Nüfusu Kontrol Etmek İçin Çocuk Evliliğine Baskı: Assam CM Himanta Biswa Sarma’dan House’a | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: Assam Başbakanı Himanta Biswa Sarma Çarşamba günü Meclis baskıların sürdüğünü söyledi çocuk evlilikleri nüfusu kontrol altına almak ve genç kızların bu sosyal kötülüğe kurban gitmesini önlemek için atılmış bir adımdır. Bu devam edecek diye ekledi.
dedi ki:Gauhati Yüksek Mahkemesi Assam hükümetine karşı çocuk evliliğinin bu şekilde bastırılmasına ilişkin herhangi bir emir çıkarmadı. Bir CM olarak ve tüm sorumluluğu üstlenerek, Yüksek Mahkemenin Assam Hükümeti aleyhine herhangi bir olumsuz yorumda bulunmadığını söylüyorum. Yargıtay bunların ciddi suçlar olduğunu söyledi.”
Sarma, bu yıl 3 Şubat’ta başlatılan ve yoğunlaştırılan çocuk evliliklerine yönelik devam eden baskıda eşit sayıda Hindu ve Müslüman’ın tutuklandığını söyledi.
Muhalefetin, hükümetin çeşitli eylemlerle azınlıkları hedef aldığı yönündeki suçlamalarına yanıt veren Sarma, “Devletin azınlık toplumu şu anda ‘mümkün olan en barışçıl atmosfer’ içinde yaşıyor” dedi.
Sarma, hükümetinin saldırıya uğrayan ormanlık alanlardaki tahliyeler, çocuk yaşta evlilikler ve diğer suç faaliyetleri gibi yasa dışı faaliyetlere sert önlemler alacağını ve polisin nefsi müdafaa için ateş etmekten çekinmeyeceğini iddia etti.
Sarma, özellikle orman ve korunan alanlarda devam eden tahliyelerin büyük ölçüde mahkeme kararları ve Kongre yönetimleri sırasında çıkarılan yasalar uyarınca yapıldığını söyledi.
“Kongre, yasayı hazırlarken aşiret üyelerini ormanlık alanlardan tahliye edilmekten muaf tuttuğu gibi, azınlık topluluklarından veya erozyondan etkilenenleri de dahil etmeliydi. Kongre, azınlıklar için artık en barışçıl ortamda timsah gözyaşı dökmeyi bırakmalı. Devlette bugüne kadar görülmemiş yol, eğitim kurumu ve konut inşaatı gibi kalkınma faaliyetleri çeşitli hükümet programları aracılığıyla tüm hızıyla devam ediyor” dedi.
Tahliye kampanyalarının devam edeceğini ve MLA’lar gerçek vatandaşların gerçek nedenlerle etkilendiğini hissederlerse, operasyonu gerçekleştirmeden önce bu kişilerin yeniden yerleştirilmesi için bir süre isteyebileceklerini söyledi.
Sarma, tecavüzün nüfus artışıyla bağlantılı olduğunu söyledi. “Asıl sorun tahliye değil. Asıl sorun nüfus patlaması ve bunu kontrol edemezsek kara üzerindeki baskı devam edecek.”
Yasadışı yabancılar:
Assam hükümeti Çarşamba günü meclise Assam anlaşması uyarınca şimdiye kadar eyalette 1,5 binden fazla yasadışı yabancının tespit edildiğini ve bunların 30.000’den fazlasının menşe ülkelerine sınır dışı edildiğini bildirdi. AGP MLA Ramendra Narayan Kalita’nın bir soruya verdiği yazılı yanıtta Assam Anlaşması Uygulama Bakanı Atul Bora, şimdiye kadar Assam’da yasadışı olarak ikamet eden toplam 1.53.129 göçmenin Yabancılar Mahkemesi (FT) tarafından tespit edildiğini ve “bunlardan, 32.193 1971’den önce geldi ve 1.20.936 1971’den sonra geldi”.
İklim değişikliği:
Tarım Bakanı Atul Bora Meclis’e eyalet çiftçilerinin iklim değişikliği, azalan toprak verimliliği ve artan nüfus gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve hükümetin bu sorunların etkisini azaltmak için çeşitli girişimlerde bulunduğunu bildirdi. “Assam’ın Hindistan’ın ilk 5 eyaleti arasında yer almasını istiyoruz ve bunun başarılmasında tarım hayati bir rol oynayacak. Eyalet nüfusunun yüzde 70’inden fazlası tarımla uğraşıyor ve tarım GSYİH’nın yüzde 20’sini oluşturuyor” dedi.
Bora, Assam’ın 27.42 bin çiftçi ailesine sahip olduğunu ve bunların yalnızca %0.14’ünün “büyük çiftçiler” olduğunu söyledi. “Son zamanlarda iyi eğitim almış yeni nesil gençlerin tarım sektörüne girdiğini görüyoruz. Bu eğilim Covid pandemisinden sonra arttı.”
Pirinç, baklagiller ve mısır üretimi arttı. Brahmaputra vadisi boyunca mısır üretimine odaklanıyoruz. Çeltik tohumu üretiminde de kendi kendimize yeter hale geliyoruz” dedi.
Likör mağazaları lisansları:
Eyalet hükümeti 2016’dan bu yana likör satış yerleri ve barlar için 757 ruhsat verdi ve özel tüketim geliri 3.548 Rs’nin üzerine çıktı. İlk BJP hükümetinin 2016’da eyalette iktidara gelmesinden bu yana 353 Hint likör dükkanı ve 353 mağaza.
Son yedi yılda köy mahallelerindeki 408 barın yabancı içki dükkanına dönüştürüldüğünü sözlerine ekledi.
Bakan, “Şu anda 2.571 IMFL ‘ON’ (bar) ve IMFL ‘OFF’ mağazası varken, ülke çapındaki içki dükkanı sayısı 781’dir” dedi.
2018-19’dan bu yana, tüketim vergisi dairesinin çeşitli tüketim vergisi düzenlemelerini ihlal ettiği için 1 Rs’den fazla para cezası topladığını söyledi.