Kohout, dedektif hikayelerinin hikayelerini memleketi Güney Bohemya’da kurar.

KimeroS

Global Mod
Global Mod
“Tasarımcı olarak çalışırken daha iyi yazardım. Birinin daha büyük bir yaratıcı açığı vardı. Şimdi işte günde sekiz saat yazıyorum ve kendimi akşamları tekrar yazmaya zorlamak zor. Tabii ki, metinlerin içeriği tamamen farklı, ama ben hala bilgisayar başında oturuyorum” diye açıklıyor Kohout.

Yazmaya zaten lisedeyken, denemeler karnesindeki Çekçe son notunu yükseltmesine her zaman yardımcı olduğunda başladı. Üstelik bundan zevk aldığı için mizahi kısa öyküler yazmaya başladı, edebiyat yarışmalarına ve dergilere gönderdi. “Birkaç tanesini Trnky Brnky dergisinde yayınladılar” diye hatırlıyor.

İlk kitabı Les Bor’u 2018’de yazmaya başladı ve iki yıl sonra yayınlandı. Kısa bir süre sonra, Slayer ile mücadele etti. Her ikisinin de Güney Bohemya suç mahallinden birkaç karakteri birbirine bağlayan orijinal hikayeleri var. Önceki iki kitabın ana karakterlerinin sırrı tek bir hikayede yer alacak.

Konu hakkında fazla bilgi vermek istemiyorum ama yeni kitapta ilk kitabın kahramanının ormanda asılmış bir kız bulduğunu söyleyebilirim. Daha sonra dava polis tarafından devralınır ve soruşturma ikinci kitaptaki kahraman tarafından yürütülür” diye açıklıyor.

Kohout’un kitaplarının bir başka ortak noktası da güney Bohemya’dır. İlki Budějovice ve çevresinde geçiyor, ikincisi okuyucuyu Soběslav’a götürüyor. İkincisi, bölgesel başkente geri döner, ancak yeni yerler sunacaktır.

“İlk kitapta, Branišovský Ormanı’nı ve onunla ilgili tüm efsaneleri ayrıntılı olarak anlattım. Sır, esasen yerel toplu konut sitelerinden biri olan yerel Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ve Budějovice yakınlarındaki Heřmani etrafında dönüyor” diyor yazar.

Kohout, České Budějovice’nin yerlisidir ve hayatının çoğunu şehirde geçirmiştir. Dışarıdaki tek uzun süreli “gezisi” Brno’daki üniversitede okumaktı. “En iyi bildiğim şey hakkında yazabilecekken neden yeni bir şey icat ediyorum” diyor.

Rooster, işi nedeniyle günde yalnızca birkaç on dakika dedektif hikayeleri yazabiliyor. Bu sadece kitabı yazabileceği süreyi uzatmakla kalmaz, aynı zamanda kitabı son haliyle reçete eder.

“Stilim herkes için aynı, yazmak için günde yaklaşık yarım saatim var, bu yüzden kısa ve etkileyici bölümler yazıyorum. Bu da kitabı oldukça aksiyonlu kılıyor. Hikaye her seferinde tamamen farklı” diye karşılaştırıyor.

Vakayı çözme prosedürüne gelince, Kohout oldukça sezgisel olarak devam ediyor. Olay örgüsünü tam olarak çözmüş değil ve her zaman hikayenin gelişmesini bekliyor. “Bu yüzden zamanımın çoğunu geçmişe dönüp her şeyin mantıklı olması için ayrıntılara ince ayar yaparak geçiriyorum. Bu yüzden kitabı dört kez gözden geçiriyorum” diye ekliyor.

Kohout şu anda yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Kullanıcıların küçük bir ücret karşılığında birçok Çek yazarın eserlerine erişebileceği ve orada düzenli olarak yenilerinin yayınlanacağı bir polisiye hikayeleri internet dergisi kurdu. František Niedl, Antonín Mazáč, Martin Štefko, Ludmila Svozilová, Andrea Čekanová veya Lucie Lukačovičová gibi tanınmış yazarlarla zaten işbirliği yapıyor.