Himanta Cong’un kağıt sızdırdığını gördü | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: Assam CM Himanta Biswa Sarma, X Sınıfı eyalet konseylerinden sızan genel bilim ve Assam soru kağıdında “kongre elini” kokladı, bu da her iki sınavın da ertelenmesine yol açarak eyalette büyük bir kargaşaya neden oldu.
Pazar günü basına konuşan Sarma, “Anketlerin sızdırılmasının arkasında eski bir Kongre üyesi vardı. Şimdi bu başöğretmenin bunu para için mi yoksa siyasi nedenlerle mi yaptığını belirlememiz gerekiyor.” İki sınavın 30 Mart ve 1 Nisan’a kaydırıldığını, geri kalan gazetelerin programında herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.
Kağıt sızıntısıyla bağlantılı olarak tutuklanan iki mafya babasından Luhit Khabolu Yüksek Ortaokulundan (Lakhimpur) Pranab Dutta okul müdürüydü. Polis, Dutta’nın anketleri aldığını ve başka bir okuldan bir öğretmen yardımcısı olan Kumud Rajkhowa’ya 5.000 Rs’ye sattığını söyledi. Polis ayrıca, Lakhimpur’dan bir başka öğretmen yardımcısı olan Prasanna Das’ın da anlaşmayı onayladığını söyledi.
Ancak Kongre, kağıt sızıntısıyla herhangi bir bağlantı olduğu iddialarını reddetti.
Assam PCC Başkanı Bhupen Borah, “Eski Kongre yetkililerinin eylemlerinden ben sorumlu değilim. Eski kongre üyelerinin eylemlerinden sorumlu olacaksam, eski bir kongre üyesi olan Himanta Biswa Sarma’nın çalışmalarından da sorumlu olacağım.”
Bu arada Nagaon polisi, bir WhatsApp grubunda coğrafya (seçmeli konu) konulu “sahte soru formu” dağıtmaya karıştığını itiraf ettikten sonra Cumartesi günü sorgulanmak üzere gözaltına alınan matris adayı Musum Ali’yi tutukladı.
Nagaon SP Leena Doley şunları söyledi: “Bir WhatsApp grubunun seçilecek sekiz yöneticisini belirliyoruz. Anketi ilk gönderen kişiye soru sorulacaktır.
İki anket – genel bilim ve Assam dili – sızdırıldıktan sonra, Cumartesi sabahı bir coğrafya gazetesi de sosyal medyada viral oldu. “Orta Öğretim Kurulu Assam (Seba), bunun 2021 anketi olduğunu bana bildirdi. Eğitim bakanı Ranoj Pegu, gazete viral olduktan sonra, “Birisi onu değiştirdi ve 2021’i 2023’e çevirdi” dedi.