Haryana hükümeti öğretmenleri cevap kağıtlarını kontrol etmek için maaş zammı istiyor | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURGAON: Okul Eğitim Kurulu Haryana (BSEH) 10. ve 12. sınıf öğrencilerinin cevap kağıtlarını değerlendirmeye hazırlanırken, öğretmenler ücrete itiraz ettiler ve CBSE gibi diğer kurullardan gelen değerlendiricilerle aynı seviyede maaş almalarını talep ettiler.
Öğretmenler, politika değişikliği için yıllarca bastırdıktan sonra bile kurulun tekrarlanan taleplerine uymadığını iddia ettiler. Cuma günü kurul, bu oturumda bildiri inceleme ücretinin yaklaşık %15 oranında artırıldığını duyurdu. Ancak, gerçek anlamda artan miktar, kopya başına 2 Rs’lik bir artış anlamına geliyordu.
“Daha iyi ücret konusunda ısrar ettik ve yönetim kurulu altı yıl boyunca buna aldırış etmedi. Geçen yıl BSEH’nin eski başkanı zam sözü vermişti. Ama Cuma günü yapılan toplantıda açıklandığında neredeyse hiçbir anlamı yoktu. BSEH geldiğinde Haryana Okulu Öğretim Üyeleri Derneği (HSLA) başkanı Satpal Sindhu, “Eyaletteki eğitim ve sınav müfredatını gözden geçirme kisvesi altında CBSE’nin her ayrıntısını taklit ediyorsa, kağıtları kontrol etme ücreti konusunda da benzer bir yaklaşım benimsemelidir” dedi.
Kurul tarafından duyurulan son yürüyüş turunda, 10. sınıf öğrencilerinin kopyalarını işaretleme ücreti, kopya başına 12 Rs’den 14 Rs’ye yükseltildi. Benzer şekilde, 12. sınıf için Rs 14’ten Rs 16’ya yükseltilmiştir. Ayrıca, öğretmenlere günlük sırasıyla 20 Rs ve 25 Rs yol ve yemek ödeneği ödenmektedir.
Buna karşılık, CBSE kurullarındaki öğretmenlere 10. ve 12. sınıflar için sırasıyla kopya başına 25 Rs ve kopya başına 30 Rs ödenmektedir CBSE’de seyahat ve yemek için ödenek sırasıyla Rs 250 ve Rs 750’dir.
Öğretmenler, ödemeler konusunda kızgınlıklarını dile getirmenin yanı sıra, ödemelerin zamanında ödenmesi için geliştirilmiş bir mekanizma olmadığından da şikayet ettiler.
Haryana Vidyalaya Adhyapak eyaletinin başkan yardımcısı Satyanarayan Yadav, “Bazen öğretmenler bir sonraki oturum başlayana kadar ücretlerini alamazlar. Örneğin, kağıtları kontrol etme ücreti daha birkaç gün önce belirlendi” dedi. Sang.
Kurul, öğretmenlerin taleplerini dikkate aldığını ve maddi imkânlara uygun olarak ücreti artırdığını ileri sürdü.