Panolara sadece iki hafta kaldı, öğrencilere sekmeleri teslim etmeleri söylendi | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURGAON: 10. ve 12. sınıf öğrencileri, hükümetin e-Adhigam programı kapsamında geçen yıl sağlanan dijital tabletlerini ve SIM kartlarını okula iade etmelerini isteyen direktifinden memnun değiller. Aksi takdirde, öğrenciler 27 Şubat’ta başlayacak olan sınavlar için giriş kartlarını alamazlar.
Komal Khatana Damdama’daki bir devlet okulunda 10. sınıf öğrencisi olan (15), sınav hazırlığı için çevrimiçi çalışma materyallerine güvendiğini söylüyor.
“Sınavlara hazırlanmak için onlara erişemeyeceksek, bize tablet vermenin ve çevrimiçi öğrenmeye uyum sağlamamızı istemenin ne anlamı var? Sınavlar bittikten sonra alabilirlerdi. Pazartesi günü bu tabletlerle kaçmayacağız” dedi.
Khatana, eyalet genelinde dijital cihazlarını ve SIM kartlarını teslim etmeleri istenen binlerce öğrenciden biri.
Okul eğitim departmanı geçen haftaki sıralamasında, tahta öğreten öğrencilerin çoğunun sınavlardan sonra başka okullara göç edebileceğini veya bir üniversite diplomasına gidebileceğini söyledi.
“Bu tabletler bakanlığa ait olduğu için sonraki partiler için incelemelerden önce toplamamız ihtiyatlı olacaktır. Lise 10. Sınıf öğrencileri ile Lise 12. Sınıf öğrencilerinin sınav giriş biletlerine ulaşabilmeleri için tablet, sim kart ve şarj cihazlarını okullarına teslim etmeleri gerekmektedir. Bir yüksek öğretim yetkilisi, 11. sınıf öğrencileri cihazları yanlarında tutabilir, ancak okulların bunların güvenli olduğunu ve kurcalanmadığını doğrulaması gerekir” dedi.
Başbakan tarafından başlatılan E-Adhigam programı kapsamında 10, 11 ve 12. sınıflardaki yaklaşık beş lakh öğrenciye 2 GB ücretsiz veri ve Kişiselleştirilmiş Uyarlanabilir Öğrenme (PAL) yazılımı içeren tabletler verildi. Manohar Lal Khattar Mayıs 2022’de. Program, Haryana’da öğretim personeli sıkıntısının ortasında dijital öğrenimi teşvik etmek için tasarlandı.
SOP’ye göre, dağıtılan tabletler eğitim departmanının mülkiyetinde kalacak ve öğrenciler devlet okuluna kayıtlı oldukları sürece tabletleri saklayabilecekti.
Ancak öğrenciler, cihazları sınavlardan hemen önce geri almanın hazırlıklarını engellediğini söylüyor.
Bazı öğretmenler ve ayrıca eğitim departmanının bazı üst düzey yetkilileri böyle bir hareketin nedenini sorguluyor.
“Bu yanlış düşünülmüş bir hareket. Bu cihazların amacı, öğrenmeyi geliştirmek ve öğrencilerimizin gemi sınavlarındaki performansını artırmaktı. Yıl boyunca, SCERT ve Eğitim Departmanından özel bir ekip çevrimiçi oluşturmak ve bulmak için çalışıyor. Okul Eğitimi Departmanından üst düzey bir yetkili, öğrencilerin İngilizce, matematik ve fen bilimleri gibi konuları daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek içerik.
“Ve bu öğrencilerin tabletleri alıp kaçmaları söz konusu değil. Yetkili, öğrencilerin çoğu ve ailelerinin Parivar Pehchan Patra (PPP) ile bağlantılı olduğunu ve tüm detaylarının hükümetle bağlantılı olduğunu ekledi.