İyi Yönetişim: Nipun Haryana Misyonu 1. Sırada | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURUGRAM: Eyalet hükümeti, Okul Eğitimi Departmanı ve Eyalet Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi’nin (SCERT) öğrencilerin öğrenme boşluklarını kapatma çabalarını takdir ediyor. İyi yönetişim Gün.
Eyalet hükümetinin Pazar günü ödül alan 15 kilit projesinden Nipun Haryana Misyonu öncelikle hedefe ulaşmak ve halk eğitimindeki zorlukları azaltmak için cesaret verici adımlar atmak için. Ayrıca son sınıf öğrencilerinin eğitimi dijitalleştirmek için ücretsiz tablet aldığı e-Adhigam programı da ödülün sahibi oldu.
“Projeyi görev modunda uygulamak için yorulmadan çalışan tüm departman ve ekip için gerçekten gurur verici bir an. Nipun Bharat misyonu merkezi bir plandır ve eyalet hükümeti onu Nipun Haryana misyonu yapmak için değiştirmiştir. Yıl boyunca, tüm üst düzey yetkililer ve öğretmenler, başarılı olması için ciddi şekilde dahil oldular” dedi. Pramod Kumardevlet programı görevlisi (ilköğretim müdürlüğü) ve Nipun Haryana Misyonu’nun bağlantı noktası görevlisi.
Nipun Haryana Misyonu, eyaletteki diğer dört proje ve departmanla ön sırayı paylaşıyor. Departmana göre, Nipun Haryana Misyonu ve e-Adhigam Programı, bağımsız bir denetçi olan Indian Institute of Management (IIM) – Rohtak tarafından yürütülen kapsamlı ve ayrıntılı bir inceleme ve denetimden sonra ödüllendirildi. Değerlendirme sırasında öne çıkan kilit noktalar, yenilikçi pedagojinin kavramsallaştırılması ve uygulanması, eğitimcilerin becerilerinin geliştirilmesi ve dünya çapındaki devlet okullarında öğrenci dostu, stressiz ve katılımcı bir öğretme-öğrenme ekosisteminin oluşturulmasıydı. duruyor.
Bu yılın başlarında TOI, eğitim departmanının Nipun (Ulusal Anlama ve Matematik ile Okuma Girişimi) Haryana Misyonu kapsamında Temel Öğrenme ve Aritmetik (FLN) kampanyasını 1 ila 3. sınıflardaki altı binden fazla öğrenci için başlattığını bildirmişti. Programın resmi olarak Temmuz ayında başladığı bölüm, Şubat ayından itibaren 22 ilçede 35.000 öğretmen yetiştirmek ve 2.000 kişilik bir mentor havuzu oluşturmak için hazırlık çalışmalarına başlamıştı.
FLN programı, Samagra Shiksha Projesi’nin himayesi altındaki Nipun Bharat ve Nipun Haryana görevlerinin önemli bir parçasıdır. Amaç, iki konuda temel öğrenme becerilerini geliştirmektir: 2026-2027’ye kadar Hintçe ve Matematik.
Eyalet hükümeti, başka bir ders – İngilizce – ekleyerek ve 2025 yılına kadar FLN becerilerini kazanmayı taahhüt ederek bu projeyi bir adım ileriye taşıdı.
“Başından beri, hükümet ve eğitim departmanı, Haryana’nın öğrencilerin okuma ve yazma konusundaki temel yeterliliklerini geliştirmeyi amaçladığı konusunda netti. SCERT ve ekibi, Okul Eğitimi Departmanının desteğiyle, öğrenme ve öğretme ekosistemini dijitalleştirmeyi ve yalnızca öğrenme sonuçlarını iyileştirmekle kalmayan, aynı zamanda kavramların öğrencilerde akılda kalmasını sağlayan yeni, yenilikçi bir pedagoji uygulamayı başardı” dedi. müdür Vivek Kalia.