Punjab & Sind Bank’tan yeni takvimle incinen duygular: Haryana Sih vücut | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
AMBALA: Sih Kardeşlik Derneği Haryanas’tan (SBS) Ambala Şehir, Ulusal Azınlıklar Komisyonu (NCM) başkanı Iqbal Singh Lalpura’ya yazarak, Punjab ve Sind Bank (PSB) tarafından önümüzdeki 2023 yılı için yayınlanan takvime şiddetle karşı çıktı.
SBS, “PSB yönetiminin uzun geleneğini bozmak ve aynı zamanda 2023 yılı takvimini yayınlamak için haksız eyleminden” duyduğu derin korkuyu dile getirdi.
“PSB takvimi, Sih tapınaklarını ve Sihlerin dini mirasını tasvir eden güzel aurası nedeniyle son birkaç on yıldır her Sih ailesinin ev dekoru olarak kaldı. SBS’nin NCM başkanına yazdığı mektupta, PSB yönetiminin 2023 yılı için herhangi bir Sih dini unsuru içermeyen düzenli bir takvim yayınlayarak bu uzun gelenekten sapmış olması çok üzücü.
Özellikle, PSB’nin 2023 için neredeyse yıllık takviminde Sih dokunuşu yoktur ve bankada uzun süredir devam eden bir gelenek olan herhangi bir Sih mirasının görüntüsünden yoksundur.
“Bu banka, 15 Nisan 1980’de ikinci millileştirme dalgasında kamulaştırılan… 1908 yılında Şef Khalsa Dewan’ın yetkilileri tarafından kuruldu. söz konusu güvenlik, PSB’nin Sih olmayan ve bu bankayla ilgili Sih duygularını anlamayan bir başkanının atanmasıyla tehlikeye atıldı” diye devam ediyor mektupları.
SBS, Başbakan Narendra Modi’nin Veer Bal Diwas’ı Guru Gobind Singh’in küçük oğullarına haraç ödemesi için işaretleme konusundaki liderliğine itibar etti.
“Öte yandan PSB yönetimi, uzun süredir devam eden geleneği ortadan kaldırarak Sih duygularını incitti. Bankanın bu temelsiz eylemi, Sih toplumu arasında derhal ele alınması gereken gereksiz bir kızgınlık ekmek için kötü niyetli ve yaramaz görünüyor” dedi.
SBS, yeni bir takvim yayınlayarak bankanın onlarca yıllık geleneğini iptal ederek Lalpura’dan PSB yönetimi ve Birlik Maliye Bakanı ile bu konuyu bizzat ele almasını istedi.
SBS ayrıca şunları talep etti: “Sih geleneklerinde çok bilgili, itibarlı Sih kişiliği, Sih ruhunun duygusunu yatıştırmak ve gereksiz tartışmalardan kaçınmak için gelecekte PSB’nin başkanı olarak atanabilir.”
Iqbal Singh Lapura’ya ulaştığımda, “Pencap ve Sind Bankası Başkanı’nın konusunu ele aldım ve ondan bu konuda bir rapor sunmasını istedim. Bankadan dijital takvime itiraz geldi ve dilekçe aldım. Rapora göre gerekli işlemler yapılacaktır.”