Pehchan Patra’da yanlış doğrulanmış gelir, Dabwali ailesinin sefaletini artırıyor | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

DABWALI (SIRSA): Yaşındaki diğer tüm çocuklar gibi, Bhupinder Kaur da 15 yaşındaki çocuğa dört ay önce kan kanseri teşhisi konana kadar bir enerji demetiydi.
Sirsa bölgesindeki Dabwali’de oturan Bhupinder, iki kızdan en büyüğü. Inderjit Singh ve Nirma Kaur sahip olmak.
O zamandan beri ailesini desteklemek için cip tamircisi olarak çalışan Inderjit için dünya değişti. İmkanları kısıtlı bir adam, batık hasta kızının tedavisi için komşularından ve akrabalarından maddi yardım istemek ve kredi çekmek zorunda kaldı. “Asıl savaş, Ayushman Bharat Yojana kapsamında bir sağlık sigortası kartı başvurusunda bulunmak için Atal Seva Kendra’ya gitmemden sonra başladı. Tüm kriterleri karşılamama rağmen amiral gemisi planı kapsamına girmeye uygun olmadığım söylendi” dedi. . batık Daha sonra sürekli kilo veren kızımı Rajasthan, Bikaner’deki Acharya Tulsi Kanser Araştırma Enstitüsüne götürdüm” dedi. tedavisi için her ay Bikaner’e 10 saatlik meşakkatli bir tren yolculuğu yapıyor.
Perişan haldeki baba, “Kızım yolculuktan önce bütün gece ağlıyor çünkü bu onun için çok acı verici. Ama başka seçeneğimiz yok çünkü yakındaki bir özel hastanede tedaviyi karşılayamam” dedi.
Bikaner Hastanesi’nde tedavi ücretsiz olmasına rağmen, kanseri tedavi etmek için kullanılan enjeksiyonlar ve diğer ilaçlar oldukça pahalı, dedi Inderjit, ayda 6.000 Rs kazandı.
“Ayushman Yojana altında tekrar sağlık kartı başvurusunda bulunmaya gittiğimde, Parivar Pehchan Patra’daki eyalet hükümetinin, 80.000 Rs’lik gerçek gelire kıyasla yıllık gelirimi 2,5 lakh Rs olarak doğruladığını duyunca şok oldum.” dedi.
Inderjit, hanehalkı gelirinin hatalı bir şekilde doğrulanması nedeniyle, Başbakan’ın eyaletteki kanser hastaları için Chirayu Programı kapsamında 1 lakh Rs mali yardım için uygun olmadığını söyledi. “Dr. Vivek gibi bazı İyi Samiriyeliler bana yardım etmek için gönüllü oldular ama bu yeterli değil. Devletin desteği olmadan kızımı tedavi etmem mümkün olmayacak.”
Temasa geçildiğinde, Sirsa’nın baş tıbbi sorumlusu Dr Manish Bansal, TOI’ye Dabwali ailesinin mücadelelerinden habersiz olduğunu söyledi. Bir hasta sağlık sigortası kartı almak istiyorsa, üç şartı yerine getirmesi gerektiğini söyledi: Parivar Pehchan Patra, Aadhar kartı ve yılda 1,8 lakh Rs’den az gelir.