Paradiso kuleleri E, F yaşamak için uygun değil, Gurugram | yönetim diyor Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURUGRAM: Bölge yönetimi, benzer gözlemler yapan bir IIT-Delhi yapısal denetim raporuna atıfta bulunarak, Chintels Paradiso’nun E ve F kulelerini konut için uygun olmadığını ilan etti.
“Sakinlerden E ve F kulelerini boşaltmalarını zaten istedik. Süreç, bölge planlayıcısı tarafından denetlenecek (uygulama), Maniş Yadav‘ dedi ek komiser yardımcısı Vishram Kumar Meenageçen yıl 10 Şubat’ta D Kulesi’nin iki sakininin ölümüne neden olan oturma odasının çökmesini araştırmak için kurulan SIT’in de başkanı.
IIT-Delhi raporunda, 18 katlı iki kulenin – E ve F – betondaki yüksek klorür içeriği nedeniyle “hızlı korozyon” gördüğünü ve onarım yapmanın “teknik ve ekonomik olarak mümkün olmadığını” belirtmişti. bu binalara
“Yapının hemen her yerinde hızlı ve yaygın inşaat demiri korozyonu var… Hızlı bozulmada betonun kalitesinin düşük olması da rol oynadı. Betondaki yüksek klorür içeriği göz önüne alındığında, bu yapıların güvenli çalışması için tamiri teknik olarak mümkün değil.” … ve ekonomik olarak yapılabilir. Mevcut haliyle, klorürlerin varlığı nedeniyle hızlı bir şekilde donatı oluşumu nedeniyle yapı, yerleşim için güvenli değil” dedi.
Ancak rapor, bu klorürlerin kaynağını tam olarak belirlemenin zor olduğunu açıkça ortaya koymuştu. “…Betondaki en yaygın klorür kaynağı olan su ve kum da dahil olmak üzere betonun herhangi bir bileşeninde mevcut olabilir.”
Meena, HTE raporunun yerleşim sürecini başlatmak için müteahhit ve sakinlerle paylaşıldığını söyledi. Kule A ve G’nin örneklemesinin bittiğini, Kule H’ninkinin ise devam ettiğini ekledi.
Chintels India sözcüsü, hükümetin kararı hakkında şunları söyledi: “Denetim raporunu henüz almadık. Aldıktan sonra inceleyeceğiz. D kulelerinin ikinci bir yapısal denetimini yapması için saygın bir merkezi kurum olan CBRI ile anlaştık bile. , E, FG ve H. Rapor bekleniyor.”
Yönetim, beş katının çöktüğü D Kulesi’nin yıkım emrini çoktan verdi. 10 Şubat’taki çöküşün ardından, E ve F Kuleleri sakinleri sarkan balkonlar ve duvarlardaki çatlaklarla ilgili endişelerini dile getirmiş ve bu durum bölge yönetiminin iki bina için yapısal bir denetim emri vermesine yol açmıştı. Yönetim ayrıca bu iki kulede oturan ailelerin başka dairelere taşınmasını emretmiş ve müteahhitten kirayı üstlenmesini istemişti. Ancak sadece birkaç aile teklifi kabul etti. Geçen ay çöküş vakasının kontrolünü resmen eline alan CBI, soruşturma başlattı.