Haryana: Daha Fazla Pvt Şirketi Sözleşmeli Tarıma Yatırım Yapmalı: Bakan | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURGAON: Tarımdan Sorumlu Devlet Bakanı JP Dalal Pazartesi günü daha fazla özel şirketi, çiftçilere istikrarlı bir getiri sağlamak için Haryana’daki sözleşmeli çiftçiliğe yatırım yapmaya davet etti.
Şu anda Haryana ve Rajasthan’daki yaklaşık 2.500 çiftçiden arpa tedarik eden uluslararası bira üreticisi AB InBev tarafından Farrukhnagar’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan bakan, şunları söyledi: “Haryana’daki birçok çiftçi, gelir sağladığı için sözleşmeli çiftçiliği tercih ediyor. Eyalette arpa taneleri ve diğer mahsullerin sözleşmeli çiftçiliği artıyor.”
Dalal ayrıca, yeraltı suyunun sınırlı olduğu güney Haryana’da giderek daha fazla çiftçinin daha az su gerektirdiği ve ucuz bir yatırım olduğu için arpa ekimine yöneldiğini söyledi. “Su ihtiyacı buğdayın yarısından az, çiftçiler artık kuru alanlarda arpa taneleri yetiştiriyor. Ayrıca hayvanlar, çiftlik yangınlarına olan ihtiyacı kontrol eden arpa anızlarını da tüketir” dedi.
“Ben de bir çiftçiyim ve çiftçilerin refahı için çalışıyoruz. Devlet bu yıl Gurgaon ve Sonipat’ta binlerce çiftçiye fayda sağlayacak bir çiçek pazarı kurmak istiyor. Gurgaon pazarı başladıktan sonra Pataudi, Farrukhnagar ve Haryana’nın diğer bölgelerindeki çiftçiler artık ürünlerini satmak için Delhi’ye gitmek zorunda kalmayacaklar” diyen Dalal, hükümetin daha fazla çiçek mandisi yetiştirmek için çalıştığını da sözlerine ekledi.
Her yıl Rs 260-Rs 275cr değerinde çiçekler, Delhi’deki Ghazipur pazarından Gurgaon pazarlarına ulaşmaktadır. Haryana’nın pazarlama kurulu tahminlerine göre, ikincisi yılda toplam Rs 650-Rs 700 cr’lik bir ticaret kaydettiriyor. Ancak kadife çiçeği ve gül gibi çiçekler geleneksel olarak Gurgaon, Panipat, Karnal, Ambala, Kurukshetra, Jind, Bhiwani, Jhajjar ve Yamunanagar’da yetiştirilmektedir.
AB InBev, sözleşmeli çiftçiliği seçen çiftçiler için Pazartesi günü etkinliği düzenledi. Rabi mevsiminde (Ekim-Aralık aylarında ekilip Mart-Nisan aylarında hasat edilir) yetiştirilen arpa, bira, viski, alkollü içkiler, çorba, ekmek ve bisküvi yapımında kullanılan hammaddelerin yanı sıra hayvan yemi olarak da kullanılır. Etkinlikte konuşan çiftçiler, şu anda AB InBev için malt kalitesinde arpa yetiştiren çiftçiler, şimdiye kadar bu girişimden yararlandıklarını söylediler. Bhiwani’den bir çiftçi olan Ram Niwas Singh, “Son üç yıldır şirket için çalışıyorum. Verimliliği artırmak için bütünsel gelişim hakkında bilgi topladıktan sonra 16 hektarım var ve arpa ekimini artırıyorum. Verimlerimizi ve gelirlerimizi iyileştirmede bana ve benim gibilere yardımcı oldu. Ayrıca köyümüzdeki daha fazla çiftçiyi bu girişime katılmaya teşvik ettim. Her dönüm arpa için 50.000 Rs ila 60.000 Rs kar elde ediyoruz, bu da buğdayın karından daha yüksek, yani dönüm başına 40.000 ila 30.000 Rs.