‘mehngai’: kadınlar neden Rahul’s Yatra’ya akın etti | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURGAON/FARIDABAD: Usha Gopal (27) ve Gurugram’daki Kherli Lala’dan birkaç kadın daha ellerinde Rahul Gandhi’nin orta kesimlerini tuttular ve Kongre liderini görmek için sabah 5:30’da toplanan kalabalığın arasındaydılar. onun Bharat Jodo Yatra’sı.
Onu oraya neyin getirdiği sorulduğunda, Usha tek kelimeyle cevap verdi: “Mehngai (enflasyon)”.
Rahul’ın Haryana’nın üç mahallesindeki yürüyüşünün üç gününde de çok sayıda kadın ortaya çıktı. İfade ettikleri endişeler benzerdi: artan hammadde ve eğitim maliyetleri.
“Emtia fiyatlarının yükselme hızı, bizim gibi insanların hayatta kalmasını giderek zorlaştırıyor. İki kızım var ve onları bir devlet okuluna gönderiyorum. Devlet okullarındaki eğitimin kalitesi çocuklarımızı yüksek memur yapamaz. İki çocuğumu da evde bırakarak buradayım çünkü umarım bir lider böyle bir toplantı için köyümüzü seçerse sorunlarımız duyulur” dedi.
Köyden bir diğer kadın Satto Satbir (52) şalına sarılı olarak şunları ekliyor: “Devlet okulu da olsa bir çocuğu okula göndermenin maliyeti fırladı. Çocuklarımız nereye gidiyor? Kocam bir gündelikçi ve ailelerimizi bu kısır yoksulluk döngüsünden çıkarmak istiyorsak eğitimin önemli olduğunu artık biliyoruz. Fiyat artışlarından ve enflasyondan bahseden bir lideri desteklemek için buradayım.”
Güvenlikle ilgili endişeler de ortaya çıktı. Mitinge 5 yaşındaki kız kardeşiyle birlikte gelen Nikki Khatana (19), “Genç kızlar için asıl mesele güvenlik. Gurgaon Üniversitesi’nde öğrenciyim. Otobüs bağlantılarımız var, ancak üniversite ile ev arasında güvenle seyahat edebilmemiz için bunları geliştirmek istiyoruz.” Yatra otobüslerinden birinde ayrıca “Betiyon ka kolej tak surakshit safar (kızlar için güvenli yolculuk)” yazan bir pankart vardı. Üniversite). ”
Çiftçi önden yol gösterir
Yatraya 2 Ekim’de katılan bir çiftçi olan Madhya Pradesh’in Sidhi bölgesinden Karuna Prasad Mishra (89), Rahul’dan 1 km önce yürüyeceğini ve Keşmir’e ulaşana kadar yatranın bir parçası olacağını söyledi. “Duygularım, bunun bir parçası olmam için beni motive etti. Rahul ji benden arabayla seyahat etmemi istedi ama ben reddettim,” dedi Mishra, bir elinde baston, diğerinde üç renkli baston.
Mishra, “Gençler iş bulamıyor ve çiftçiler krizde olduğu için bu yatraya katıldım,” diye ekledi Mishra, “Kongre’nin görevdeki parti olmamasının nedeni” dediği Kongre’deki “grupçuluktan” pişmanlık duyuyor.
Cuma günü Kherli Lala’dan başlayan yatra, Faridabad’a hareket etti ve Cumartesi günü Delhi’ye girecek.