Kolejlerde yardımcı doçentlerin işe alınmasını hızlandırın, Khattar Edu Dept | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURUGRAM: Devlet okullarında eğitim kalitesini artırmanın ilk adımı daha fazla öğretmen istihdam etmektir, Başbakan Manohar Lal Khattar ile gözden geçirme toplantısına başkanlık ederken Cumartesi günü söyledi Haryana Eyaleti Yüksek Öğretim Kurulu.
Kurumlarda yükseköğretimi geliştirmeyi amaçlayan, Khattar çeşitli konularda yardımcı doçentlerin işe alım sürecini hızlandırmak için yetkililere talimat vermekle kalmadı. Yüksek Öğretim Bölümü Haryana, aynı zamanda kolejlerde daha ileriye dönük kurslar başlatmaktan, endüstri ile bağları güçlendirmekten ve üniversite profesörlerini eğitimciler için devlet ödülleriyle tebrik etmekten bahsetti.
CM’nin talimatları, eyalet hükümetinin yüksek öğretim departmanının devlet üniversitelerine bağlı kolejlerde 3.000’den fazla ek öğretim elemanı almaya başlayacağını duyurmasından dört ay sonra geldi.
Yüksek öğretim departmanına göre, Haryana Kamu Hizmeti Komisyonu (HPSC) kısa süre önce pozisyon için 1.535 boş kadronun işe alınması için bir duyuru yayınladı.
“Geçen Eylül ayında, hizmet komitesine, eyalet kolejleri için 1.535 eğitimciyi işe almasını talep eden bir yazı yazdık. Komite işe alım sürecini çoktan başlattı ve büyük olasılıkla Şubat ayına kadar tamamlanacak. Yakında ek öğretmenleri de işe almaya başlayacağız,” diyor bir yüksek öğretim yetkilisi.
Kolejlerdeki boş kadroları doldurmaları için yetkililere talimat vermenin yanı sıra Khattar, kolejlerde daha ileriye dönük kurslar başlatma ve endüstri ile bağlantıları teşvik etme ihtiyacını da vurguladı. “
Eyaletteki yüksek öğrenimi iyileştirmek ve istihdam edilebilirliği artırmak için, kolejlerde geleceğe yönelik kursları teşvik etmek için çaba gösterilmelidir. Ayrıca, tüm kolejler mali kaynaklarını uygun şekilde kullanmaya başlamalıdır” diye ekledi.
Başbakan ayrıca, devlet düzeyinde öğretmenlerin tanınmasının birçok kişiye öğrenme stillerini yenileme, yeni pedagojik yöntemler benimseme ve öğrencilere daha iyi eğitim hizmetleri sunma konusunda ilham verdiğini kaydetti. CM, benzer bir düzenlemenin üniversite profesörlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini söyledi.
“Eğitimciler için devlet ödülleri doğrultusunda, üniversite profesörleri de tebrik edilecek. Üst düzey yetkili, bunu uygulamak için yöntemler üzerinde çalışıyoruz” dedi.
Kolejler, mezunların istihdam edilebilirliğini artırabilecek en çok tercih edilen dersleri ve yeni ortaya çıkan dersleri bulmakla görevlendirildi.
Khattar ayrıca, devletin 2020 Milli Eğitim Politikasını 2025 yılına kadar uygulama yolunda olduğunu ve bir danışma komitesi ve görev gücü oluşturulması gibi gerekli adımların atıldığını da söyledi.