Rahip, “karınızla sorun yaşamayın ama kiliseyle yatın” önerisinde bulundu

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Hosn na Budjovicka’daki iki mahallede üzerinde iş kıyafetleri vardı ve mahalle binalarından birinden sapan almak için hızla gitmesi gerektiği bahanesiyle. Bir an ona bir şaka borçlu olduğumu düşündüm. Ve beyaz kolrek bana gerçekten Hlubok ve Hosn’da Katolik bir rahip ve bölge rahibi olan Tomas van Zavrel ile konuştuğumu işaret etti.

Şu anda halkın aşırı yük altında olduğu Hosn Dağı denilen mahalle bölgesinde çalışıyoruz. Sanırım hayatımın sonuna kadar burada çalışacağım, 56 yaşında bir rahip olacağım, birlikte papaz evi binasına röportaj için gideceğiz.

Bir cemaat üyesi olarak yılsonunu huzur içinde geçirebilecek misiniz?
Ama evet, tatillere hazırlanan harika bir kilise rahibimiz var, yani bu şeker israfı, cemaatleri dekore etmek ya da üç kişilik bir sofra hazırlamaktır. Ancak generalin artık Pibv’in çalışmalarını beğendiği doğru. Advent’te ruhsal yenilenme hazırlıyoruz ve kutsal günlerde o kadar çok vaaz veriyoruz ki, özellikle Moravya’da davetiye kuyrukları oluşuyor. Bunun nedeni ön strestir.

Noel senin için mi?
Hayır, ben rahip olmadım, esas olarak zor akşamlar ve druc’larla ilgiliydi. Noel’den sonra Jeko’yu yatak odasına götürdüm ve hayatıma devam ettim. Artık Jeek’in büyüdüğünü ve ona Tanrı’yı gösterdiğini yoğun bir şekilde hissediyorum. Sonunda Paskalya’da öldü, ölümden dirildi ve cennete gitti; burada ölümden korkmamamız için bize yeni bir yuvanın bulunduğu bir şehir hazırladı. Eve dönüş yolunda hava çok karanlıktı. Bu benim için gerçekten Noel ama birçok insan için bunun anlaşılabilir olduğunu anlıyorum. Kasım ayından itibaren pazarlar, süslemeler ve ilahiler var. tdrm gün Gece ancak vech zan’da biter.

Tomas van Zavrel (56 yaşında)

Çek anne ve babasıyla birlikte 1968’de Hollanda’nın Zwijndrecht şehrine gitmek üzere Prag’dan ayrıldı. Oradaki kilise spor salonundan ve ardından Rotterdam’daki ilkokuldan mezun oldu. 1992 yılında Kolpron’dan Hollandalı bir danışman ortak olarak Prag’a taşındı. Daha sonra Parnas ve Stavakon Group şirketlerinin editörlüğünü ve ortaklığını yaptı. Ayrıca Prag Ekonomi Üniversitesi’nde okudu. 2002 yılında Hollanda’ya taşındı ve burada lArche Gouda Topluluğu’nun temsilcisi oldu. Yıllar sonra Vodan yakınlarındaki hac kasabası Lomec’te gönüllü olarak çalıştı. Yolu daha sonra Prag’da bir rahiplik ilahiyat okuluna götürdü ve 2010 yılında rahip olarak atandı. Bir yıl boyunca Tboe’de rahip, ardından Suick’in çeşitli mahallelerinde rahip olarak çalıştı. Ağustos 2016’dan bu yana cemaati Hlubok nad Vltavou, Purkarec ve Hosn’dur. Bir yıl sonra Eskobudjovice Piskoposluğu Pastoral Merkezi’nin editörü oldu. Boş zamanlarında çalışıyor, müzik dinliyor ve film izliyor.

Hayatınızın önemli bir kısmını Hollanda’da geçirdiniz. Geceleri nasıl görünüyorsun?
Tdr sapmasını kutlamayın ama aile bir araya gelecek ve sonrasında kollarınızı açacak, masa oyunları oynayacak ve birlikte yemek yiyeceksiniz. Ailece Veer geleneğinin ana bayramını sazan ve tuzla kutladık. Ancak genel olarak Batı’nın gelenek ve atmosferinin yanı sıra, bunun daha çok bir özgürlük ve inanç meselesi olduğunu düşünüyorum. Kovid onunla çok dalga geçti, bu da oradaki bazı gelenekleri etkiledi.

Küçükken ailenizle birlikte göç ettiniz ve Eska’ya taşındınız. O zaman seni buraya ne getirdi?
Burada Hollandalı bir firmanın şubesini açma fırsatı buldum ki bu, bu alanda hiç tecrübesi olmayan bir genç için zorlu bir işti. O zamanlar eşimle birlikte Prag’dayken Hollanda’dan maaş alıyor olmak benim için harikaydı. Neredeyse her şeye param yetiyordu ve doksanlarda hayat harikaydı. Burada kısa sürede kendimi evimde hissettim.

O yılları hatırlıyor musun?
Pek hatırlamıyorum bile, hayatın bu evresini geride bıraktım. Eğitimimden sonra Eska’ya gittiğimde asıl ilgi alanlarım emekli maaşı, yeni binadaki fırsatlar ve devrim sonrası rahat yaşamdı. Yavaş yavaş, kişisel olarak bunların hepsi bana anlamsız gelmeye başladı ve bir süre sonra bundan bir çıkış yolu aramaya başladım. Bazıları buna orta yaş krizi diyebilir. Kendime bu kadar çok para harcamanın, eğlencenin, seyahatin ve hayatımın tadını çıkarmanın ne kadar iyi olduğunu sordum.

Maddi mallar dünyasından manevi pazara nasıl geçtiğinizi hayal edemiyorum.
Biraz Katoliktim ama tek yapmam gereken pazar günleri kiliseye gitmekti. Her şeydi ama sonuçta benim için bir dayanak noktasıydı. Yaklaşık beş yıl sürdü ama hayatın anlamını dünyada değil, Tanrı’da buldum. Sonra her şey hızla tersine döndü. Bu yaşam değişikliği için bazen bir şeylere, bazen de kendime odaklandığım ani bir dürtü değil, yavaş yavaş ilerleyen bir yolculuktu bu. Bu güne kadar devam ediyor.

Bu yolculuğunuzun başında Hollanda’da gönüllü olarak zihinsel engellilere yardım ettiniz. Benim için ne yaptı?
Kimse için endişelenmeme gerek olmayan bambaşka bir dünyaydı burası. Biraz yavaşlayabilirdim. Aynı zamanda bir hac kilisesinin bulunduğu Lomek u Vodan civarında ata bindiğime dair bir rüyaya da yol açtı ve attan inip tepeleri takip etmem için çağrıldım. Daha sonra o rüyada dünyaya canlı bakan bir avcı olduğumu fark ettim. engelli arılar arasında yaşamak beni dünyaya farklı bir perspektiften bakmaya zorladı. Bu bir hayat değiştiriciydi, hatta daha da fazlasıydı.

Pesto sonra tekrar esk’e taşındın.
Bütün hayatımı orada geçireceğimi düşünmüştüm ama sonra daha ileri gitmek zorunda olduğumu hissettim. Tam olarak nerede? O rüyada bir arkadaşımın rahip olduğu Lomec ortaya çıktı. Ona orada içki içip eğlenebilir miyim diye yazdım. Orada büyümüş ve perişan bir halde içtim, evsiz bir insan gibi görünüyordum. Yine de yerel hapishanede gönüllü olarak kalabildim ve bu benim için çok şey ifade ediyordu. Yolculuğumun yeniden sonuna geldiğimi ancak Lomec’te öğrendim.

Kiliseye giden ama elinde İncil olmayan, biraz dua eden ve Hristiyan yaşamı hakkında pek bilgisi olmayan biri gibi davranmak zorunda kaldım.

Orada rahip olabileceğini mi sandın?
On sekiz yaşımdayken bunu yaşadım ama ailem beni bundan vazgeçirdi. Hayır, Hollanda’da gönüllü oldum, ilahiyat okuluna başvurdum ama orada olmadı. Kiliseye giden ama elinde İncil olmayan, biraz dua eden ve Hristiyan yaşamı hakkında pek bilgisi olmayan biri gibi davranmak zorunda kaldım. Mon yarıda saklanmaya çalışan bir sahtekar olarak algılandı. Ayrıca her usta gibi beni bir psikoloğa gönderdiler ve bu beni çok rahatsız etti. Lomça’da meydan okumam tek bir ağaç tarafından kırıldı, buna göre kayboldum. Öyle olmadığımı Tanrı’ya kanıtlamak istedim ve kısa sürede bir kadının hayatını arzuladım. Benim bir mizah anlayışım var.

Neyi başarmak istediniz?
Safça, hayatımı en başından değiştirdiğimde hayatımı da değiştireceğimi düşündüm. Yavaş yavaş bana ulaşan saçmalıktı. İnsanları inançları hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve Tanrı olmadan hiçbir anlam olmadığını anlamaya motive etmek istedim. Daha sonra, pil yiyen biri olarak bu kadar uzun süre çalıştığımda, Tanrı’yı tamamen içmediğimi, bunu önce kendim yapmam gerektiğini anladım. Vrya’nın neşesi bugüne kadar bende kaldı.

Onları Allah’sız bir kavim mi sanıyorsunuz?
Kesinlikle. Onları Batı’da olduğu gibi tanrıya karşı nefret besleyen insanlar olarak tanıdım. Birisi onlara nasıl olduklarını söylediğinde aldırış etmeyin ve sonra kaç tanesinin uykusunda dua ettiğini ve Tanrı’ya dua ettiğini dıştan göstermediğini görüyoruz. Ateist bir millet olduğumuzu ve bu insanların Allah’ın varlığını inkar edeceklerini bilmiyorum. Şimdi kiliseyle bir sorunları var ve yaşadıkları beş deneyim ya da bir tür skandal yüzünden. Tanrı’yı farklı şekillerde arayın; örneğin mükemmelliği, sevgiyi, adaleti, iyiliği aradığınızda. Bunlar Bo’nun nitelikleridir.

Kovid salgını ya da ekonomik kriz bu ilişkiyi değiştirdi mi?
Pandeminin en kötü dönemini atlattığımızda 2020 yılının başında yeniden hareket ediyorduk. Biraz yavaşlayacağımızı, yaşam tarzımızı, bazı değerlerimizi değiştireceğimizi umuyordum ama olmadı. Kiliselerde zaman geçti, o da başlı başına bir çağ. Görev duygusuyla kiliseye giden insanlar ortadan kayboldu.

Bir avcı beşe giden yolu nasıl bulur?
Avcı hata yaptığında yardıma ihtiyacı vardır. Tam o sırada bu boşluğun doğal dünyanın sunduğu şeylerle doldurulamayacağını anlamaya başlar. Kendime hayatının anlamının ne olduğunu soruyorum. Ancak çeşitli kişisel trajedilerden etkilenen her aziz gibi onun da bunun için zamanı olması gerekiyor. Bundan kurtuldular çünkü bunun doğal bir yolu olmadığını anladılar ve shra’nın doğaüstü yardımını anladılar. İdealden uzak olsa bile Tanrı’nın beni sevdiğini ve beni olduğum gibi kabul ettiğini bilmek benim görevimdi.

Bir cemaat olarak sizin için en büyük zorluk ve mutluluk nedir?
Harika cemaatlerim var: Hosn, Hlubokou ve Purkarec. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nin Budjovice şehrinde Pastoran tatil yerim var ve bu büyük bir mutluluk. Hosn Dağı adını verdiğim Hosn adasını onarmam için bana ekstra büyük tekerlekler verildi. Çok zaman alıyor ve emekli maaşı almak kolay değil ama ilk etap bitti ve burada gösterdiği şey için Allah’a şükrediyorum. Son zamanlarda beni en çok cesaretlendiren şey, Advent şarkıları çaldığım ve onların küçük dünyalarına ışık ve neşe getirdiğim yaşlılar için yeni evler oldu. Çok iyi çalışıyor.