Iit-g, fakülte alımında kota liyakatini düşürdü | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
GUWAHATI: Hindistan Teknoloji Enstitüsü Guwahati (IIT-G), 1994 yılında kuruluşundan bu yana ilk kez yalnızca liyakata dayalı öğretim üyesi alımından çekincelere geçiş yaptı.
En son adım, tüm HTE’lerin öğretim üyeleri ile rezervasyon üzerine başlaması konusunda ısrar eden Eğitim Bakanlığı’nın yönlendirmesiyle geldi. IIT-G, fakülte pozisyonlarını aday adaylarına açık tutan ve işe alımda liyakati tek öncelik haline getiren birkaç HTE’den biriydi.
SC, ST veya adaylar için belirli bir kotadan kaçınarak geçen yıla kadar fakülte pozisyonları için esnek bir çerçeve yapısını izlemeye devam etti. OBC kategoriler.
“Adayların sadece meziyetlerine baktığımız için daha önce onlara SC, ST veya OBC adayı muamelesi yapmadık. Ancak Merkez, rezervasyon politikasında ısrar ettiğinden, önceki sistemi kaldırmak zorunda kaldık” dedi.
Enstitü kaynakları, öğretim üyesi alımındaki çekince politikasının IIT-G’de zaten uygulandığını söylese de, Merkez Pazartesi günü LS’ye IIT-G’de doldurulması gereken 151 yardımcı doçentlik, doçentlik ve profesörlük kontenjanı olduğunu bildirdi. SC, ST ve OBC adayları. Birlik Eğitim Bakanı MS’ye yanıt olarak, Annapurna Deviboşalan 151 kontenjanın borç olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.
LS’deki cevaba göre, bu yıl 5 Eylül 2021’den 4 Eylül’e kadar olan dönemde SC ve OBC kategorilerinden adaylar tarafından dört boş kadro dolduruldu.
IIT-G’deki 82 boş kontenjanın OBC adayları tarafından, 46 fakülte pozisyonunun SC adayları ve 23 kadronun ST adayları tarafından doldurulacağını da sözlerine ekledi. Resmi verilere göre, IIT-G’nin yaklaşık 8.000 öğrenciye karşı 509 fakültesi var.