Jureček'in davası kötü bir ışık tutuyor, Güney Bohemya halkı kongrenin bir an önce yapılmasını talep ediyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Moravskoslez'in parti üyeleri, bölgesel komitenin toplandığı Pazartesi günü durumu tartışacaklar. Temasa geçilen kişiler Jurek istifa ettiğinde içki içmediklerini tekrarladılar.

Budjovice KDU-SL, diğer kuruluşlara katılma çağrısında bulundu, yalnızca Budjovice KDU-SL'yi duyurdu ve Kültür Bakanı Jaromr Tal duyurdu.

Partinin genel başkanı Marian Jureka, felsefe fakültelerinin trajik bir şekilde vurulduğu 21 Aralık günü sabahın erken saatlerine kadar bakanlıkta kaldı. Daha sonra tatilden bahsetti ve o haftalardan sonra onu tanıdı ve özür diledi.

Marian Jureka'nın Bakanlık'taki işi için ne kadar ödediğini çok iyi biliyorum. Ancak tüm olay Pat'in lehine ışık tutuyor, dedi Tal. Cuma günü Seznam Zprvy, Eskobudjovice KDU-SL'nin çağrısına dikkat çekti.

Jureka, öncelikle Eskobudjovice KDU-SL'nin kongre için acil izin vermesi gerektiğini belirtti. Ancak parti organlarının kısa süre önce bunun Haziran ayında yapılmasına karar verdiğini hatırladı.

Tal, mevcut durumun hızlı aksiyon alınmasını gerektirdiğini açıkladı. Bize göre artık bu kadar beklemek mümkün değil” dedi.

Eskobudjovice KDU-SL'nin Jureka'nın parti başkanlığını başka birisinin değiştirmesi durumunda üzülüp üzülmeyeceği sorusuna net bir cevap vermedi. Durumun nasıl olacağını göreceğiz. Tal, şu ana kadar ilçenin en az beşte birinden gerekli desteği alıp alamayacağımızı bilmiyoruz dedi.

Budjovice'dekilerin yalnızca onlar olmadığını biliyorum. Liberec bölgesindeki bölgesel örgütün başkanı tpn Matek Cuma günü yaptığı açıklamada, öncelikle merkeze gitme kararının iyi olduğunu düşünüyorum, bu nedenle bir sonraki kongre için talep olacağını düşünüyorum dedi. Seçim kurultayının sonuçları olacağını düşünerek ben şahsen yaya kurultayını destekliyorum ama o gün için bir kararımız yok ve Ocak ayının ikinci günü ilçe seçim kurultayı yaptığımızda yapacağız.

Matek, Halk Partisi'nin başlangıçta nisan ayında kongre yapmayı planladığını ancak aynı zamanda ODS'nin kongre toplama kararı alarak Haziran ayına taşıdığını belirtti. Matka'ya göre orijinal son teslim tarihine uymaları gerekiyor.

Zlnsk bölgesindeki bölgesel halk komitesi başkanı Josef Bazala, Eskobudjovice KDU-SL'nin talebinin meşru olduğunu düşünüyor. İki kongre olursa buna karşı değilim. İki iznini başlatıp başlatmayacağımıza cevap veremem. Ama sanırım bu konuyu konuşacağız, dedi böyle bir gönderici olan Bazala.

O gün orada bulunan bizler bunu bir şekilde algılıyoruz, yoksa siz bir depo değilsiniz. Bazala, bu taleplerin (hızlı bir kongre izni için) daha fazla olması gerektiğini söyledi.

Orta Bohemya Halk Partisi Genel Başkanı Robert Pecha ise kurultayın sonbahar döneminde tutulmasının uygun olacağını düşünüyor. Bugünün son teslim tarihiyle ilgili bir sorunum yok ama öncelikle o konuyla ilgili olarak, bölgesel seçim sonuçları açısından da bir nefes alıp sonbaharda ilgili bir karar vermenin daha iyi olacağını kaydetti.

KDU-SL'nin Karlovy Vary bölgesindeki başkanı Oga Halkov da benzer bir vizyona sahip. Ayrıca önümüzde Avrupa ve ana bölgesel seçimler var. Kurultayda sadece personel konuları değil, seçim hazırlıkları da konuşulacak. Bu nedenle kongrenin sonbaharda yapılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum, ancak hazırlıklı olmanın daha da iyi olduğunu belirtti.

Komitenin Eskobudjovice halkının önerisini de ele alacağını varsayalım. Güney Moravya Halk Partisi'nin 29 Ocak'ta kurulması planlanan bölgesel bir komitesi var. Bölge komitesi başkanı Roman Cel, “Partideki durum ve partinin kapsamlı tek komitesinin ayrıntıları hakkında kesinlikle konuşacağız” dedi.

Meslektaşı özür diledi

KDU-SL'nin tam komitesi Salı günkü toplantısında başkan pozisyonunda Jurek'i destekledi. Jureka, Cuma günü partili meslektaşlarına bir özür mektubu gönderdi.

Büyük bir hata yaptım ve bu fırsatı kullanarak sizden de özür dilemek istiyorum. Davranışımla çoğunuza dokunduğum açık ve ayrıca etrafınızdakilerden gelen hoş olmayan sorularla da uğraşmanız gerekiyor. Bu hiçbirinizin, hatta KDU-SL'in bile içine girmesini istemediğim bir durum ve çok üzgünüm. Jureka, bu nedenle parti başkanlığı pozisyonumu kapsamlı bir komiteye sundum, çünkü bana sorulmasını asla istemem, diye yazdı.

Partinin ilk belediye başkanı Jan Bartoek, Halk Partisi'nin Parlamento içindeki demokratik süreçlere ve kendi yapılarına saygı duyan bir parti olduğunu belirtti. Bu, tek bir adamın eli sıkı bir şekilde yönettiği ve demokratik tartışmaların yaşanmadığı bazı hareketler tarafından da paylaşılıyordu.

Bartoek, çağrının Budjovice organizasyonunun içinden olduğunu ve böyle bir pozisyon alan ilk kişinin kendisi olduğunu ekledi. Kendisi Güney Bohemya halkının lideri ve Bohemya Bölge Komitesinin bir üyesidir ancak oylama sürecine katılmamıştır.

Yalnızca bir bildiri (karar) olağanüstü kongre yapılmasına yetki teşkil etmez. Bölge komitesinin görüşünün parti liderinin çıkarması gereken link tabanının sesi olduğunu da sözlerine ekledi.