‘Kağıt sızıntısı’: Assam’da 12’si küçük 22 kişi gözaltına alındı | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: Bildirilen 10. sınıf eyalet sınavı soru kağıdının kaynağına yönelik büyük bir baskıyla Assam polisi Salı gecesinden bu yana 12’si reşit olmayan 22 kişiyi daha tutukladı.
IGP (Hukuk ve Düzen) ve Assam Polis sözcüsü PK Bhuyan Çarşamba akşamı tutuklamaları doğruladı ve şimdiye kadar genel bilimsel ‘soru kağıdı sızıntısı’ ile bağlantılı olarak tutuklanan 25 kişiden 12’sinin reşit olmadığını söyledi. Tutuklanan diğer 13 kişi arasında 4 askerin de bulunduğunu sözlerine ekledi.
“Kuzey Assam’da birkaç bölgede tutuklamalar yapıldı. Bhuyan TOI’ye verdiği demeçte, Çarşamba günü tutuklanan tutukluların çoğu kuzey Assam’daki Dhemaji, Lakhimpur, Dibrugarh ve Tinsukia bölgelerinden öğrenciler.
Bu arada, buradaki farklı bölgelerden birkaç öğrenci, hem eyalet hükümetini hem de orta öğretim kurulunu yüzüstü bırakan iddia edilen sızıntıyla ilgili olarak Çarşamba günü sorgulanmak üzere CID genel merkezine götürüldü, Assam’ın yüzü kızardı.
DGP GP Singh, şimdiye kadar en az sekiz öğrencinin tutuklandığı Dibrugarh’a Çarşamba sabahı ulaştı. Bu arada, bu öğrencilerin çoğu XI. ve XII. sınıflardan geliyor ve eyaletin önde gelen bir eğitim kurumu olan Salt Brook Academy’nin öğrencileri.
“Rapor edilen sızıntının kaynağının izlenmesi gerekiyor. Eğitim Bakanı Ranoj Pegu, polisten kesin raporu aldıktan sonra bir sonraki eylem planına karar vereceğiz” dedi.
Pazartesi günü yapılması planlanan genel bilim makalesi, el yazısıyla yazılmış bir anketin sosyal medyada viral olmasının ardından önceki gece iptal edildi. Assam (Seba) Orta Öğretim Kurulu’ndaki kaynaklara göre, “sızan belge” ile ilgili birkaç soru orijinal belgedeki sorularla eşleşti.
Polis Salı günü aralarında kentin Hükümet BDS Sağır ve Dilsiz Okulu müdürü Kahilipara’nın da bulunduğu üç kişiyi tutuklamıştı. Aynı okulun bir öğretmeni ve geçici bir çalışanı da, polisin bir sürü soru sağlayamayan şehir okulunun öğretmenleri ve çalışanlarının olaya karıştığından şüphelenmek için yeterli kanıtı olması üzerine tutuklandı. Polis kaynakları, hepsinin CID tarafından sorgulandığını söyledi.
Bhuyan, “Kahilipara’daki okula kırk iki anket gönderildi, ancak soruşturma sırasında bir paket kayboldu” demişti.