Pandeminin en ağır darbesinden sonra anne babasız yolunu bulan | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

Hala canlı bir şekilde görebiliyor. Beyaz önlükler ve yeşil önlükler, sallanarak açılıp kapanan kapı, hastane odasının soluk parıltısı. Daha önce hiç görmediği makinelerden gelen bip sesleri kulağında çınlıyor. Hemşireler arasında gergin alışverişler. Asık yüzleri. Günün anıları kafasında bir döngü halinde tekrar tekrar oynuyor.
“Kapının önünde durdum ve monitöre baktım. Sıranın düz gittiğini gördüm. Bir hemşire yanıma geldi, kolunu omuzlarıma koydu ve beni aşağı indirdi. Maggi’yi benim için tuttu. Sonra bana söyledi… Ama ben biliyordum.” “
İki yıl önceki o Mayıs gününde, Mohit babasını ve ailesinden geriye kalan her şeyi kaybetmiştir. 15 yaşındaydı. Bir yıl önce bir kalp rahatsızlığı annesinin hayatına mal olmuştu. Babası, bir likör fabrikasında şişeleyiciydi. Jhajjar2021’deki ikinci dalga sırasında Covid’e yakalandı. Enfeksiyon ölümcül oldu.
Mohit’in artık evim dediği yetimhaneye yaklaşık 90 km, pranjal (6) ve Aaradhya (10) dedelerinin evinde birbirlerinden ayrılamazlar. Her şeyi paylaşırlar, oyuncaklarını gösterirken kıvrılmaktan hoşlandıkları bir sandalye bile. O zamanlar 3 ve 7 olan kardeşlerin, iki hafta arayla ebeveynlerini de Covid nedeniyle kaybettiği Nisan 2021 hakkında kimse onlarla konuşmadı. Çocuklar önce anne babalarını aradılar. Yavaş yavaş sormayı bıraktılar.
Ruçir İkinci dalga vurduğunda 17 yaşındaydı. Ebeveynlerinden hiçbiri başaramadı. Ölümlerinden sonra genç, onun tıp fakültesine girdiğini görmeyi hedef edindi. Ruchir geçen sene kadroya girdi, ama rahatlatıcı bir andı – etrafında olmasını istediği iki kişi orada değildi.
Hindistan’da hükümet verilerine göre 15 Şubat 2022 itibarıyla 10.386 çocuk pandemi sırasında – Haryana’da 127 – Covid ve diğer nedenlerle yetim kaldı. Bazıları yetimhanelerde kaldı, birçoğunun geniş ailelerinin yanında kalması muhtemel.
Merkezi ve eyalet hükümetleri, ailelerini pandemi nedeniyle kaybeden çocuklar ve genç yetişkinler için sağlık sigortası da dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı.
Haryana’da Mukhayamantri Bal Seva Yojana, salgın sırasında yetim çocukların koruyucularına aylık 2.500 Rs ve yılda 12.000 Rs yardım sağlıyor. Devlete ait 59 yetimhanede yaşayanlar için tüm masrafı devlet karşılıyor.
Salgının patlak vermesinden üç yıl sonra, dünya yoluna devam etmek için can atıyor. Ancak Covid’in en sert darbesini almış çocuklar için bunu söylemek yapmaktan daha kolay.
‘Neden ben? Ben her zaman iyi bir çocuk oldum’
Yetimhaneden bir minibüs, Mohit’i her gün okuldan getirir ve alır. Her seferinde annesinin çocukluk anısını çağrıştırıyor. Mohit, 5. sınıftayken, durumu pek iyi olmayan Jaya’ya bakmak için okulu bırakmak zorunda kaldı. Genç, “Daha iyi olduğunda beni her gün okula götüreceğini söylerdi. Gülüşünü ve yaptığı yemekleri özlüyorum” diyor.
Jaya’nın 2020’de ölümü, Mohit’i 12 yıl önce iş aramak için Assam’dan NCR’ye taşınan babası Ajeet’e (42) yaklaştırdı. Ajeet hastaneye kaldırılana kadar Beri’de birlikte yaşadılar. Mohit’in akrabaları onu evlat edinmeyi reddetti, bu yüzden Ajeet’in fabrikadaki meslektaşları genci Çocuk Esirgeme Komitesi’ne kaydettirdi. Mohit, yetimhaneye gönderildiği zaman için “Gidecek başka yerim yoktu” diyor.
Bir kez orada her zaman ağladı. Haftalarca uyuyamadı. “Kendim için ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Her şey umutsuz görünüyordu” diyor.
Ancak hayat, en karanlık aşamalarda bile fırsatlar sunar. Mohit için dayanak noktası, yetimhanede başka bir gençle kurduğu arkadaşlıktı. Himanshu, ailesini genç yaşta kaybetmişti ve Mohit’in travmasını anlamıştı. Birbirlerini tanınabilir buldular, şirket güven verdi. Dostluk çiçek açtı.
Geçen yıl Mohit’in doğum gününde pastayı sağlayan Himanshu idi. Etrafında 36 çocuğun kendisine doğum günü şarkısı söylediği mumları söndüren genç, sessizce teşekkür etti. önemseyen insanlar vardı. O gece uyumak için ağladı.
Ölülerin yıldızlara dönüşerek sevdiklerini kolladığını duymuştur ama Mohit bunun doğru olmadığını bilir. “Yıldızlara inanmıyorum. Annem ve babamla tüm kalbimle konuşuyorum. Onlara beni neden terk ettiklerini soruyorum. Ben hep uslu bir çocuktum, bu neden benim başıma gelsin” diye soruyor.
“Ona paneer parathaları özlediğimi söyler misin?”
“Allah babamı korusun,
Allah annemi korusun
Tanrı herkesi korusun”
Pranjal, anaokulu sınıfındaki duayı, yanında ablası Aaradhya ve Sohna evlerinin verandasında karşılarında oturan büyükbaba Sukhbir Singh’den (65) okuyor.
Her ikisi de matematik profesörü olan oğlu ve gelini Nisan 2021’de Covid’den ölen Sukbir, “Bunu onlardan saklamaya çalıştık, ancak Aaradhya’nın bildiğinden şüpheleniyorum. Kimseyle konuşmadığı günler oluyor,” dedi. . Kardeşler genellikle kendi dünyalarına dalmış halde kalırlar. Aaradhya, “İkimiz de matematiği seviyoruz. Öğretmenimiz bunda çok iyi olduğumuzu söylüyor. Ama ben doktor olacağım ve Pranjal IAS görevlisi olacak” diyor. Bunların hiçbirini istemeyen Pranjal devreye girer. “Hayır, hayır, doktor olacağım, böylece Aaradhya benimle kavga ettiğinde iğne yapabilirim,” diyor çift kıkırdarken.
Sukhbir onların arkadaşlığından hoşlanır, ancak emekli olduktan sonra onu bekleyen sorumluluklar konusunda endişelenir. “Kaç yılım kaldı bilmiyorum. Şimdi tek hedefim iki torunuma da iyi bir hayat yaşatmak. Ama fazla kazanmıyorum. Onların doktor ve IAS memuru olma hayallerini gerçekleştirebilecek miyim?” Sadece Tanrı bilir,” diyor gözyaşlarına karşı savaşarak.
Bu arada Aaradhya, başka bir eve taşınmadan önce yemek masalarının düzenli bir elyafı olan paneer paratha için bir dürtü duyuyor. “Nereye gittiğini bilmiyorum ama anneme onu ve parathalarını özlediğimi söyler misin?” diye soruyor.
“Keşke onları kurtarmak için bir şeyler yapabilseydim”
Mayıs 2021’de anne babası Rewari’de öldükten on gün sonra Ruchir, NEET’e (Ulusal Uygunluk ve Giriş Testi) hazırlanmaya başladı. Genç, ağlamak ve çalışmak arasında gidip geldi ve bir halk kütüphanesinde saatler geçirdi.
“Günde 13 saat çalıştım. Ailem doktor olmamı istedi, bu yüzden tek hedefim buydu. Çalışmak yerine oturup ağladığım günler oldu. Ama devam ettim. Bunu onlar için yapmam gerektiğini biliyordum. … Yetkililerden kütüphaneyi daha uzun süre açık tutmalarını istedim. Bunu yapmak için bana enerji verdiklerini hissettim,” diyor Ruchi gökyüzünü işaret ederek.
Geçen yıl giriş sınavını geçti ve Hisar’daki Maharaja Agrasen Tıp Fakültesine girdi. Ruchir’in annesi bir devlet memuru ve babası bir mühendisti. “Annemin oksijen seviyesi düştü ve solunum cihazı yoktu. 15 gün sonra aynı şey babamın başına geldi. Keşke benim de yapabileceğim bir şeyler olsaydı” diyor. Ruchir şimdi Rewari’de büyükanne ve büyükbabasıyla yaşıyor.
(Çocukların isimleri değiştirilmiştir)