Haryana X, XII öğrencileri için kitle 4.30 am alarmı? | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURUGRAM: Bir eğitim departmanının sözde “toplu alarm” kurma girişimi nedeniyle Haryana’da önümüzdeki birkaç ay boyunca tapınaklar, camiler, kiliseler, gurdwaralar ve diğer ibadet yerlerindeki spikerlerden uyandırma çağrıları gelebilir. 4:30
Tatbikat başladığında herkes alarmı duyacak olsa da tatbikat, 2023’ün başlarında kurullarının karşısına çıkacak olan 10. ve 12. sınıf öğrencileri içindir.
Bu, eğitim departmanının devlet öğrencilerinin başarı oranını artırmak için almaya karar verdiği bir dizi önlemin parçasıdır. Fakülte, geçiş ve rasyonalizasyon alıştırması nedeniyle bir yıllık akademik kesintide kaybedilen zamanı telafi etmek için, tahtaları yazacak öğrenciler için iki haftalık Noel kış tatilini de iptal etti.
Bu arada yetkililer, panchayat şeflerine öğrencilerin çalışmalarına konsantre olabilmeleri için yüksek sesli müzik ve uzun partilerin olmamasını tavsiye edecek. Eğitim departmanı, bunların tavsiye niteliğinde olduğunu ve uygulamanın isteğe bağlı olduğunu söylüyor.
İlkeleri Perşembe günü yayınlayan orta öğretim müdürü Anshaj Singh, TOI’ye şunları söyledi: “Yönetim kurulu sınavları için yalnızca 70 günümüz kaldı. Bu yıl okul eğitimi için oldukça yoğun bir yıl oldu. Köprü kurma. Ayrıca kaynakları çözmeye çalıştık. Okulun rasyonalizasyonu ve genel transfer yoluyla devlet okullarındaki kullanım açıkları, yaklaşık altı haftalık öğretim süresinden ödün verdi. Bunun kapatılması gerekiyor. Bu nedenle, öğrencilerin sınavlara iyi hazırlanmalarını sağlamak için düzeltici önlemlerimiz var,” dedi.
Öğretmenler, kış tatilinde sabah 10:00’dan gece 02:00’ye kadar sınavlara ve ek derslere kadar tüm günlerde %72’den %90’ın üzerine öğrenci devamını sağlamaya yönlendirilir. Okul müdürleri ve eğitim yetkilileri, penchayatların desteğiyle birlikte tapınakları, camileri, gurdwaraları ve kilise kurullarını her gün sabah 4:30’da uyanmak için hoparlörlerini kullanmaya teşvik edecek. Veliler, öğrencilerin en geç 05:15’te okulda olmalarını sağlamalıdır. Yönergelere ‘dini’ bağlılığı izlemek için öğretmenler özel WhatsApp gruplarında tartışmalar düzenledi.
Ayrıca departman, geceleri DJ’lerin kullanımının sınırlandırılması gereğini vurguladı. Bölümün “gece yarısı yağ yakmak” yerine sabahın erken saatlerini tercih etmesinin nedenlerinden biri, günün bu saatinde öğrencilerin dikkatini dağıtacak daha az rahatsız edici kaynak olmasıdır.
“Geceleri, özellikle şehirlerde çok gürültülü oluyor. Sabahları atmosfer öğrenmeye elverişli oluyor. Sabah saatlerinde bilişsel becerilerin geliştiğine dair çok sayıda bilimsel kanıt var. Bu nedenle, toplumu bir araya gelerek öğrencileri motive etmeye çağırıyoruz. Erken kalk ve öğren,” dedi Eyalet Program Sorumlusu (İlköğretim Eğitim Müdürlüğü) ve Bağlantı Noktası Sorumlusu, Nipun Haryana Misyonu Pramod Kumar.
Bazı dini kurumlar, hükümetin bu fikri nasıl hayata geçirmeyi planladığı konusunda şüpheci görünüyordu. “Kuşkusuz asil bir fikir. Ama eğer bunu üstleneceksek, hükümet yöntemlerimizi belirlemeli. Ve herkes böyle bir önlemi kabul etmediğine göre, bunun ne kadarının uygulanabilir olacağını göreceğiz.” Shingheri Sradha Peeth’ten Raghavendra Bhatt ve Sheetla Mata Mandir’de eski bir rahip dedi.
Panchayats da endişelerini dile getirdi. Gurgaon’daki Damdama köyünün eski sarpanı Vijay Khatana, “Ya hem tapınaklar hem de camiler rekabet etmeye başlarsa ve bir çatışma durumunda hükümet kimin lehine olur? Bu riskli bir iş” dedi.
Akademisyenler ve öğretmenler de özellikle erken uyanan öğrencilerin whatsapp takibi konusunda endişelerini dile getirdiler.
“Bunu gerçekleştirmek imkansız. Okullar yetersiz, öğretmenler fazla çalışıyor. Temel sorunları çözmeden bu tür iddialı işler pek sonuç vermez. Ayrıca, öğrencileri daha iyi puan almaları için sadece teşvik edebiliriz, ancak zorlayamayız.” diyor. Sohna’daki bir devlet lisesinin müdürü.