Kurtarma Çabalarına Yakında Yardımcı Olacak Dilenci Çocuklar Üzerine Araştırma | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURGAON: Kaymakamlık soruşturma yapacak çocuk dilenciler kurtarma ve rehabilitasyon planı oluşturmalarına yardımcı olacak sosyo-ekonomik durumlarını analiz etmek.
Gurgaon Komiser Yardımcısı Nişant Yadav Pazartesi günü çocukları dilenmeye zorlayan yetişkinlerin gözaltına alınacağını söyledi.
Kurtarılan çocuklar hastaneye götürüldü Çocuk bakım kurumu (CCI).
Yadav, “Çocukların ebeveynleri bulunursa onlara bilgi verilecektir.”
Çocuk Adalet Yasası’nın 23. Bölümü uyarınca, dilenmeye zorlanan çocukların ebeveynleri ve vasileri hakkında ceza davası açılabilir.
2018 yılında, Bölge Yasal Hizmet Yetkilisi (DLSA) Gurgaon’da benzer bir çalışma yürütmüştü. Sokaklarda dilenirken bulunan, çoğu gecekondu mahallelerinde yaşayan veya göçmen işçilerin çocukları olan yaklaşık 100-150 çocuğun izini sürdü.
O zamanlar DLSA, yoksulluğun genellikle aileleri dilenmeye ittiğini keşfetti.
Yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bölge idaresinin polis, bölgenin hukuk departmanı ve çocuk esirgeme komisyonunun yardımıyla bu çocukları rehabilite etmek için bir kampanya başlatacağını söylediler. Eğitim için, çocukların Eğitim Hakkı Yasası kapsamında okullara kaydedilebileceğini söylediler.
Gurgaon’da altı çocuk esirgeme kurumu işletilmektedir ve devlet tarafından işletilen bir kurum da yapım aşamasındadır. Yadav, “Tüm çocukların eğitim almasını sağlamak bizim ahlaki ve sosyal sorumluluğumuzdur.” dedi.