Kimliksiz gece barınaklarına erişim yok, pek çok evsiz soğuk gecelerde kaldırımlarda mücadele ediyor | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURUGRAM: Bu sert, soğuk kış gecelerinde, barınakların dolu olmasını beklersiniz. Ama durum böyle değil. Sebeplerden biri, evsizlerin bu ev barınaklarına evleri yoksa girmelerine izin verilmemesidir. Aadhaar kartı veya diğer kimlik kanıtı.
Rajiv Chowk, Gurugram Tren İstasyonu ve barınaklarda tuvalet olmaması Sohn Chowk bu yüzden kadınlar uzak durur. En yakın umumi tuvaletler bu barınaklara 200-300 metre uzaklıktadır.
Şu anda şehirde yedi gece barınağı var ve bunlardan dördü kalıcı – biri Bhim Nagar, Kadipur, Darbaripur ve Kanhai’de – ve üçü portacabin. Ayrıca, sektör 4, 15 (bölüm 2) ve 47’deki toplum merkezlerinde üç derme çatma barınak vardır. Ancak gündüz işçiler, dilenciler ve muhtaçlar gibi kimliği olmayan evsizler soğuk gecelerde üst geçitlerin altındaki soğuk sert kaldırımlarda mücadele eder. .
Hayır işleriyle hayatta kalan Suresh, kapıcının onun tren istasyonunun yakınındaki bomba sığınağına girmesine izin vermediğini söyledi. “Kaldırımda uyuyorum ve insanların bana verdiklerini yiyorum. Onlardan beni kabul etmelerini defalarca istedim ama her seferinde beni geri çevirdiler. Bu kadar soğukta hayatta kalamam,” dedi altmışlı yaşlarının sonundaki adam, ince bir eşarbına sarınarak.
Kadipur, Sohna Chowk ve tren istasyonunun sığınakları da yiyecek ve içme suyu sağlarken, Rajeev Chowk ve Bhim Nagar’ın barınaklarının sunabileceği böyle bir tesis yok. Kalıcı barınaklarda tuvaletler düzenli olarak temizleniyor, ancak Kadipur tesisinde su bağlantısı yok ve battaniye ve şilteler düzenli olarak temizlenmemiş gibi görünüyor.
Ayrıca bayan bakıcı bulunmamaktadır. “Kadınlar buraya gelmek istemiyor çünkü çoğu insan sarhoş geliyor. Güvenlik onlar için bir endişe haline gelir. Bu yüzden kimliksiz insanları geri çevirmek zorundayız çünkü çok sayıda sarhoş adam kargaşaya neden oluyor” dedi.
Ancak MCG yetkilileri, kimliğe sahip olmanın zorunlu olmadığı ve gece barınaklarının ihtiyacı olan herkese açık olduğu konusunda ısrar etti. “Kimlik bulundurmak zorunlu değil, ancak acil bir durum olması durumunda kişiyi tanımak için genellikle bir tür kimlik istiyoruz” dedi. Lechiram SharmaMCG yardımcısı proje sorumlusu.
Memur, ortalama olarak, Kasım ayının ortasından bu yana her tesisi yaklaşık beş kişinin kullandığını söyledi. Son haftalarda bu sayı 10’a yükseldi.
“Artık sıcaklık düştükçe daha fazla insan geliyor. Her barınakta battaniye, şilte ve içme suyu vardır. Yiyecek sağlamak için bir STK ile ilişkimiz var” dedi Sharma.