palwal’daki temel çıkarma problemlerini çözebilmiştir. Bu segmentin en kötü üçüncü oyuncusu olan Karnal’da bu rakam %45’ti.
ASER, Haryana’nın 21 ilçesindeki 600 köyde 20 haneyi kapsıyordu.
Geçen hafta yayınlanan raporun bulguları da çok sayıda öğrencinin temel bilgileri bilmeden 8. sınıfa ulaştığını gösteriyor. Nuh kırsalında, 6 ila 8. sınıf öğrencilerinin üçte birinden azı bölmeyle ilgili temel matematik sorularını çözebiliyordu. Benzer şekilde, bu kategoride ankete katılan öğrencilerin yarısından fazlası 2. Sınıf Hintçe kitaplarından pasajlar okuyamadı.
Delhi’den sadece iki saatlik sürüş mesafesindeki Nuh, uzun süredir gelişmemiş bir bölge. 2018’de hükümet düşünce kuruluşu Niti Ayog burayı ülkedeki en “geri kalmış” (veya “hırslı”) bölge olarak adlandırdı.
Eğitim, işlerin bu kadar kötü gitmesinin nedenlerinden biri ve pandemi, ilgiyi yalnızca öğrenciler arasındaki bu dijital uçuruma kaydırdı.
Haryana’nın eğitim departmanı tarafından geçen yıl yürütülen bir dahili anket, Nuh da dahil olmak üzere eyaletin kırsal bölgelerindeki öğrencilerin %80’inden fazlasının çevrimiçi derslere bağlanamadığını ortaya çıkardı.
2020’de TOI, eyalet hükümetinin öğrencileri sınıflara geri getirmek için Mohalla Pathshalas’ı başlattığını ancak katılımın düşük kaldığını da bildirmişti.
“İddialı bir ilçe olarak, Nuh’ta eğitim standartlarını iyileştirmek için çok şeye ihtiyaç var. Son zamanlarda yapılan mega izlemede hatalar bulduk ve gerekli ipuçlarını sağladık. Ayrıca, o bölgede bir eğitim kültürünü teşvik etmek için daha fazla öğretmen işe alıyoruz ve STK’larla bağları güçlendiriyoruz” dedi. Pramod KumarDevlet Program Görevlisi (İlköğretim Müdürlüğü) ve Nipun Haryana Misyon Bağlantı Noktası Görevlisi.
İlçenin eğitim sistemini rahatsız eden birçok sorunu var.
Geçen yıl Şubat ayında TOI, bölgede yaklaşık 900 devlet okulu olduğunu bildirdi; bunların yaklaşık 100’ü tek bir tam zamanlı öğretmen olmadan ve 90’ı sadece tam zamanlı bir öğretmenle çalıştı.
O zamandan bu yana pek bir şey değişmedi, ancak bölge yönetimi 30:1 öğrenci-öğretmen oranına uyan okulların şu anda %10’dan yaklaşık %50’ye sıçradığını söylüyor.
Sorulduğunda uzmanlar, okulların çocukları eğitme biçimini acilen değiştirmesi gerektiğini söylüyor.
“Genel olarak iyi eğitimli ve motive olmuş öğretmenlerde ciddi bir eksiklik var. Delhi ve Gurgaon’daki birkaç üst düzey okul dışında, okulların çoğu ilham verici öğretmenlerden yoksundur. GEMS Education India’nın yönetici direktörü Francis Joseph, “Ve buna acilen dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.