‘Mizoram’ın balık yetiştiriciliği için 24.000 hektarlık alanı var’ | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

AIZAWL: Mizoram’ın balık yetiştiriciliği için geliştirilebilecek 24.000 hektarlık potansiyel bir alana sahip olduğu tahmin ediliyor. Şimdiye kadar, potansiyel alanın sadece yaklaşık %22,1’i veya 5.527 hektar balık yetiştiriciliği için geliştirilmiştir.
Balıkçılık İl Müdürlüğü yetkilileri durumu valiye bildirdi. Hari Babu Kambhampati Pazartesi günü Raj Bhavan’da bir değerlendirme toplantısında. Toplantıda eyaletteki balık üretimi ve balıkçılık sektöründe mavi ekonomi doğrultusunda nasıl girişimlerde bulunulduğu üzerinde duruldu. Gözden geçirme toplantısında, valiye devletin balık üretimini artırmaya yönelik girişimleri ve mavi ekonomi girişimlerini ele almak için atılan adımlar hakkında bilgi verildi. Balıkçılık departmanı bir sekreter tarafından temsil edildi. Ladawnglianamüdür F Vanlallawma ve diğer üst düzey yetkililer. Vali ayrıca eyalette tüketime yönelik balık üretimini artırmak için uygulanan çeşitli stratejileri de ele aldı.
Balık üretiminde devlet içinde tüketim için kendi kendine yeterlilik sağlamanın sadece ilk adım olmayacağını, aynı zamanda mavi ekonomi girişimlerine katkıda bulunmak için iyi bir başlangıç olacağını öne sürdü. Balıkçılık Departmanına, potansiyel balık yetiştiricilerini balık yetiştiriciliği faaliyetlerine başlamanın ne kadar karlı olduğunun farkına varmaları için daha fazla çaba göstermelerini tavsiye etti. Ayrıca departmanı bankacılık girişimleri için fon bulma fırsatlarını keşfetmeye çağırdı.
Balıkçılık dairesinden, eyalet içindeki talep ile üretim arasındaki farkı üç ila dört yıl içinde kapatmak için sağlam bir mekanizma geliştirmesini istedi. Ayrıca, depolama için buz tesislerinin, nakliye için yalıtımlı araçların ve balık üretimindeki artış beklentisiyle gerekli pazar araştırmalarının artırılmasını tavsiye etti.
Yetkililer CSS-PMSY, RKVY, KET’ler için Madde 275(1), SASCI ve devletin amiral gemisi programından sağlanan fonların kullanıldığı balıkçılık sektöründeki çeşitli uygulamalar hakkında sunumlar yaptılar. ÖDP.