‘Polis reformlarına ilişkin SC kararına uyulduğuna dair beyanlar dosyalayın’ | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: Gauhati Yüksek Mahkemesi, Assam, Mizoram, Nagaland ve Arunaçal Pradeş eyalet hükümetlerinden, Yüksek Mahkeme’nin polis reformu yönergelerine uyduğuna dair iki hafta içinde yeminli ifadeler sunmalarını istedi.
Yargıçlar Achintya Malla Bujor Barua ve Robin Phukan, “Manish Kumar, Hindistan ve Diğerleri Birliğine Karşı” davasındaki duaları denetlemek üzere SC’nin Yüksek Mahkeme’ye verdiği talimata uygun olarak Salı günü başlatılan bir suo motu PIL duydu.
Yargıtay’da görülen söz konusu davada, bazı dualarla özet karar verildi. Dilekçe sahibi, Birliğin tüm eyaletlerine ve bölgelerine, polislik iddialarıyla ilgilenmek, polis şikayetlerini gidermek ve polisin refahı için tavsiyelerde bulunmak ve ayrıca önleme için yönergeler oluşturmak ve uygulamak için bir polis komisyonu kurma talimatı verilmesini talep etmektedir. ve şiddetli kitlesel ajitasyonların ve can ve mal tahribatının kontrolü.
Dilekçe sahibi ayrıca, Birlik eyaletlerine ve bölgelerine, polis güçlerine aşırı yük bindirmemek ve polis kuvvetlerinin polis için periyodik eğitim ve öğretim sağlamaları amacıyla polis ve devletin silahlı kuvvetlerindeki boş kadroları doldurma talimatı talep etmişti. personel.
Mevcut davayı incelerken Yüksek Mahkeme, Assam, Arunaçal Pradeş, Mizoram ve Nagaland eyalet hükümetlerine, üst mahkemenin yönergelerini uygulamak için yapılan eylemi ayrıntılarıyla açıklayan bireysel beyanlarını sunmalarını emretti.
Ancak HC bankası, Assam’ın zaten bir polis komisyonuna sahip olduğunu kaydetti. Nagaland ve Mizoram’da henüz bir polis komisyonu kurulmadı.
Mahkeme ayrıca eyalet hükümetlerini, eyalet polisi ve silahlı kuvvetlerinde yaptırım uygulanan personel kadrolarının mevcut boş pozisyonlarının sayısını ve bunların neden henüz doldurulmadığını ve herhangi bir yer olup olmadığını ayrıntılarıyla açıklayan yeminli ifadeler sunmaya yönlendirdi. yasal buna engel. Bunun dışında, söz konusu boşlukların doldurulacağı bir zaman çizelgesi ve adım adım plan da arandı.