Hetman Kuba, havaalanının ilk adım olduğunu ve su parkının Budějovice'ye fayda sağlayacağına inanıyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Ziyaretlerden biri içerideydi, bu yüzden MF DNES'in Güney Bohemya Bölgesi Valisi ile yaptığı geleneksel Yeni Yıl röportajının başlaması için bir süre beklemek zorunda kaldım. Bitirdiğinde, başka bir kişi zaten toplantıyı bekliyordu. Geçtiğimiz yıllarda, Martin Kuba'nın (ODS) geldiğimde ofisinin boş olduğu ve kimseyle ilgilenmediği hiç aklıma gelmemişti.

Bu yıl muhtemelen çalışmalarını artıracak. Valilik görevini savunmak istiyor ve bunun 2020'de göreve geldiğinden daha zor olacağını biliyor.

“Seçmenlerin oylarıyla hükümete geri bildirimde bulunmalarını bekliyorum. Ancak öncelikle bir lider olarak beni desteklemek için Güney Bohemya ODS'deki meslektaşlarımın güvenine ihtiyacım var” diyor ve ekibiyle birlikte zafer için çabalamaya hazır olduğunu ekliyor.

Geçen yılın Güney Bohemya Bölgesi için bir numaralı etkinliğinin České Budějovice Havalimanı'nın tam olarak faaliyete geçmesinin başlangıcı olduğunu söylerken muhtemelen abartmıyorum. Ancak yine de bölgesel hazineden yılda on milyonlarca kron tutarında sübvansiyon sağlanması gerekiyor. Ve kimse tek yolculu uzun süreli bir uçuşun bu kadar ekstra paraya mal olmasını istemez. Sırada ne olacak?
Bu şüphesiz bir olaydı ve muhtemelen çok az kişi havaalanını havaya uçurmayı başaracağımıza inanıyordu. Projeye geldiğimde havalimanındakilerin bile inanmadığını gördüm. Pek çok oyuncuyu buna sürüklemek zorunda kaldım. Havaalanını kendimiz işleteceğimiz düşüncesi yanlıştı. İşe yaradığına sevindim ama bu ilk adımdı. Önümüzde başka bir görev daha var, havalimanını bir tür normal ekonomik işletmeye sokmak.

Bunun altında ne hayal etmeliyim?
Kesinlikle yılda on milyonlar kazanamayacak. Ancak tatilde, gezilerde yolcu taşımanın yanı sıra eşya taşımak için de kullanılabilir. Ve genel olarak önemli bir altyapı. Geçen yıl bize havalimanımızın nasıl davranabileceğini gösterdi. Čedok'tan sonra diğer seyahat acentelerinin ilgisinin hızla arttığı ortaya çıktı. Ancak check-in için belki de tek bir röntgen filminin yeterli olmadığını da zaten biliyoruz. Dolayısıyla bu yıl biz de yatırım yapacağız.

Ve şimdi işletme sübvansiyonunun azaltılması için.
Yolcu sayısına bağlı olacaktır. Ve havalimanını da mümkün olduğu kadar çok olacak ve sezon mümkün olduğu kadar uzun olacak şekilde ayarlamamız gerekiyor. Ama şunu da söylemeliyim ki, havalimanı çevresinde de gelir aramak istiyoruz çünkü bu bölge çok büyük bir potansiyele sahip. Basitleştirirsek, örneğin havaalanı, bölgenin girişindeki arsayı süpermarketin üstüne park etmeye devam etmesi şartıyla bazı perakende zincirlerine kiralarsa, o zaman zaten bir miktar kar elde edebiliriz. Ayrıca benzin istasyonları vb. Çok büyük miktarda kiralık alan var.

Peki ekonomik rakamların önemli ölçüde iyileşmesi ne kadar zaman alacak?
4-5 yıl olacağını tahmin ediyorum. Bu sadece havalimanının değil, Güney Bohemya Bölgesinin de ortak görevidir.

Peki ya kargo operasyonu?
Bu aynı zamanda gelecekle de ilgilidir. Önce taşıyacak bir şeyimiz olmalı. Bu, politikacıların havaalanı arazisini bir fırsat olarak görmesi ve düşünmesi için bir zorluktur. Kesinlikle orada sadece depolar istememeliyiz.

Birkaç düzine insan bir kamu binasına karşı çıktığında bir politikacı paniğe kapılamaz.

Bölgenin birkaç yıl önce ordudan satın aldığı havalimanının bitişiğindeki alan nasıl görünüyor?
Mimarlar ve tasarımcılarla birlikte parsellere nasıl bölüneceğini, tek tek parçaların nasıl kullanılacağını görmek için çalışmanın hazırlanmasını görevlendirdik. Biz aslında bölge olarak orada iş yapmak isteyen firmalara teklif sunacak geliştirici olacağız. Diğer şeylerin yanı sıra, örneğin artık onarılmaya değer olmayan eski askeri binaları yıkmanın ne kadar pahalı olabileceğini öğrendik. Budějovice'nin hemen yanında büyük bir kahverengi alanımız olacak.

Şehre doğru biraz daha ilerleyelim. Máj'dan Švábův Hrádek'e uzanan ve Litvínovice'ye, Krumlov çıkışına kadar uzatmak ve ardından Vltava üzerinden Papíren'i geçerek Rožnov'a kadar devam etmek istediğiniz yol yakın zamanda faaliyete geçti. Mahallelinin direnişine hazır mısınız?
Yaptığımız çalışma zaten Litvínovice sakinlerinin taleplerini dikkate alıyor. Belediye başkanı ve ben, tüm sürücülerin Krumlov'a giden I/3 yoluna giden en kısa rotayı kullanması ve belediyeye girmemesi için belediyenin orada ne gibi yerel düzenlemeler yapacağını tartıştık. Gelecekteki yolun çevresinde yaşayan Švábova Hrádek sakinlerine gelince, bizim bunu orada yönetmemiz gerekiyor. Bu kamu yararına bir bina ve herkes bir gün yolun buradan geçeceğine güvenmek zorundaydı. Böyle bir yerde ev satın alan veya inşa eden kimse, orada yol yapılmayacağını umamaz. Ben her zaman vatandaşlarla görüşmeye, onlarla konuşmaya ve sorunu çözmeye hazırım. Papírenská'da bununla uğraşırken. Ancak bir politikacı, birkaç düzine insan bir kamu binasının önünde durduğunda korkmaz.

Bir yerde onlarca değil binlerce Budějovice vatandaşı vardı. O sıralarda popüler Malák'tan geçen bir yol konuşuluyordu. Son zamanlarda bazıları endişeyle bundan tekrar bahsetti.
Meşru çünkü yakınlardaki Papírenská'ya köprülü bir yol getirmek istediğimizi biliyorlar. Ama bu kimsenin hesaba katmadığı bir şey. Yol aklımızda bile değil. Malák'a doğru devam etmek istediğimiz tek şey bisiklet yolu. Bundan çok fayda göreceğini düşünüyorum.

Güney Bohemya Bölgesi Valisi Martin Kuba (sağda), Olimpiyat logosunun bölgenin suyla bağlantısını vurguladığını hatırlattı.

Ulaşım, Güney Bohemyalıların çoğunlukla Budějovice'de çokça uğraştığı bir konudur. Mánesová ile istasyon sonrası yol arasındaki yük istasyonunun altındaki alt geçit nasıl görünüyor?
İmar izni ve inşaat ruhsatı almak için bir proje üzerinde çalışıyoruz. 2026 yılında inşaata başlayabiliriz. Orada Demiryolu İdaresi ile iş birliği önemli, aynı zamanda istasyonun karşı tarafına da planlı bir alt geçit yapmaları gerekiyor. Bu, bir milyarı aşan tren kapanmasının maliyetinin her iki bina için de sadece bir olacağı anlamına geliyor.

Yayalar ve bisikletliler için yaya köprüsü yerinde kalacak mı?
Evet ve hayır. Mevcut olanı söküp, kısa bir mesafede yenisini inşa edeceğiz. Ama ulaşım açısından kuzey hattı ihalesinin açıklanmış olmasından çok mutluyum. Bu benim hayalimin gerçekleşmesi. Karayolları ve Karayolları Müdürlüğü'nün önümüzdeki yıl inşaata başlaması gerekiyor. Budějovice'deki trafiğe büyük ölçüde yardımcı olacak.

Güney Bohemya ayrıca nükleer atık deposu için yer seçiminin nasıl sonuçlanacağıyla da oldukça ilgileniyor. Favoriler arasında Janoch u Temelín var. Onun hakkında nasıl hissediyorsun?
Hükümet henüz böyle bir bölgeye nasıl davranmayı planladığını, sonunda bu bölgeye katılacak belediyelere nasıl ayrıcalık tanıyacağını vb. söylemedi. Netleşene kadar bunu tartışmanın bir anlamı yok. Bu nedenle konsey olarak bu konumu bölgenin bölgesel kalkınma ilkeleri kapsamına almayı reddettik. Buna ek olarak, çevredeki belediyeler tarihsel olarak Mydlovary'deki kanalizasyon çamuru tesisi veya nükleer enerji santrali nedeniyle zaten yük altındadır. Mahalle sakinlerinin tepkileri çok mantıklı. Şu ana kadar kimse bizimle siyasi olarak ilgilenmedi. Bu durumda hükümetin yaklaşımının tamamen farklı olması gerektiğini düşünüyorum. Henüz bir tartışma yaşanmadı ve bu nedenle Güney Bohemya Bölgesi bu değerlendirmeleri daha gerçekçi hale getirecek herhangi bir adım atmadı.

Peki, başbakan son dakikada ekstra milyarlar vaat ederken, hükümetin kaydettiği ilerlemeyi ve sağlık krizine çözüm bulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Siyasi partimizin hükümeti olmasına rağmen iletişim konusunda başarılı olmadığını defalarca söylemek zorunda kaldım. Sorunların bir kısmı bizzat bakanlardan kaynaklanıyor. Bunun tipik bir örneği eğitimdir; eğitim yılının başlangıcından iki ay sonra aniden bakanlık, sistemi sürdürmek için yeterli fona sahip olmadığını fark eder. Sonra da iletişim yoluyla öyle bir durum yaratıyorlar ki, grevle sonuçlanıyor. Doktorlar arasında yapısal değişikliklerle ilgili bir tartışma başladı, ardından fazla mesai saatlerinin artırılması gibi biraz anlamsız bir fikir ortaya çıktı ve durum çalkantılı bir hal aldı. Daha sonra sendikalar devreye girdi ve zaten bir sorun vardı. Yani birkaç milyarın aşılanması soruna son dakikada getirilen bir çözümdü. Sağlık hizmetlerinin nasıl çalışması gerektiği konusunda yapısal bir tartışmaya ihtiyaç var. Ama iki buçuk yıl içinde hükümet bunu yapmadı. Ancak Çek sağlık hizmetlerinin küresel açıdan son derece iyi ve erişilebilir olduğunun da farkında olmalıyız. Bu nedenle üst seviyede kalması için nasıl çalışmaya devam etmesi gerektiğini çözmemiz gerekiyor.

Bölgeler Birliği Başkanı Martin Kuba (25 Mayıs 2023)

Nasıl çalışması gerekiyor?
Bu basit değildir ve bu nedenle ayrıntılı olarak ele alınması gerekir. Kalite, bulunabilirlik ve fiyatla ilgilenmeli ve bu üçgen arasındaki en iyi dengeyi bulmalısınız. Ama bir örnek vereceğim. Budejovice hastanemizde çok sayıda kalp kateterizasyonunu tek cihazda gerçekleştirebiliyoruz. Sonra Prag'da bunlardan on tane olduğunu öğreniyorsunuz, ancak bunlar günde yalnızca dört ila beş saat kullanılıyor. Ancak ideal olarak onlarla günde on ila on iki saat çalışmalısınız. Bu bakımdan tıp, mümkün olan en yüksek verimliliği ve pahalı teknolojilerin kullanımını amaçlayan normal bir fabrikaya benzer. Bu değişiklikleri Güney Bohemya hastanelerinde zaten yaptık ve bunların başka yerlerde de uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

Güney Bohemya hastanelerinde kalalım. Bu yıl Budejovice'nin aşağı (eski askeri) bölgesindeki operasyonların sona ereceği yıl mı olacak?
Henüz değil. Alt kısımdaki (yani Mánesova caddesine yakın) operasyonları sonlandıracağız ve ortopedi üst kısımda kalacak. Alt katta yaşlılar ve nörodejeneratif hastalıkları olan hastalar için bir ev inşa etme projesini tamamlıyoruz. Yakında nasıl ilerleme kaydettiğimizi sunacağız. 2024 yılı sonunda inşaat ruhsatı almak istiyoruz. Ortopedi sanırım 2026'nın başına kadar taşınmayacak. Daha sonra da oraya bir apartman kompleksi inşa etmeyi planlıyoruz.

Yaşlılardan bahsettiğinizde bir süre önce Český Krumlov'da büyük bir tesisin inşa edilmesi gereken yeni bir proje ortaya çıktı.
Eski kışlanın olduğu bölgeye yaşlılar için bir yuva yapma konusunda belediyeyle anlaştık. Krumlovsk'ta ihtiyaç büyük.

Budějovice'ye döneceğim. Geçtiğimiz günlerde meclis üyesi olduğunuz Budejovice belediyesinde yine su parkından bahsettiniz. Hala bunun bölge sakinlerinin çok istediği bir şey olduğuna ikna oldunuz mu?
Yerel halkın hala bunu istediğini ve bizim burada inşa etmemizin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Budějovice, turizmi cezbeden güzel bir çevreye sahip ve biz de buna bağlı kalmalı ve potansiyelden en iyi şekilde yararlanmalıyız. Bu arada, yakın zamanda Advent pazarlarımızla İngiliz Haberler dergisi tarafından Avrupa'da dokuzuncu sırada yer aldık. Bu da elimizde büyük imkânların olduğunu gösteriyor. Mesela kongre turizmi neyle ilgili? Ve su parkına dönüyorum, bunun Budějovice'ye fayda sağlayacağına inanıyorum. Yatırımcının kim olacağıyla ilgilenmemiz gerekiyor. Özel yatırımcıların şehir için son derece ilgi çekici olacağına dair bazı ilgi göstergeleri var. Ama bunun ne kadar gerçekçi olduğunun koşullarını bulmamız lazım.

Son olarak 2024 yılına kadar Güney Bohemya için ne dilerdiniz?
Güney Bohemya halkının kötü haberin moralini bozmasına izin vermemesini diliyorum. Hala Çek Cumhuriyeti'nin en güzel köşesinde yaşadığımızı düşünüyorum. Dünyanın diğer yerlerindeki insanların karşılayamayacağı pek çok şeyi burada yaşıyoruz, bu yüzden moralimizi yüksek tutmaya çalışmalıyız. Ve her şeyden önce herkesin ve etrafındakilerin sağlıklı olmasını diliyorum. 2024'ü sevdiklerinizle yaşayın ve onlarla keyifli vakit geçirin. Bu dünyada sahip olduğumuz en değerli şey.