Onkolog Tapan Saikia, Asom Baibhav Ödülünü Aldı | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
Guwahati: Onkolog Tapan saikia Assam’ın Dibrugarh ilçesinden, sağlık hizmetleri (kanser bakımı) alanındaki muazzam katkıları ve Assam ve diğer bölgelerde kanserin erken teşhisi ve farkındalığı artırma çalışmaları nedeniyle 2023 yılı için eyaletin en yüksek sivil ödülü olan ‘Asom Baibhav’a layık görüldü. kuzeydoğu eyaletleri kırk yılı aşkın bir süredir.
Saikia, geçen yıl bu ödülü alan Tata Trusts’ın Başkanı Ratan Tata’nın ardından eyaletin en yüksek sivil ödülünü alan ikinci ülke olacak.
Assam Başbakanı Himanta Biswa Sarma Çarşamba günü Saikia’ya en yüksek ödülü ve ikinci en yüksek sivil ödül olan Asom Sourav’ı 2022 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları altın madalyalı Nayanmoni Saikia ve üçüncü en yüksek sivil ödül Asom Gourab da dahil olmak üzere beş seçkin kişiye duyurdu. çeşitli alanlarda üstün katkılarından dolayı 15 kişiye.
Tapan Saikia, 1981’den 2004’e kadar Mumbai’deki Tata Memorial Centre’da çalıştı. Tata Memorial Center’daki görevin kariyerini geliştirmesine yardımcı olduğunu söyledi. Bir kanser bakım vakfı olan Deepsikha Vakfı’nın patronlarından biridir.
Saikia, prestijli ödül için kendisini dikkate aldığı için eyalet hükümetine teşekkür ederken, “Bunu beklemiyordum. Kanser gibi zor bir hastalıkla başa çıkmak için yardım istediklerinde bana güvenen Assam halkına minnettarım. Ödül, pek çok doktor, hemşire, idareci ve diğer sağlık profesyonellerinin ortak çalışmasını takdir ediyor.”
Şunu ekledi: “Son yıllarda Assam’da kanser tedavisi büyük bir hızla ilerledi. Bu, hükümetin eyalet çapında bir dizi kanser merkezi kurma konusundaki proaktif eylemi sayesinde mümkün olmuştur.