IMD | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURGAON: Perşembe günü sabahın erken saatlerinde kentin bazı kesimlerinde hafif yağmur yağması havanın güzel olmasına neden oldu. Hindistan Meteoroloji Departmanına göre, batıdan gelen aktif bir rahatsızlık bölgeyi etkilediğinden Cuma günü şehirde daha fazla sağanak yağış bekleniyor.imd), gök gürültüsü ve şimşek neden olur. Bu yağışlı dönemin hafif ila orta şiddette yağışla Salı gününe kadar devam etmesi muhtemeldir.
İlçe yönetiminden alınan verilere göre Sohna, Perşembe günü sabah 07:30’a kadar 2 mm yağış kaydetti. Bundan önce, şehir en son 1 Mart’ta yağmur kaydetti. O zamandan beri hava kuru, keyifli sabahlar, ancak öğleden sonraları nispeten sıcak.
Sakinler Perşembe günü bulutlu bir sabaha uyanmış olsalar da, gün boyunca 9 mil/saat hıza ulaşan kuvvetli yüzey rüzgarları ve bol güneş ışığı ile yağmur şehrin çoğu bölgesinden sıyrılmaya devam etti.
Gün boyunca sıcaklık, Çarşamba günü 32.9 dereceye kıyasla hafifçe düşerek 32 santigrat dereceye düştü. Hala normal sezonun üç adım üzerindeydi.
Minimum sıcaklık 24 saat içinde dört dereceden fazla artarak normal mevsim normallerinin altı adım üzerinde 19.3 dereceye yükseldi. Önceki gün 15.2 santigrat dereceydi. IMD, minimum sıcaklıklardaki keskin artışı, geceleri ısının dış atmosfere kaçmasını önleyen bulutlu gökyüzüne bağladı.
IMD’ye göre, güneybatı Rajasthan üzerinde indüklenen bir siklonik sirkülasyonla birlikte, Afganistan ve İran üzerinde bir batı karışıklığı yatıyor. Başka bir siklonik sirkülasyon kuzeydoğu Rajasthan üzerindedir. “Bu sistemlerin etkisiyle Güney Haryana’nın bazı kesimlerinde hafif sağanak yağış ve gök gürültülü sağanak faaliyeti gözlemlendi. Bunun 17-21 Mart tarihlerinde Cuma ve Cumartesi günleri en yüksek yoğunlukta artması kuvvetle muhtemeldir. Sürekli bir yağış olmayacak. yağış, ancak yoğunluğu değişebilen bir veya iki sağanak yağış görülecek. Bu büyüye gök gürültüsü ve şimşek ile birlikte 30 km/sa ila 40 km/sa hızlarında şiddetli rüzgar eşlik edecek. Gündüz sıcaklıkları muhtemelen IMD (Chandigarh) direktörü Manmohan Singh, “3-5 santigrat derece düşüş önümüzdeki beş gün içinde düşecek” dedi.
Bakanlığın tahminine göre Cuma günü genel olarak bulutlu, bir veya iki kez yağmur veya gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. Minimum ve maksimum sıcaklıkların sırasıyla 20 ve 25 santigrat derece civarında olması muhtemeldir.
Güçlü gündüz yüzey rüzgarları Perşembe günü şehrin hava kalitesi endeksini (AQI) iyileştirmeye yardımcı olmadı. Genel AQI, önceki gün 160’a kıyasla 176 (orta) idi.
Bu arada, Perşembe günü Delhi’de minimum sıcaklıkta ani bir artış olurken, maksimum sıcaklıkta biraz düştü. Hava analistleri, 21 Mart’a kadar şehrin bazı bölgelerinde hafif yağmur veya çiseleme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.
Başkentteki hava kalitesi Perşembe günü art arda beşinci gününde de ‘zayıf’ kaldı. Genel AQI 259 idi. Hava Kalitesi Yönetim Komitesi (CAQM) Perşembe günü toplandı.
IMD birkaç yerde hafif yağmur veya gök gürültülü fırtına öngördüğünden, CAQM buna göre Kademeli Müdahale Eylem Planı (GRAP) hakkında bir karar verecektir.
IMD’ye göre, minimum sıcaklık bir gün önce 16.3 dereceye kıyasla normalin beş adım üzerinde 20.6 santigrat derecede ölçüldü. Maksimum sıcaklık, bir gün önce 34.3 santigrat dereceye kıyasla normalin beş adım üzerinde 33.9 santigrat derecede ölçüldü.
Hava kalitesi ‘zayıf’ olduğunda uygulanan GRAP’ın I. Aşaması 9 Mart’ta geri çekildi. Ancak, 11 Mart’ta AQI “ılımlı” kategorinin en uç noktasında 200 olduğunda hava kalitesi kötüleşti.
201 ila 300 arası bir AQI, ‘zayıf’ olarak kabul edilir.