Hindistan’a kapımız her zaman açık: Bangladeşli Bakan | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
Silchar: Bangladeş Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen Burada Cumartesi günü sona eren iki günlük Silchar-Sylhet festivalinde hem Hindistan hem de Bangladeş’in kalkınması için bölgesel barış ve istikrara duyulan ihtiyacı vurguladı.
Ticaret ve ticaret konulu bir oturumda, an “Hindistan ile her türlü işbirliğini ve ortaklığı memnuniyetle karşılıyoruz. Kapılarımız Hindistan’a her zaman açık kalacaktır. Hem Hindistan hem de Bangladeş dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri. El ele gitmeliler. Ülkeler arasında simbiyotik bir ilişki her ikisine de fayda sağlayacaktır.”
Momen, Bangladeş’in Hindistan ile samimi bir ilişki içinde olduğunu belirterek, “Bölgesel barış ve istikrarı dört gözle bekliyoruz. Ticareti ve ticareti teşvik etme çabasıyla Bangladeş, Hindistan’ı her zaman memnuniyetle karşılayacaktır. İhracat ve ithalat faaliyetleri her zaman yükselişte olmalıdır. Hintli ithalatçılar ürünlerimize bakmalı. Yıkıcı savaşlardan bu yana ekonomimiz gelişiyor.”
Bangladeş dışişleri bakanı Assam’daki günlerini hatırlatarak, “Buradaki insanlara büyük saygım var. Assam’ın kalbimde çok özel bir yeri var. Hindistan da benim için çok özel. 1971’de Guwahati’deydim ve o günleri sevgiyle hatırlıyorum.”
Momen, Myanmar hükümetinin tüm taahhütlerine rağmen dedi. Rohingya, son altı yılda kimse Myanmar’a geri dönmedi. “Küresel toplumu öne çıkmaya ve Myanmar yetkililerini vatandaşlarını geri almaya ikna etmeye çağırdık” dedi.