İnsanlar Záviš'in haçına uzanıyor. Dokunsal model epoksi reçineden yapılmıştır

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Zviv, Çek Cumhuriyeti'nin en değerli mücevherleri arasında yer almaktadır. Bu, tarif edilemez bir değere sahip bir sanat eseridir. Hatta Vybrodsk zindanındaki insanları onun üzerine toplayıp parmaklarıyla inceleyebilecekler.

Bu, orijinal değil, sözde dokunsal modelin gerçek bir kopyasıdır. Hem kör hem de görme engelli kişiler için tasarlanmıştır.

Bu günlerde kopya Jihoesk Üniversitesi Pedagoji Fakültesi Sanat Eğitimi Bölümü mezunu Jaroslav Svoboda tarafından tamamlanıyor. Jet modeli, Estonca, İngilizce ve Romence metinlere ve konuşulan metne atıfta bulunulduğunda Braille ve QR'deki belirli öğelerin açıklamasıyla desteklenecek.

Sizin için eksiksiz bir dokunsal model oluşturulur. K'nin kendisi orijinalin tam boyutunda yapılmıştır. Krista, sadece Vybrodsk anıtının ön sayfasının ortasına yerleştirilmiş, haberin yazarının anlattığına göre onu ortalama yetişkin bir avcının ellerine denk gelecek büyüklükte yaptım, epoksi reçineden yaptım.

Zvi'nin ke'sinin sırtında yer alan azizlerin altın mineleri orijinaline göre üç kat büyütülmüş ve ayrıca rölyef haline dönüştürülmüştür. Ayrıca ağaçların çoğunu, altın rengini yansıtması gereken koyu meşe tabana diktik, diye ekliyor Jaroslav Svoboda.

Model önümüzdeki turizm sezonunda Sistersiyen kilisesinde sergilenecek. İnsanlar orijinalini bile kaybetmezler. Üzerine İsa Mesih'in oyulduğu odadan çıkan gerçek bakire parçasının bulunduğu oturma odası, bu yıl 1 Nisan'dan 30 Nisan'a kadar Kltern kilisesinin Gotik Rombersk hitabetinde sergilenecek.

Sonuçta Jaroslav Svoboda Klter için çalışmıyor. İki yıl önce Vybrodsk Madonna'sının dokunsal bir modelini yarattı. Gotik kltern galerisinde sergileniyor ve kör ve az gören kızlar tarafından çok rağbet görüyor.

Galerilerde olduğu gibi değerli sergiler camların arkasındadır, onlara dokunamazsınız. Vym Brod'daki Sistersiyen manastırının mülk yöneticisi Petr Dvok, bu dokunsal modellerin, ister görünmez olsun ister olmasın, binanın algısını tamamlamamıza olanak tanıdığını söyledi.

Ziyaretçiler ayrıca Budjovice'deki Piaristic nmst kilisesinde ve Kratochvle malikanesinde Eğitim Fakültesi'nin ellerinden dokunsal modeller bulabilirler.